X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ukraińscy nauczyciele poznawali online historię i symbolikę Auschwitz

16.07.2021 14:49
24 nauczycieli i edukatorów z Ukrainy uczestniczyło w seminarium "Auschwitz – Historia i Symbolika". Program zajęć online obejmował m.in. prezentację Miejsca Pamięci oraz pracę ze źródłami dotyczącymi rzeczywistości obozu – podało w piątek Muzeum Auschwitz.
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenaushutterstock.com/Szymon Kaczmarczyk

"Zajęcia dotyczyły także kultury pamięci o Auschwitz i Holokauście na Ukrainie. Dyskutowano o nauczaniu na lekcjach historii w tamtejszych szkołach oraz o współczesnej pamięci i upamiętnieniach" – zakomunikowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH), które we współpracy z Ukraińskim Instytutem Badań nad Holokaustem "Tkuma" było organizatorem dwudniowego wydarzenia. 

- Jest to już kolejne seminarium dla nauczycieli z Ukrainy zrealizowane w ramach współpracy z Muzeum Auschwitz. Po raz kolejny koordynatorzy z polskiej strony nie tylko przygotowują bardzo profesjonalny i merytoryczny program, ale też zaskakują nas nowymi pomysłami i rozwiązaniami edukacyjnymi - powiedział dr Yehor Vradii z Instytutu "Tkuma" w Dnieprze.

"Nic nie zastąpi doświadczenia bycia w autentycznym miejscu"

Dyrektor Instytutu "Tkuma" dr Ihor Shchupak, zaznaczył, że "nic nie zastąpi doświadczenia bycia w autentycznym miejscu i obcowania się z trudną historią tam, gdzie ona się wydarzyła". - Dlatego mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zrealizować drugą część tego seminarium w Miejscu Pamięci Auschwitz - powiedział.

Zdaniem Natalii Tkachenko, koordynatorki seminarium w MCEAH, przeprowadzenie go w trybie zdalnym jest dużym wyzwaniem dla prowadzącego. "Poprzez wykorzystanie interaktywnych form pracy edukacyjnej online starałam się zapewnić każdemu uczestnikowi przestrzeń do aktywnego udziału. Ponadto, osoby biorące udział w szkoleniu są na co dzień praktykami, więc ważne było zachować balans pomiędzy teoretycznymi a praktycznymi elementami programu" – powiedziała.

Obóz Auschwitz

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w Auschwitz niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.


IAR/PAP/dad

Spotkanie Merkel-Biden. "Różnimy się w sprawie Nord Stream 2, ale będziemy współpracować"

16.07.2021 08:30
Prezydent USA Joe Biden stwierdził po czwartkowej rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że ma inny niż ona pogląd na Nord Stream 2, lecz razem będą współpracować, by na skutek projektu nie ucierpiały Ukraina oraz inne państwa regionu.

W Irkucku wspólnotę polonijną odwiedził ambasador RP

16.07.2021 10:02
Ambasador Polski Krzysztof Krajewski spotkał się w Irkucku z miejscową wspólnotą polonijną. Jak podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem szefowa organizacji Helena Szackich - irkucka autonomia kulturalna "Ogniwo" jest jedną z najstarszych w Rosji i w tym roku obchodzi swoje 31 urodziny.

Sejneńszczyzna Zofii Mackiewicz. Wakacje z językiem polskim

16.07.2021 12:42
Zofia Mackiewicz zamieniła słoneczną Padwę na dużo chłodniejszą Sejneńszczyznę. „Nie od razu wiedziałam, co będę tu robić i jak żyć, ale byłam przekonana, że podjęłam najlepszą w moim życiu decyzję. Była późna jesień więc kupiłam drewno i siekierę, z myślą by przetrwać zimę, i z założeniem, że reszta jakość się poukłada” - przyznała tuż po powrocie.