Redakcja Polska

„Wojna zabiera nam bliskich”. O towarzyszeniu w żałobie uchodźcom z Ukrainy

02.11.2022 09:57
Wojna widziana oczami ludzi, którzy stracili tam swoich bliskich ma dwa oblicza. Jedno to całkowite zaprzeczenie sensu wszystkiego, apatia, odrzucenie Boga i przyszłości. Drugie to całkowity zwrot w stronę Boga, modlitwa, próba zrozumienia i przebaczenia. I ja rozumiem jednych i drugich, bo oni wręcz krzyczą, że wojna zabiera im bliskich. A śmierć w takich okolicznościach jest trudna do akcentacji – przyznaje ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, laureat tegorocznej nagrody Totus Tuus.
Audio
  • O towarzyszeniu w żałobie uchodźcom z Ukrainy, którzy na wojnie stracili bliskich, z ks. Leszkiem Kryżą, dyrektorem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, laureatem tegorocznej nagrody Totus Tuus o pomocy dla Ukrainy rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Rosyjska agresja na Ukrainie to śmierć tysięcy niewinnych ofiar cywilnych.
Rosyjska agresja na Ukrainie to śmierć tysięcy niewinnych ofiar cywilnych.PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Byłem w Buczy. Modliłem się nad dołami śmierci. To wstrząsający widok. A jeszcze bardziej poruszający jest widok ludzi, których bliscy zostali tam brutalnie zamordowani i w tych dołach zakopani. Na wojnie giną wszyscy, mężowie, żony, synowie, córki i niestety małe, zupełnie niewinne dzieci. Trudno to zrozumieć. Ten ból w ludziach zostanie na długo, może nawet na zawsze. Tym bardziej, że oni często nie wiedzą gdzie ich bliscy są pochowani, czy w ogóle są pochowani. Czy kiedyś odnajdą to miejsce i dowiedzą się jak zginęli, i czy będą się mogli pomodlić nad grobem – mówi ks. Leszek Kryża.

Wielu uchodźców z Ukrainy gościmy w Polsce. Wśród nich są również osoby, którym wojna zabrała bliskich. W tych dniach na początku listopada, kiedy w Kościele katolickim obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, podzielmy się naszym współodczuwaniem z Ukraińcami w żałobie. Większość z nas ma doświadczenie straty kogoś bliskiego, oczywiście nie w warunkach wojennych, ale warto powiedzieć, że trochę rozumiem i wiem, że w takich chwilach nikt nie powinien być sam. Zaprosić ich do wspólnej modlitwy za zmarłych, do kościoła, na cmentarz, spotkanie z bliskimi – zachęca gość audycji Kierunek Polska.

O towarzyszeniu w żałobie uchodźcom z Ukrainy, którzy na wojnie stracili bliskich, z ks. Leszkiem Kryżą, dyrektorem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, laureatem tegorocznej nagrody Totus Tuus o pomocy dla Ukrainy rozmawiała Małgorzata Frydrych.


Ks. Leszek Kryża: pomagamy wszędzie ale teraz Ukraina jest na pierwszym miejscu

28.10.2022 14:43
Idzie zima. Na wchodzie Ukrainy temperatury spadają nawet do minus 30 stopni Celsjusza. Koncentrujemy się na zakupie pieców z rurą, którą będzie można wystawić przez okno. Takie „kozy” umożliwią z jednej strony ogrzanie pomieszczenia, z drugiej ugotowanie ciepłego posiłku. Drugi nasz priorytet to płyty, aby zabić szczeliny okienne z powybijanymi szybami. Jak zawsze pomagamy wszystkim ale teraz Ukraina jest na pierwszym miejscu” - mówi ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, laureat tegorocznej nagrody Totus Tuus.