Redakcja Polska

80. rocznica powstania AK. Szef MON: pamięć o tych żołnierzach to nasz obowiązek

10.01.2022 17:23
"W 2022 r. przypada 80. rocznica powstania Armii Krajowej - jednej z najlepiej zorganizowanych podziemnych organizacji wojskowych w Europie, która walczyła z niemieckim okupantem. Naszym obowiązkiem jest pamięć o żołnierzach AK. Oddajmy hołd poległym w walkach o niepodległą Polskę" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Naszym obowiązkiem jest pamięć o żołnierzach AK. Oddajmy hołd poległym w walkach o niepodległą Polskę - napisał szef MON na Twitterze
"Naszym obowiązkiem jest pamięć o żołnierzach AK. Oddajmy hołd poległym w walkach o niepodległą Polskę" - napisał szef MON na TwitterzeShutterstock/ArtMediaFactory & Mariusz Błaszczak/Twitter

Armia Krajowa (AK) była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej przez Niemców Europie.

Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego później Państwa Podziemnego.

SZP została przekształcona najpierw w 1940 r. w Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.


IAR/PAP/dad

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Coraz śmielsze ataki na polskie służby

10.01.2022 13:51
Minionej doby 49 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. Na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Mielniku agresywna grupa siłowo forsowała granicę. W stronę polskich patroli rzucano kamieniami i kłodami drewna. W Czeremsze w stronę służb poleciały też petardy hukowe.

"Agresor nie ma prawa stawiać żądań". Wicepremier Ukrainy rozmawiała z szefem NATO o Rosji

10.01.2022 14:28
- Rosja, jako agresor, nie ma prawa stawiać żądań - powiedziała w Brukseli wicepremier Ukrainy Olga Stefaniszyna po rozmowach z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. To spotkanie poprzedziło posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z udziałem ambasadorów 30 krajów i wiceszefowej rządu w Kijowie.

Paweł Jabłoński o rozmowach w Genewie: Rosja stara się podnosić stawkę, wywierać coraz większą presję

11.01.2022 09:27
Utrzymane w bojowym tonie komunikaty rosyjskie po spotkaniu w Genewie pokazują, że Rosja cały czas stara się podnosić stawkę, wywierać większą presję; dobrze, że ze strony amerykańskiej mamy jednoznaczną odpowiedź, że na te żądania zgody być nie może - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.