Redakcja Polska

„Chciałbym powrócić do spokojnego Lwowa”. Fundacja Ave z ofertą dla uchodźców z Ukrainy

26.01.2024 10:41
Fundacja Ave od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera uchodźców z terenów objętych walkami. Jak wiele społecznych organizacji w Polsce wspieramy Ukraińców działaniami pomocowymi w ich kraju i na terenie Polski. Organizujemy obozy dla młodzieży i pomoc w postaci darów. I z dumą przyznaję, że za działania naszych wolontariuszy dla Ukrainy otrzymaliśmy nagrodę w ramach 13. Mazowieckich Barw Wolontariatu – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave.
Audio
  • Z Bartłomiejem Włodkowskim, prezesem Fundacji Ave o wsparciu uchodźców z Ukrainy i mieszkańców terenów objętych działaniami zbrojnymi, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Fundacja Ave z ofertą dla uchodźców z Ukrainy.
Fundacja Ave z ofertą dla uchodźców z Ukrainy.Foto: Fundacja Ave

W czasie ferii zimowych, ale i później, zapraszamy wszystkich na cykl koncertów Chóru Ave. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach i naszych programach edukacyjnych. Wszystkie są otwarte dla uchodźców z Ukrainy. Można z nami spędzić miło czas, można się czegoś nauczyć, poznać historię Polski i Warszawy lub nieznane aspekty z życia Hanki Ordonówny czy Eugeniusza Bodo. I co bardzo istotne dla naszych gości z Ukrainy, można podciągnąć się w języku polskim, oferujemy bowiem zajęcia z kompetencji językowych. Zajrzyjcie na stronę Fundacji i znajdźcie coś dla siebie – rekomenduje Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave.

To dla nas szczególny rok, bowiem świętujemy 85. Rocznicę Chóru Ave i 19. Fundacji Ave. To jest też rok, w którym mam nadzieję, że skończy się ta straszna, bezsensowna wojna na Ukrainie. Wiersz „Chciałbym powrócić” jest właśnie taką tęsknotą, za tym żeby wreszcie można było spokojnie pojechać do przyjaciół. Teraz nie możemy realizować wspólnie projektów kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych, to jest oczywiście zbyt duże zagrożenie i niepewność. A tak bardzo chciałoby się wrócić do tych wspaniałych miejsc, wspaniałych ludzi i budować przyjaźń polsko – ukraińską. Budować świat pełen spokoju, oparty na pięknie, dobru, na miłości, na poszanowaniu wzajemnym i poszanowaniu swojej kultury – wyjaśnia gość audycji Kierunek: Polska.

Z Bartłomiejem Włodkowskim, prezesem Fundacji Ave, o wsparciu uchodźców z Ukrainy i mieszkańców terenów objętych działaniami zbrojnymi, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.

 

"Wspieranie Ukrainy jest polską racją stanu". Ważna działalność Fundacji Solidarności Międzynarodowej

17.01.2024 15:15
- Nigdy nie mieliśmy wątpliwości co do tego, że Ukraina jest zwornikiem przestrzeni Europy Środkowo-Wschodniej i na jej terytorium może rozstrzygnąć się przyszłość regionu. Dzisiaj widzimy, że to będzie rozstrzygnięcie dotyczące przyszłości Europy, a może i świata. Jeśli Rosji udałoby się przełamać front ukraiński i dojść do granicy Zachodu, to pamiętajmy, że na jesieni 2021 roku, a więc w ostatnich miesiącach roku pokoju, Putin przedstawił program polityczny wobec Zachodu, w którym oczekiwał wycofania wojsk NATO z terenu Polski. I tych postulatów nie wycofał. Powalenie Ukrainy będzie oznaczało realne wyzwanie dla krajów NATO - mówi Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

Polska Biblioteka w Kijowie integruje Polaków i Ukraińców

19.01.2024 11:24
W Polskiej Bibliotece Medycznej w Kijowie, powstałej w 2016 roku, zgromadzono ponad 10 tysięcy woluminów. Większość książek ofiarowały placówce uczelnie medyczne, wydawnictwa oraz sami lekarze, wśród nich jest prywatny księgozbiór patrona Biblioteki w Kijowie, profesora Zbigniewa Religi. Funkcjonowanie biblioteki w warunkach wojennych nie jest łatwe, dlatego też obecnie każde wsparcie i niesiona dla niej pomoc jest nie do przecenienia.  

Spotkanie marszałek Senatu z Andżeliką Borys. Kidawa-Błońska: nigdy nie będziecie sami

19.01.2024 15:23
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys i wiceprezesem tego związku Markiem Zaniewskim.