Redakcja Polska

45. rocznica wyboru św. Jana Pawła II. W Rzymie ruszają obchody z udziałem pary prezydenckiej

12.10.2023 09:29
W Rzymie rozpoczynają się w czwartek uroczystości z okazji przypadającej 16 października 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. W poniedziałkowych obchodach udział weźmie prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
W Rzymie rozpoczynają się obchody 45. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II
W Rzymie rozpoczynają się obchody 45. rocznicy wyboru św. Jana Pawła IIshutterstock/giulio napolitano

Wieczorem w czwartek w polskim kościele św. Stanisława w Wiecznym Mieście odbędzie się projekcja filmów "Apartament" Macieja Czajkowskiego i Przemysława Hausera oraz "Metr od świętości", opartego na wspomnieniach papieskiego fotografa Arturo Mariego. Reżyserami dokumentu są Przemysław Hauser i Cezary Grzesiuk. Po pokazie zorganizowany zostanie panel dyskusyjny, w którym weźmie udział między innymi Arturo Mari.

W poniedziałek, w rocznicę wyboru papieża Polaka, mszy przy jego grobie w bazylice Świętego Piotra, rozpoczynającej się o godz. 7.15, będzie przewodniczyć metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Zespół "Mazowsze" na liturgii

Również w bazylice watykańskiej o godz. 15.00 uroczystą mszę odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Obecna będzie para prezydencka. O oprawę muzyczną liturgii zadba zespół "Mazowsze".

"Mazowsze" wystąpi następnie o godz. 19.00 w bazylice Matki Bożej Większej na koncercie dziękczynnym za pontyfikat św. Jana Pawła II. Wydarzenie to odbędzie się z inicjatywy ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej. Uczestniczyć w nim będzie prezydent Duda z małżonką.

21 października, a więc w przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, ustanowionego w rocznicę inauguraci jego pontyfikatu, arcybiskup Jędraszewski wygłosi w auli polskiego kościoła referat poświęcony myśli teologicznej polskiego papieża. Zaprezentowane zostaną dzieła teologiczne Karola Wojtyły, wydane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Rocznicowe uroczystości zakończy polonijne czuwanie modlitewne 22 października o godz. 19.30 na placu Świętego Piotra.


PAP/dad

"Teatr bez granic". Wielkie osiągnięcia polskiej sceny teatralnej w Kanadzie

07.10.2023 17:00
Teatr powstał w 1991 roku z inicjatywy Marii Nowotarskiej i Jerzego Pilitowskiego. W trakcie swojej historii Salon Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto stworzył kilkaset spektakli i odbył  ponad trzysta podróży, prezentując przedstawienia w całej Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy. 

55 lat temu zmarł Nikifor, uznawany za jednego z najwybitniejszych na świecie malarzy prymitywistów

10.10.2023 16:54
Zostawił po sobie blisko 40 tysięcy dzieł, przedstawiających pejzaże, sceny religijne, postacie świętych i portrety. W zdecydowanej większości są to akwarele, tworzył jednak także gwasze i rysunki kredkami.

Białoruś: nowa ustawa o organizacjach religijnych eliminuje język polski w oświacie katolickiej

11.10.2023 14:34
Izba Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi przyjęła nową ustawę "O wolności sumienia" regulującą działalność i status prawny organizacji religijnych. Niezależni analitycy poprzedzają, że nowa ustawa daje władzom państwowym możliwość ingerencji w działalność kościołów i wspólnot religijnych w celu zabezpieczenia dominującej pozycji rosyjskiej cerkwi prawosławnej w kraju.

Biblioteka Polska w Paryżu - pierwsza polska zagraniczna instytucja kultury w całości finansowana przez państwo

11.10.2023 20:41
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w Paryżu umowę o utworzeniu Instytutu Biblioteka Polska. Umowa ta ma zapewnić odpowiednie wsparcie finansowe Bibliotece Polskiej.