Redakcja Polska

Rzeź Woli. Rzecznik Instytutu Pileckiego w Berlinie: jako ludobójstwo pozostaje mało znana

05.08.2023 09:16
W sobotę, w rocznicę Rzezi Woli, odbędzie się specjalne, rozszerzone oprowadzenie po poświęconej temu tematowi wystawie w Instytucie Pileckiego w Berlinie. Rzeź Woli jako ludobójstwo i jedna z najbardziej krwawych zbrodni wojennych w Europie XX wieku pozostaje w Niemczech mało znana - powiedział  rzecznik Instytutu Patryk Szostak.
Audio
  • Ksiądz Stanisław Kicman (zmarł w 2021) ocalał z rzezi jako 7-letnie dziecko. W 2019 roku podczas uroczystości rocznicowych wspominał tragiczne wydarzenia [posłuchaj]
Wystawa o Rzezi Woli prezentowana w Instytucie Pileckiego w Berlinie cieszy się zainteresowaniem
Wystawa o Rzezi Woli prezentowana w Instytucie Pileckiego w Berlinie cieszy się zainteresowaniemTT/@InstPileckiego

Rzeź Woli, czyli bestialskie mordowanie polskiej ludności cywilnej na terenie warszawskiej Woli przez niemieckich okupantów, trwało od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach zginęło - według różnych szacunków - od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia.

"Fakt, że Rzeź Woli jako ludobójstwo i jedna z najbardziej krwawych zbrodni wojennych w Europie XX wieku pozostaje w Niemczech wciąż mało znana, uderza w mit Niemców jako mistrzów świata Vergangenheitsbewältigung (krytycznego rozliczenia się z własną historią)" - podkreślił rzecznik berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Patryk Szostak. 

"Chcemy, żeby świadomość i wiedza o Rzezi Woli były powszechne, stąd cały czas organizujemy publiczne oprowadzania po wystawie, warsztaty dla szkół (zarówno uczniów jak i nauczycieli) jak i szeroki program towarzyszący wystawie: wykłady i dyskusje panelowe. Jak napisał niemiecki dziennik Tagesspiegel "walczymy przeciwko zapomnieniu".

"W sobotę (5 sierpnia), w rocznicę Rzezi Woli, odbędzie się specjalne, rozszerzone oprowadzenie po naszej wystawie o Rzezi Woli. Wystawa budzi niekiedy kontrowersje, ale stale cieszy się sporym zainteresowaniem" - powiedział Patryk Szostak.

Rzecznik Instytutu Pileckiego w Berlinie powiedział też, że tym roku z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego "zaproponowaliśmy berlińczykom pokaz filmu Kanał Andrzeja Wajdy - klasyczny film, który pokazuje zarówno heroizm jak i tragizm warszawskich powstańców".

"Dla niemieckiego odbiorcy to zarówno okazja, żeby poznać bardzo ważne dla Polaków wydarzenie historyczne jak i jego filozoficzny wymiar: w Niemczech czasami odbywa się dyskusja o tym, że Niemcy właściwie nigdy nie musieli walczyć o własną wolność, otrzymali ją z zewnątrz na tacy, co też dziś rzuca się cieniem na ich świadomości historycznej. Powstańcy reprezentują przeciwległą postawę, symbolizowaną przez słynne słowa: Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać" - zauważył Patryk Szostak. 

"W czasie pokazu filmu sala nasza była wypełniona, a publiczność bardzo zróżnicowana. Wcześniej odbyło się też dodatkowe oprowadzenie po naszej wystawie o Rzezi Woli, na które przyszło ponad 40 osób".

Kanał to również "bardzo ważny moment w polskiej kulturze pamięci. Po latach stalinowskiej cenzury i gnębienia pamięci o Powstaniu Warszawskim, ten film rozpoczął proces społecznej reintegracji pamięci o Powstaniu Warszawskim, którego zwieńczeniem było otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego. Uznaliśmy, że to ważne, by Niemcy nie tylko dowiedzieli się o Powstaniu Warszawskim, ale też o ewolucji pamięci o nim" - podkreślił rzecznik.

PAP/ks

Powstanie Warszawskie: migracje i powroty mieszkańców do zburzonego miasta

01.08.2023 15:00
Ogólnie można przyjąć, że 1-go sierpnia 1944 roku na terenie Warszawy, obu brzegów Wisły, mogło znajdować się około 900 tys. osób. Z kolei 17 stycznia 1945 roku możemy mniej więcej ustalić, iż na prawym brzegu Wisły przebywało około 120 tysięcy osób, które mogły powoli napływać do tej części Warszawy po zakończeniu niemieckiej okupacji. Danych na temat ludności przebywającej po powstaniu warszawskim na lewym brzegu Wisły nie posiadamy. Możemy tylko mówić o narastającej statystyce powrotów – mówi Paweł Brudek z Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niemieckie MSZ: naszym zadaniem pozostaje pamięć o cierpieniach zadanych Polakom przez niemieckie wojska

03.08.2023 08:32
Pamięć o niezmierzonych cierpieniach zadanych Polkom i Polakom przez niemieckie wojska i okupantów pozostaje naszym wiecznym zadaniem - oświadczył rzecznik niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wernisaż wystawy "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet" w Muzeum Powstania Warszawskiego

03.08.2023 13:56
Kobiety w czasie walk powstańczych były przede wszystkim łączniczkami i sanitariuszkami, ale gasiły też pożary, budowały barykady, odkopywały ludzi spod gruzów, czasem walczyły z bronią w ręku.

W Instytucie Polskim na Węgrzech otwarto wystawę plakatów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu

04.08.2023 11:16
W Galerii Platan Instytutu Polskiego w Budapeszcie miał miejsce wernisaż wystawy plakatów Wojciecha Korkucia, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu.