Redakcja Polska

84. rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow - symbolu porozumienia między dwoma totalitaryzmami - nazizmem i komunizmem

23.08.2023 12:45
23 dzień sierpnia – decyzją Parlamentu Europejskiego - od 15 lat obchodzony jest jako Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.
Audio
  • 84. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
84 rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow
84 rocznica podpisania paktu Ribbentrop-MołotowFoto: NAC

84 lata temu, 23 sierpnia 1939 r., minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRS, Wiaczesław Mołotow, podpisali sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był IV rozbiór Polski. Ribbentrop i Mołotow podpisali pakt w imieniu swoich zwierzchników, Hitlera i Stalina.

Jak wyjaśnia historyk Paweł Kosiński, podyktowane to było chęcią obu dyktatorów do zmiany stosunków politycznych panujących po I wojnie światowej oraz zapewnienia sobie korzystnej sytuacji po rozpoczęciu konfliktu. Dokument składał się z dwóch części, jawnej oraz tajnej, która zakładała podział Polski. Zgodnie z tajnym protokołem do paktu, Trzecia Rzesza otrzymała strefę wpływów składającą się z Litwy (wraz z Wileńszczyzną), części Polski - na zachód od linii rzek: Narew, Wisła, San oraz większość obszaru Rumunii. Strefa wpływów ZSRR obejmowała Finlandię, Estonię i Łotwę, pozostałą część Polski oraz część Rumunii - Besarabię. Paweł Kosiński podkreśla, że choć część paktu Ribbentrop - Mołotow dotycząca podziału stref wpływów była tajna, to informacje o niej dotarły do naszych sojuszników Francji i Wielkiej Brytanii, jednak przedstawiciele tych państw nie zachowali się lojalnie i ich nie ujawnili Polskim władzom.

Historyk Instytutu Pamięci Narodowej profesor Jan Szumski przypomina, że Niemcy podpisując układ chcieli zabezpieczyć się w sytuacji ataku na Polskę. Stalin liczył, że dzięki umowie z Hitlerem odzyska terytoria między innymi państw bałtyckich, części Polski czy Rumunii - co, jak przypomina profesor Szumski - zostało zawarte w tajnej części układu. Zapisy traktatu uniemożliwiły skuteczną obronę przed armią niemiecką, która wkroczyła na tereny II Rzeczypospolitej 1 września 1939 roku i armią sowiecką, która weszła na Kresy 17 września – podsumowuje Jan Szumski.

Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, a następnie wybuch II wojny światowej, otworzyło jeden z najczarniejszych rozdziałów w historii Europy - oświadczyli we wtorek, w przededniu 84. rocznicy podpisania umowy między III Rzeszą a Związkiem Sowieckim, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova i komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

IAR/ep

Prof. Marco Patricelli: pracujemy nad wielkim filmem o rotmistrzu Pileckim

22.08.2023 12:04
Prof. Marco Patricelli, autor książki „Ochotnik” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, na podstawie której powstanie amerykański film, powiedział, że „Pilecki powinien stać się tak samo znany na świecie jak (Oskar) Schindler, bowiem zasługuje na to jako ochotnik, bohater, postać wręcz symboliczna”.

"Putin zniszczył ruski mir próbując go odbudować siłą". Brytyjski historyk: Zachód nie wpłynie na Rosję

22.08.2023 14:00
Próbując siłą odbudować "ruski mir", Putin go zniszczył - twierdzi brytyjski historyk Timothy Garton Ash na łamach belgijskiego dziennika "De Standaard". Autor podkreśla zarazem, że Zachód musi przyjąć do swojego grona takie kraje jak Ukraina. "Zachód powinien przestać się łudzić, że może wpływać na politykę Rosji" - dodaje Garton Ash. 

W Białymstoku spoczną doczesne szczątki generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego

23.08.2023 11:54
26 sierpnia br. w Białymstoku odbędą się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, dowódca Brygady Kawalerii „Białystok”, przewodniczący Białostockiego Związku Harcerstwa Polskiego po latach emigracji, dzięki inicjatywie rodziny, wspartej przez Rząd RP, IPN i instytucje państwowe, spocznie na Polskiej Ziemi.