Redakcja Polska

"Polska nie otrzymała zadośćuczynienia". Mularczyk: szykujemy projekt uchwały z apelem ws. reparacji

06.12.2023 12:42
- Parlamentarny zespół ds. reparacji ma w środę dyskutować nad projektem uchwały Sejmu do prezesa Rady Ministrów w sprawie dochodzenia przez Polskę odszkodowań za straty spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej oraz podjęcia działań dot. oszacowania strat w wyniku agresji sowieckiej - przekazał wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Polska domaga się od Niemiec reparacji wojennych.
Polska domaga się od Niemiec reparacji wojennych.Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa/nac.gov.pl

Grupa posłów PiS w połowie listopada powołała zespół parlamentarny ds. reparacji należnych Polsce od Niemiec oraz oszacowania wysokości odszkodowań należnych od Rosji za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej.

- W środę odbędzie się pierwsze merytoryczne posiedzenie zespołu, na które zaprosiliśmy dyrektora Instytutu Strat Wojennych Konrada Wnęka wraz z zespołem ekspertów, którzy przygotowali raport dotyczący strat spowodowanych przez Niemcy. Chcemy odbyć dyskusję na temat tego raportu, a także nad rozpoczętymi pracami nad raportem dotyczącym strat w wyniku agresji sowieckiej - zapowiedział Mularczyk, który jest szefem zespołu.

Apel do premiera i Rady Ministrów

Wiceszef dyplomacji zaznaczył, że zespół ma też omówić przygotowanie projektu uchwały Sejmu do prezesa Rady Ministrów. - Uchwała ma być apelem do prezesa Rady Ministrów oraz Rady Ministrów w sprawie dochodzenia w tej kolejnej kadencji Sejmu odszkodowań, reparacji oraz zadośćuczynienia za straty spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej oraz podjęcia działań związanych z oszacowaniem strat spowodowanych przez Federację Rosyjską podczas II wojny światowej - poinformował.

- Chodzi o to, aby ta uchwała Sejmu była apelem zmierzającym do kontynuowania prac z IX kadencji Sejmu - dodał Arkadiusz Mularczyk.

Projekt uchwały

W projekcie uchwały, którym ma zająć się zespół, czytamy m.in., że "mając na uwadze ogrom krzywd, cierpień i szkód wyrządzonych przez Niemcy w trakcie II wojny światowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stoi na stanowisku, że kwestia zasad wypłaty reparacji odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat poniesionych przez Polskę i Polaków wymaga jak najszybszego uregulowania pomiędzy Rzeczpospolitą Polską w formie umowy międzynarodowej oraz upamiętnienia poprzez budowę pomnika polskich ofiar agresji niemieckiej w Berlinie".

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że Polska nie otrzymała dotychczas stosownej kompensaty finansowej i zadośćuczynienia za straty materialne i niematerialne poniesione przez państwo polskie podczas II wojny światowej w wyniku agresji Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Straty te wymagają określenia i przedstawienia niezbędnego szacunku, który będzie podstawą podjęcia odpowiednich działań wobec Federacji Rosyjskiej" - napisano.

1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października ub.r. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.


IAR/PAP/dad

Izrael podnosi poziom zagrożenia dla podróżujących do 80 krajów. Na liście nie ma Polski

05.12.2023 16:59
W wyniku wojny pomiędzy Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy poziom zagrożenia dla Izraelczyków w zakresie podróży został podniesiony dla 80 krajów na całym świecie - wynika z listy opublikowanej przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego Izraela, omawianej przed izraelskie media. W zestawieniu nie ma Polski i kilku innych krajów naszego regionu.

Polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO

06.12.2023 09:21
Taniec polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych. Międzyrządowy Komitet do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas odbywającej się w Botswanie 18. sesji zaakceptował wniosek Polski. - Ten taniec jest charakterystycznym elementem polskiej kultury, odzwierciedla wiele naszych cech narodowych - mówi dyrektor Teatru Tańca UW "Warszawianka" Jan Łosakiewicz.

Opóźnia się pomoc finansowa dla Kijowa. "Jest duże ryzyko, że Ukraina przegra wojnę"

06.12.2023 10:29
Opóźnienie omawianej w Kongresie USA pomocy dla Ukrainy może spowodować "duże ryzyko", że Ukraina przegra wojnę - oświadczył we wtorek szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak w Waszyngtonie. Jeśli pomoc zostanie opóźniona, "stworzy to duże ryzyko, że możemy się znaleźć w takiej samej sytuacji, w jakiej jesteśmy obecnie" - powiedział Jermak.