Redakcja Polska

Siostra Bernadeta Pasińska o łączności z ojczyzną, oddaloną tysiące kilometrów od Australii

09.11.2023 15:29
- Wróciłam tuż przed pandemią. Osiemnaście lat to bardzo długi okres czasu. Inaczej wyglądała sytuacja gospodarcza Polski, kiedy wylatywałam do Australii w 2001 roku. W tym czasie zmieniła się również sytuacja ekonomiczna Polaków, którzy w ostatnich latach wyjeżdżali do Australii głównie ze względów turystycznych. Polacy po wojnie, czy w latach 80. wyjeżdżali ze względów ekonomicznych czy politycznych. Wyjechałam jako bardzo młoda osoba, ten czas na pewno mnie ubogacił. Wróciłam jako osoba dojrzalsza – mówi siostra Bernadeta Pasińska ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Audio
  • Z siostrą Bernadetą Pasińską ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej o australijskiej Polonii i powrocie do kraju po osiemnastu latach emigracji rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Polska flaga. Zdjęcie ilustracyjne
Polska flaga. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Polacy w Australii, którzy wyjechali po wojnie lub w czasie transformacji w sposób piękny kultywują polską tradycję związaną z uroczystościami narodowymi, nie tylko święta religijne. Zawsze wiąże się to ze spotkaniami w Domach Polskich. Przygotowywane są przez uczniów polskich szkół występy, dzieci i młodzież prezentują polskie tańce w polskich strojach, piosenki, deklamacje w języku polskim. To jest niesamowite doświadczenie łączności z ojczyzną, która jest tysiące kilometrów od Australii. Wspólne przeżywanie tych świąt i uroczystości to wielka więź, którą możemy okazywać w łączności z ojczyzną – wyjaśnia siostra Bernadeta Pasińska ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Ponieważ Australia jest bardzo oddalona od Polski, to integracja Polonii jest tam bardzo duża. Polacy, którzy tam żyją przez lata nie mieli możliwości przylecieć do kraju z okazji świąt kilka razy w ciągu roku. Australia stała się dla nich drugą ojczyzną, i tam tworzą się nowe struktury przyjaźni, które wypełniają lukę po więziach rodzinnych. Tworzą się grupy ludzi, którzy chcą być w polskim środowisku i de facto je tworzą. Wszystkie te grupy jednoczą polskich obywateli i pozwalają kultywować tradycje, nie zapominać języka. Ludzie spotykają się i chcą być razem, mimo że na co dzień najczęściej żyją i pracują w środowisku australijskich lub międzynarodowych – zaznacza gość audycji Kierunek: Polska.

Z siostrą Bernadetą Pasińską ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, o australijskiej Polonii i powrocie do kraju po osiemnastu latach emigracji, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.


Polska muzyka sakralna po raz trzeci zabrzmi w samym sercu Londynu

07.11.2023 12:26
Festiwal Joy & Devotion, zorganizowany przez warszawski Instytut Adama Mickiewicza, powraca do kościoła St Martin-in-the-Fields, celebrując bogatą tradycję polskiej muzyki sakralnej na przestrzeni wieków.

Rusza 4. edycja kampanii #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających za granicą

08.11.2023 10:26
Dlaczego warto dbać i rozwijać znajomość języka polskiego, polskiej kultury i historii. Jakie realne korzyści przynosi dwujęzyczność. To główne tematy 4. edycji kampanii edukacyjnej #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Realizatorem działań jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.   

6. odsłona akcji "Niepodległa do Hymnu”. 11 listopada wspólnie zaśpiewamy hymn narodowy

08.11.2023 13:07
Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza wszystkich Polaków - mieszkających w Polsce i za granicą -  do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w dniu Święta Niepodległości.