Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 18.11.2022 r.

18.11.2022 17:32
W tym wydaniu: światowe reakcje na wybuch rakiety w Przewodowie, szczyt G20 na Bali oraz o 7. edycji Kongresu 590 w Rzeszowie.
Audio
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Przewodowie
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w PrzewodowiePAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że obrona przed rakietą, która spadła w Przewodowie, nie była możliwa

Prezydent stwierdził, że wybuch w Przewodowe był nieszczęśliwym wypadkiem, którego nie dało się uniknąć. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał, że o wydarzeniach w Przewodowie rozmawiał jeszcze we wtorek przed północą z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Rozmowa dotyczyła sojuszniczego wsparcia oraz dalszych działań wzmacniających wschodnią flankę NATO - zaznaczył szef MON.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina powtórzył stanowisko polskich władz, że wybuch w Przewodowie spowodowała rakieta ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Zaznaczył jednocześnie, że z pewnością był to nieszczęśliwy wypadek, a nie celowe działanie sił zbrojnych Ukrainy.

Łukasz Jasina podkreślił, że to tragiczne w skutkach zdarzenie nie powinno negatywnie wpłynąć na relacje polsko-ukraińskie.

Przyczyny i okoliczności uderzenia rakiety w Przewodowie na Lubelszczyźnie są wyjaśniane. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że nic nie wskazuje na to, by eksplozje były intencjonalnym atakiem na terytorium Polski. Podkreślił, że winę za śmierć dwójki Polaków ponosi Rosja, przeprowadzająca masowe ataki rakietowe na Ukrainę.

NATO również uspokaja, że nie ma sygnałów świadczących o tym, że Rosja przygotowuje ofensywę wojskową przeciw Sojuszowi. W kwaterze głównej w Brukseli ambasadorowie państw członkowskich rozmawiali na temat wybuchu rakiety w Przewodowie. Całkowitą odpowiedzialnością za ten incydent sojusznicy obarczyli Rosję.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu na szczycie liderów grupy G20 przedstawił dziesięciopunktowy ukraiński plan pokojowy

Domagał się dla swojego kraju gwarancji w zakresie bezpieczeństwa nuklearnego, żywnościowego i energetycznego. Wołodymyr Zełenski podkreślał, że nie można oferować Ukrainie kompromisów, które będą naruszały jej suwerenność i niepodległość: "Szanujemy prawo i jesteśmy ludźmi słowa. Ukraina zawsze była liderem w wysiłkach pokojowych i świat to widział. A jeśli Rosja mówi, że chce zakończyć tę wojnę, niech to udowodni w działaniu. Oczywiście nie można wierzyć słowom Rosji. Nie będzie żadnego porozumienia "Mińsk-3", który Rosja naruszy zaraz po uchwaleniu."

W swoim planie pokojowym ukraiński przywódca zażądał także od Rosji uwolnienie wszystkich ukraińskich więźniów, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofania wojsk i zaprzestanie walk. Mówił też o naprawieniu wyrządzonych szkód.

Drugi dzień szczytu przywódców G20 na indonezyjskiej wyspie Bali zdominowała sytuacja po eksplozji, do której doszło na terytorium Polski. Na nadzwyczajnym spotkaniu zebrali się przywódcy Unii Europejskiej i G7, którzy wyrazili wsparcie Polski w działaniach mających na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia. Z Bali do Polski płynęły też słowa wsparcia od światowych liderów.

Na zakończenie szczytu przywódcy największych gospodarek świata zrzeszonych w klubie G20 wyrazili „najgłębsze ubolewanie” z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. W deklaracji stwierdza się, że rosyjską agresję potępiło większość członków G20, ale nie wszyscy. 

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła, że kraje G20 są gotowe wesprzeć Polskę w śledztwie, mającym wyjaśnić okoliczności uderzenia rakiety w nasze terytorium.

O przyszłości polskiej gospodarki i Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że najbliższe lata przyniosą Polsce stabilny i wysoki wzrost gospodarczy. Podczas Kongresu 590 w Rzeszowie podkreślił, że mimo kryzysu i rosnących cen polska gospodarka radzi sobie dobrze i ma szanse nadrobić dystans dzielący ją od najbogatszych gospodarek europejskich.

Prezydent Duda stwierdził, że przewidywany wzrost gospodarczy Polski jest wciąż optymistyczny, mimo prognoz Komisji Europejskiej. 

Kongres 590 to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Tematem wiodącym tegorocznej edycji była współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza.

Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski ocenił, że współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza to przykład mądrości przed szkodą.

Krzysztof Szczerski powiedział, że połączenia drogowe zbudowane na wschodzie polski w ramach Via Carpatia umożliwiają obecnie sprawny transport do i z Ukrainy.

Jesienna część 7. edycji Kongresu 590 odbyła się pod hasłem "Łączymy wszystkich”. W trakcie dwudniowego wydarzenia zaplanowano prawie 30 debat poświęconych gospodarce, społeczeństwu i sprawom międzynarodowym, w tym wojnie na Ukrainie.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.


Stanisław Żaryn ostrzega przed kremlowską propagandą po tragedii w Przewodowie

18.11.2022 11:20
Kreml po tragedii w Przewodowie próbuje osiągać wrogie Polsce cele informacyjne - ostrzegł w czwartek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Były szef CDU: powinienem był posłuchać Lecha Kaczyńskiego, gdy ostrzegał przed Rosją

18.11.2022 13:24
Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble przyznał, że jest zły na siebie za to, że nie dostrzegł wcześniej zagrożenia, jakie stwarza Rosja. "Nie chcieliśmy tego widzieć" - powiedział gazecie "Handelsblatt". "Mogłem przyjrzeć się temu, co Rosja robiła w Czeczenii, albo posłuchać ówczesnego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego" - dodał.

Sabotaż gazociągów Nord Stream. Szwedzka prokuratura potwierdza ślady materiałów wybuchowych

18.11.2022 14:04
Na uszkodzonych gazociągach Nord Stream odnaleziono ślady materiałów wybuchowych, co potwierdza, że doszło do sabotażu - poinformowała szwedzka prokuratura w wydanym oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.