Polskie Radio
Section05
wojna 2024

TYLKO U NAS Bandyckie groźby. "Łukaszenka mówił, że sam mnie zadusi"

Nasiliły się groźby ze strony służb reżimu Alaksandra Łukaszenki wobec wicepremiera rządu wolnej Białorusi Pawła Łatuszki i jego zespołu. W ich wyniku część osób zrezygnowała z działalności. Przez cały czas zastraszani są także inni działacze opozycji. Białoruska opozycja otrzymała także informacje o przygotowaniu specjalnej grupy dywersyjnej, złożonej z młodych mężczyzn, która ma być wysłana do państw UE, Polski i Litwy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2024 ŚWIAT Białoruś Paweł Łatuszka Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Pomoc USA dla Kijowa. "Ukraina musi podsunąć pomysł"

- Broń dla Ukrainy, zgromadzona wedle ustaleń mediów w magazynach europejskich, zapewne dotrze do Ukraińców do końca kwietnia - ocenił w rozmowie z portalem polskieradio24.pl dr Jewhen Mahda z kijowskiego Instytutu Polityki Światowej. Jak dodał, Ukraina musi przedstawić plan "demontażu" zagrożenia ze strony Rosji, zwycięstwo nie będzie możliwe bez zmiany w psychologii myślenia o Moskwie wśród elit na Zachodzie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina USA Europa Ameryka wojna na Ukrainie wojna 2024 ŚWIAT

POLSKIE RADIO 24 Wsparcie USA dla Ukrainy. "Pentagon już jest gotów"

- Pentagon jest już w blokach startowych, jeśli chodzi o możliwość przekazania Ukrainie potrzebnego uzbrojenia. Więc wydaje się, że w ciągu tygodnia Ukraińcy powinni widzieć bezpośredni wpływ tego, co się stało dzisiaj w Izbie Reprezentantów, na sytuację na froncie - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Kot, amerykanista z Fundacji Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Ukraina pomoc wojna 2024 wojna na Ukrainie izba reprezentantów

Pomoc dla Ukrainy i Izraela. Zapadła kluczowa decyzja

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła pakiety pomocowe dla Ukrainy i Izraela. Ich łączna wartość to 95 mld dolarów, z czego 61 mld trafi do Kijowa. Po ogłoszeniu wyników głosowania na sali rozległy się gromkie brawa. Eksperci podkreślają, że pomoc jest kluczowa dla przebiegu wojny, bo bez niej Ukraina byłaby skazana na porażkę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Tajwan Izrael konflikt w Strefie Gazy pomoc pomoc humanitarna