Redakcja Polska

Obrońcy Westerplatte pochowani z honorami na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego

04.11.2022 13:59
Dziesięciu bohaterów obrony Westerplatte spoczęło na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. To dowódca Wojskowej Składnicy Tranzytowej major Henryk Sucharski i dziewięciu jego podkomendnych, odnalezionych 80 lat po bitwie z Niemcami w 1939 roku.
Audio
  • Obrońcy Westerplatte pochowani z honorami na nowym cmentarzu wojennym. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego: Westerplatte jest dla nas symbolem wielkiego bohaterstwa
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego: Westerplatte jest dla nas symbolem wielkiego bohaterstwaPolskie Radio

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że obrona Westerplatte jest symbolem sprawiedliwego czynu i uczciwej walki w obronie dobra aż do śmierci. W Gdańsku prezydent wziął udział w pogrzebie obrońców Westerplatte.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda zwrócił uwagę, że dzisiejsze uroczystości mają szczególne znaczenie dla rodzin żołnierzy, ponieważ - jak wskazał prezydent - będzie to ich pierwszy uroczysty pogrzeb. "Dla tych dziewięciu żołnierzy to jest być może pierwszy uroczysty, katolicki pogrzeb, a z całą pewnością pierwszy uroczysty" - podkreślił prezydent. Przypomniał, że ciała żołnierzy zostały pochowane w dole przez Niemców po zdobyciu półwyspu. "Jest to więc niezwykły moment dla ich najbliższych, to pierwsze namacalne pożegnanie" - dodał prezydent Duda.

Dziesięciu polskich żołnierzy, którzy w 1939 roku bronili Westerplatte przed niemiecką agresją, spoczęło na odnowionym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Szczątki dziewięciu z nich odnaleziono w 2019 roku podczas prac archeologicznych. Razem z nimi zostaną również pochowane szczątki majora Henryka Sucharskiego, komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej, zmarłego w 1946 roku i ekshumowanego w 2021 roku.

IAR/PP

W Ostrowi Mazowieckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

03.11.2022 11:05
W domu w Ostrowi Mazowieckiej należącym do Marii Pileckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, a także wojennym i powojennym losom jego rodziny. W uroczystości oprócz najbliższej rodziny bohatera wziął udział prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu.

Szczątki trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie zostaną sprowadzone do Polski

03.11.2022 13:20
6 listopada odbędzie się pożegnalna uroczystość na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii, a 12 listopada - pochówek Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.  

Szef MON zatwierdził umowę wykonawczą na zakup 218 wyrzutni K239 Chunmoo

04.11.2022 09:58
Wojsko Polskie wkrótce otrzyma wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo - poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. -  Zatwierdziłem umowę wykonawczą na zakup 218 wyrzutni wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym oraz zapasem amunicji - podał wicepremier na twitterze.

Wymiana danych wywiadowczych i kwestie ćwiczeń wojskowych. Jest polsko-litewska umowa

04.11.2022 13:07
Polska i Litwa uzgodniły dzisiaj wymianę informacji wywiadowczych oraz kwestie przeprowadzania nieoczekiwanych ćwiczeń wojskowych. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Wilnie szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i jego litewski odpowiednik - dowódca Sił Zbrojnych Litwy Valdemaras Rupšis.