Redakcja Polska

24 kwietnia obchodzimy Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim

24.04.2023 11:55
Dzień ten upamiętnia rzeź Ormian w Imperium Osmańskim w 1915 roku, podczas pierwszej wojny światowej. Masakrę tę określa się jako "pierwsze ludobójstwo XX wieku".  
Audio
  • Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Śmierć dziewczynki w czasie rzezi Ormian na pustyni w Aleppo
Śmierć dziewczynki w czasie rzezi Ormian na pustyni w AleppoFoto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Zdaniem historyków łącznie w latach 1915-1917 wskutek masowych mordów i deportacji zginęło półtora miliona ludzi. Według tureckich obliczeń zginęły 972 tysiące osób. Skutkiem tamtych wydarzeń było powstanie światowej diaspory ormiańskiej.

107 lat temu, 24 kwietnia 1915 roku, rząd turecki postanowił ostatecznie rozwiązać problem chrześcijańskiej mniejszości Ormian domagających się autonomii. W wydanym rozporządzeniu nakazano likwidację inteligencji i wysiedlenie całej społeczności do Syrii i Mezopotamii. Tego dnia tylko w Stambule zgładzono ponad 2300 ormiańskich nauczycieli, lekarzy i duchownych. Turcja do dziś nie przyznaje się do zbrodni, mimo że wiele państw uznało ją za ludobójstwo. Rząd turecki utrzymuje, że Ormianie byli ofiarami pierwszej wojny światowej i panującej wówczas epidemii.

Tymczasem – jak podkreśla historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Andrzej Zięba - Ormianie ponieśli więcej ofiar niż jakiekolwiek państwo biorące udział w pierwszej wojnie światowej, a czystki etniczne miały charakter ludobójczy. To właśnie pod wpływem rzezi Ormian prawnik Rafał Lemkin opracował termin "ludobójstwo”. Jest on także pomysłodawcą i współautorem międzynarodowych unormowań prawnych pozwalających ścigać sprawców takich zbrodni - przypomina profesor Andrzej Zięba:

Dotychczas rzeź Ormian uznało za ludobójstwo około 30 krajów na świecie, w tym Polska, a także Parlament Europejski i Rada Europy.


IAR/ep

Zobacz więcej na temat: Ormianie ludobójstwo Turcja

Ostra reakcja Turcji na uchwałę Bundestagu ws. rzezi Ormian

02.06.2016 16:40
Ambasador Turcji w Berlinie został odwołany do kraju na konsultacje, a niemieckiego charge d'affaires w Ankarze wezwano do tureckiego MSZ-tu. To reakcja Turcji na uchwałę niemieckiego Bundestagu, określającą rzeź, dokonaną przez Turków na Ormianach w czasie I wojny światowej, mianem "ludobójstwa".

90. rocznica Wielkiego Głodu. Europarlament uznał Hołodomor za ludobójstwo

15.12.2022 16:32
Parlament Europejski oficjalnie uznał Hołodomor, wielki głód na Ukrainie, za ludobójstwo. Europosłowie przegłosowali specjalną rezolucję, w 90. rocznicę tej sowieckiej zbrodni, która doprowadziła do śmierci milionów osób.

Mijają 83 lata od decyzji Stalina dotyczącej zbrodni katyńskiej

05.03.2023 12:00
Na podstawie dokumentu podpisanego 5 marca 1940 roku przez Józefa Stalina i członków Biura Politycznego Związku Radzieckiego, funkcjonariusze NKWD rozstrzelali blisko 22 tysiące polskich oficerów i jeńców wojennych. Znajdowali się oni w obozach i więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali wzięci do niewoli po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.

Ludobójstwo na Woli i brak rozliczeń niemieckich zbrodni. Instytut Pileckiego pokaże wystawę w Berlinie

23.04.2023 09:33
Rzecznik Instytutu Pileckiego w Berlinie Patryk Szostak powiedział, że "w poniedziałek w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego zostanie otwarta wystawa poświęcona rzezi Woli". Wystawa opowiada "o ludobójstwie mieszkańców warszawskiej Woli, ale także o wymiarze sprawiedliwości w Niemczech po II wojnie światowej, o braku rozliczeń".