Redakcja Polska

81 lat temu na teren Polski zrzucono pierwszych cichociemnych

16.02.2022 12:20
W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku, na teren okupowanej Polski zostali zrzuceni pierwsi cichociemni - żołnierze elitarnej jednostki szkolonej w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych.    
Audio
  • 81 lat temu na teren Polski zrzucono pierwszych cichociemnych - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Cichociemni w Wielkiej Brytanii. Pożegnanie oficerów 24 Pułku Ułanów udających się na kurs cichociemnych.
Cichociemni w Wielkiej Brytanii. Pożegnanie oficerów 24 Pułku Ułanów udających się na kurs cichociemnych. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przerzucani drogą lotniczą do kraju, wspierali podziemie w walce z Niemcami. Byli przeznaczeni do służby w szeregach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Zajmowali się wywiadem, dywersją i sabotażem, przenikali do oddziałów partyzanckich. Wyróżniali się profesjonalizmem, wyszkoleniem i postawą bojową. Wszyscy - 316-tu - byli ochotnikami. W pierwszym zrzucie pod kryptonimem "Adolphus" na pokładzie brytyjskiego samolotu Whitley znalazło się trzech skoczków: major Stanisław Krzymowski "Kostka", kurier Czesław Raczkowski "Orkan” i porucznik Józef Zabielski "Żbik".

Wśród cichociemnych byli między innymi generał Leopold Okulicki "Niedźwiadek", pułkownik Jan Piwnik "Ponury" i jedyna kobieta w tym gronie - generał Elżbieta Zawacka, kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, która posługując się fałszywymi dokumentami przekraczała granicę ponad sto razy.

Od 1941 roku do końca 1944-go zrzucono 316 żołnierzy i 28 cywilnych kurierów. Zginęło ich ponad stu – w tym 9 podczas lotu lub skoku. Cichociemni walczyli też w Powstaniu Warszawskim, gdzie poległo 18 z nich. Dziewięciu zostało zamordowanych po wojnie przez komunistyczne władze. Imię bohaterów nosi Jednostka Wojskowa "Grom" im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.


IAR/ep

Polacy na Ukrainie. Jan Dziedziczak: nie zostawimy nikogo bez pomocy

16.02.2022 09:41
Jest to teraz jedno z najważniejszych zadań, które stoją przed Polską – powiedział sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, zapytany przez "Nasz Dziennik", czy w razie wznowienia działań wojskowych na Ukrainie Polska pomoże naszym rodakom.

Joe Biden zapowiada obronę "każdego cala terytorium NATO". Wiceszef MSZ: wyciągnięto wnioski z 2014 roku

16.02.2022 10:37
Deklaracja prezydenta USA Joe Bidena pokazuje w pewien sposób pośredni, że wyciągnięto wnioski z 2014 roku - powiedział w środę wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. - To jest dobry sygnał - dodał.

104. rocznica niepodległości Litwy. Nad Wilnem przeleciały polskie myśliwce

16.02.2022 13:26
Litwa obchodzi w środę 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas centralnych uroczystości w południe nad Wilnem przeleciały polskie myśliwce NATO-wskiej misji Baltic Air Policing, które strzegą obecnie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.