Redakcja Polska

Archiwum Akt Nowych zaprezentowało dokumenty z czasu Powstania Warszawskiego

31.07.2023 13:26
Archiwum Akt Nowych w Warszawie zaprezentowało dokumenty z czasu Powstania Warszawskiego. W przeddzień rocznicy powstańczego zrywu Archiwum udostępniło oryginalne meldunki, rozkazy, plany działania, a także powstańczą prasę i zdjęcia.
Październik 1944. Oddziały Armii Krajowej opuszczają Warszawę po kapitulacji
Październik 1944. Oddziały Armii Krajowej opuszczają Warszawę po kapitulacjiNarodowe Archiwum Cyfrowe

- Po raz pierwszy przedstawiamy unikatowe fotografie, wykonane tuż po zakończeniu wojny przez Leonarda Sempolinskiego - powiedział dyrektor Archiwum Mariusz Olczak. - Z takim dramatycznym obrazem stolicy, zwłok, które zalegały w różnych miejscach Warszawy. Autor jest znanym fotografikiem, który wykonał ponad tysiąc fotografii obrazujących miejsca pamięci, ruiny, jeszcze znajdujące się wtedy groby przez ekshumacjami. Dramatyczny obraz zniszczonego miasta - dodał.

Adam Dąbrowski z Archiwum Akt Nowych dodaje, że wśród eksponatów są też szkice, plany i mapy działań powstańczych. - Plany sytuacyjne, oryginalne, wykonane właśnie w czasie powstania, na których zaznaczono kolorowymi kredkami położenie wojsk własnych, wojsk, niemieckich, kierunki natarć, rejony ostrzału artyleryjskiego z broni maszynowej. Plany ilustrujące przebieg walk na konkretnych, małych odcinkach miasta - powiedział.

Część zbiorów została zdigitalizowana i można ją obejrzeć w internecie.


IAR/dad

Reparacje wojenne. Arkadiusz Mularczyk: Niemcy do dzisiaj nie zapłaciły za zniszczenia Warszawy

30.07.2023 11:00
- Do dzisiaj Niemcy nie zapłaciły za zniszczenia polskiej stolicy. To była w sposób oczywisty zbrodnia wojenna, która na dekady obciążyła i spowodowała ubóstwo, biedę narodu polskiego, emigrację zarobkową i konieczność odbudowy ze zniszczeń, co wiązało się też z olbrzymim wpływem na kondycję zdrowotną, psychiczną Polaków - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, który przed 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przypomina szacunki dotyczące strat wojennych stolicy.

Środowisko wodniaków uczci na Wiśle 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

30.07.2023 11:00
Fundacja Rok Rzeki Wisły tradycyjnie organizuje na rzece uroczysty rejs, aby o "Godzinie W" wspólnie manifestować swój szacunek dla Powstańców i Powstania Warszawskiego.

„Wolność ’44” – najnowsza książka Agnieszki Cubały o Powstaniu Warszawskim

30.07.2023 11:52
Z myślą o odzyskaniu wolności Powstańcy Warszawscy 1 sierpnia 1944 r. chwycili za broń. Nie chcieli otrzymać wolności w podarunku, by wraz z „prezentem” nie narzucono im warunków  sprzecznych z interesami państwa i narodu.

"Czekamy na to cały rok". Powstańcy spotkali się z prezydentem Polski i prezydentem Warszawy oraz harcerzami

30.07.2023 17:01
W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego powstańcy warszawscy spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą, władzami stolicy oraz młodzieżą. W trakcie uroczystości prezydent uhonorował powstańców odznaczeniami państwowymi.

Polonia nowojorska uczciła pamięć o bohaterskim zrywie Powstańców Warszawskich

31.07.2023 10:12
Amerykańscy Polacy w przeddzień 79 rocznicy powstańczego zrywu uczcili pamięć o Powstańcach Warszawskich, żołnierzach AK i Szarych Szeregów. W okolicznościowej mszy świętej na Manhattanie uczestniczyli m.in. harcerze, weterani i organizacje polonijne.