Redakcja Polska

Rozpoczynają się prace budowlane na terenie Muzeum Getta Warszawskiego

23.10.2023 15:53
Rozpoczynają się prace budowlane na terenie Muzeum Getta Warszawskiego. Placówka będzie się mieściła w zabytkowym kompleksie dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów przy ulicy Siennej. Dziś dyrekcja muzeum przekazała plac budowy generalnemu wykonawcy.
Przyszła siedziba Muzeum Getta Warszawskiego, dawny szpital dziecięcy Bersohnów i Baumanów w Warszawie . Fot.: PAPRadek Pietruszka
Przyszła siedziba Muzeum Getta Warszawskiego, dawny szpital dziecięcy Bersohnów i Baumanów w Warszawie . Fot.: PAP/Radek PietruszkaFot.: PAP/Radek Pietruszka

Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski zaznacza, że budynek, w którym będzie muzeum, to symboliczne miejsce. - Ten budynek powstał w 1878 roku. Jest to budynek, który został wybudowany przez Fundację rodziny Bersohnów i Baumanów, która miała za zadanie i chciała, żeby było takie miejsce, w którym dzieci zarówno polskie, jak i żydowskie będą mogły otrzymać bezpłatną pomoc medyczną - mówi Albert Stankowski.

Zwiedzanie przed rozpoczęciem prac budowlanych przyszłej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Fot.: PAP/Radek Pietruszka Zwiedzanie przed rozpoczęciem prac budowlanych przyszłej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Fot.: PAP/Radek Pietruszka

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich nawiązał do ataku Hamasu na Izraela. Duchowny mówi, że dzisiaj Muzeum Getta Warszawskiego jest szczególnie potrzebne. - Czy świat się już nauczył, że nie mogę zabić niewinnych ludzi, nie mogę zabić małe dzieci, nie mogę zabić starych kobiet? - mówił rabin. -Dwa tygodnie temu to było jasne. Nasze Muzeum Warszawskiego Getta jest teraz bardziej potrzebne, żeby przypomnieć światu i nauczyć świat, że nie mogę zgodzić się i nie mogę milczeć, kiedy niewinni ludzie są mordowani i porywani - mówi Michael Schudrich.


Posłuchaj
00:27 12622775_2.mp3 Naczelny rabin Polski Michael Schudrich nawiązał do ataku Hamasu na Izrael. Duchowny mówił, że dzisiaj Muzeum Getta Warszawskiego jest szczególnie potrzebne (IAR)

 


Zwiedzanie przed rozpoczęciem prac budowlanych przyszłej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Fot.: PAP/Radek Pietruszka Zwiedzanie przed rozpoczęciem prac budowlanych przyszłej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Fot.: PAP/Radek Pietruszka

Wystawa w Muzeum Getta Warszawskiego ma składać się z dziewięciu galerii i obejmować lata od końca XIX wieku, czyli od momentu ufundowania Szpitala przez Bersohnów i Baumanów, do 1946 roku. Wśród eksponatów będzie między innymi "Raport Stroopa" zawierający niemiecką wersję wydarzeń powstania w getcie warszawskim.

Zgodnie z planem pierwsi goście będą mogli odwiedzić muzeum za 30 miesięcy.

"Anna Walentynowicz to postać łącząca Polaków i Ukraińców". Konferencja "Solidarność Narodów" w Ostrogu na Ukrainie

21.10.2023 18:37
Centrum imienia Anny Walentynowicz, które powstanie w Równem, będzie miejscem działań na rzecz porozumienia między dwoma narodami – mówili uczestnicy konferencji "Solidarność Narodów", przeprowadzonej w Ostrogu na Ukrainie. Dwudniowe spotkanie zgromadziło polskich i ukraińskich działaczy społecznych i naukowców, którzy dyskutowali o szansach i wyzwaniach, stojących przed naszymi krajami i zastanawiali się, jak połączyć wysiłki w obliczu wspólnego zagrożenia, jakim jest Rosja.

„Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne”. Wystawa na Zamku Królewskim

22.10.2023 19:13
Na Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć blisko 90 obrazów od XVI do XX wieku włącznie oraz rzeźby z XVI wieku i z okresu rokoko, arcydzieła artystów tej miary co Grottger, Malczewski, Matejko czy Siemiradzki.

Litwa: polscy dyplomaci rozpoczęli akcję odwiedzania miejsc polskiej pamięci narodowej

23.10.2023 15:43
Polscy dyplomaci na Litwie rozpoczęli kilkudniową akcję odwiedzania miejsc pamięci narodowej związanych z Polską. Przedstawiciele naszej ambasady tradycyjnie już zapalają tam znicze przed uroczystościami z okazji dnia Wszystkich Świętych.