Redakcja Polska

Instytut Polonika wydał książkę dla dzieci o wspólnej historii Polski i Łotwy

24.06.2022 17:00
Publikacja na temat dziedzictwa Inflant Polskich "Inflancki konik, czyli podróż z panem Gustawem" to podróż śladami wybitnego etnografa, historyka i krajoznawcy Łatgalii Gustawa Manteuffla.
Audio
  • Rozmowa z Katarzyną Brzostowską o książce "Inflancki konik" [posłuchaj]
Katarzyna Brzostowska w studiu PRdZ
Katarzyna Brzostowska w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Podróż jest pretekstem do ukazania zabytków i postaci będących częścią wspólnej historii Polski i Łotwy. Oprócz Drycan – miejsca urodzenia Manteuffla – bohaterowie odwiedzają zamek w Rzeżycy, dwór w Krasławiu, czy Dyneburg. Po drodze spotykają: Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, Stanisława Kierbedzia, Marka Rothko czy Kazimierę IłłakowiczównęEmilię Plater.

Książka adresowana jest do dzieci w wieku 8‒12 lat. Materiał historyczny został zebrany przez dr Radosława Budzyńskiego, autorem zaś adaptacji dla młodych czytelników jest Wojciech Widłak. Ilustracje przygotowały Monika DłuskaJoanna Górawska.

Gustaw baron Manteuffel to polski historyk i etnolog, urodzony w 1832 r. w Drycanach, w spolszczonej inflanckiej rodzinie Manteuffel‑Szoege. Był naukowcem o niezwykle szerokim kręgu zainteresowań, prawnikiem, kulturoznawcą, tłumaczem, mecenasem polskiej kultury i autorem licznych publikacji poświęconych Inflantom.

W 1879 r. w Poznaniu ukazało się dzieło Manteuffla „Inflanty Polskie, poprzedzone ogólnym rzutem oka na siedmiowiekową przeszłość całych Inflant”. Obszerną pracę ponownie wydał Instytut Polonika - jest to pierwsza edycja dwujęzyczna, łotewsko-polska.

 – Osoba Gustawa Manteuffla jest stosunkowo mało znana w Polsce. A był to wybitny znawca terenów, które dzisiaj nazywają się Łatgalią, a kiedyś nazywały się Inflantami Polskimi, i są pełne zabytków związanych z polską i łotewską historią – mówi Katarzyna Brzostowska z Instytutu Polonika w rozmowie z Ewą Plisiecką.

 

"Nasza polska przygoda dobiegła końca". Spotkanie z niezwykłą rodziną z Malty

23.06.2022 19:24
- Jestem bardzo szczęśliwa, że podczas nauki w polskiej szkole, dzieci podszkoliły się nie tylko w języku polskim, ale również poznały historię, geografię i przyrodę naszego kraju, a także tradycję i kulturę - mówi Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka, fotoreporterka i podróżniczka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.

108 lat temu urodził się Jan Karski, legendarny kurier, świadek Holocaustu

24.06.2022 16:00
To on jako pierwszy przekazał na Zachód osobistą relację o zagładzie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce. Jego książka o Polskim Państwie Podziemnym zatytułowana "Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu", wydana w 1944 w USA, stała się bestsellerem i została przetłumaczona na wiele języków.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm uhonorowana tytułem "Wybitny Polak w USA"

24.06.2022 15:55
Aleksandra Ziółkowska-Boehm od ponad trzydziestu lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką wielu poczytnych książek, które ukazały się w Polsce, Ameryce i Kanadzie. Pisze o ludzkich losach, najczęściej splecionych z trudną historią świata, o życiu emigrantów, ale także o sprawach,dzięki którym może wyrazić swoje pasje i fascynacje.