Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 04.11.2022 r.

04.11.2022 17:30
W tym wydaniu: Polska dopina na ostatni guzik temat budowy elektrowni atomowych, negocjacje z Turcją odnośnie członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO oraz rozmowy polsko-litewskie o bezpieczeństwie w regionie.
Audio
Polskie firmy zajmą się budową elektrowni atomowej.
Polskie firmy zajmą się budową elektrowni atomowej.Shutterstock/engel.ac

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jesteśmy gotowi do rozpoczęcia trzeciego projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Rząd zatwierdził uchwałę w sprawie budowy w Polsce w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino elektrowni atomowej przez amerykańską firmę Westinghouse. Drugi obiekt, w wielkopolskim Pątnowie, ma wybudować firma z Korei Południowej. W poniedziałek w Seulu podpisany został list intencyjny w tej sprawie.

Jak mówił premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, trzecia elektrownia miałaby powstać w Polsce centralnej.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że w konsorcjum budującym jedną z polskich elektrowni atomowych po stronie polskiej będzie prywatna firma ZE. Jacek Sasin poinformował, że podczas wizyty w Korei Południowej polska delegacja miała okazję obejrzeć elektrownię atomową budowaną w takiej samej technologii jak polska. 

Minister Jacek Sasin, podkreślił, że decyzje polskiego rządu są logiczną konsekwencją pogorszenia sytuacji politycznej i gospodarczej w Europie i na świecie.

Anna Moskwa przypomniała, że pierwszy reaktor ma być uruchomiony w 2033 roku. Minister klimatu i środowiska dodała, że każdy jeden blok jądrowy oznacza powstanie do 4 tysięcy nowych miejsc pracy.

"Nadszedł czas, by przywitać Szwecję i Finlandię w NATO możliwie szybko"

- powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podczas wizyty w Stambule po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Turcji. To właśnie władze w Ankarze blokują rozszerzenie NATO o dwa nordyckie kraje domagając się ściślejszej współpracy w walce z terroryzmem.

Członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO znalazło się w programie odprawy nordyckich premierów.

Premier Finlandii Sanna Marin powiedziała, że omówiła również stan procesu ratyfikacji członkostwa w NATO z sekretarzem generalnym NATO "Spodziewamy się, że ratyfikacja nastąpi raczej wcześniej niż później" - powiedziała Sanna Marin i dodała, że jej kraj nie stawia żadnych warunków wstępnych jeśli chodzi o gwarancje bezpieczeństwa jądrowego: "Nie powinniśmy stawiać żadnych warunków wstępnych. To nie jest coś, o czym byśmy teraz aktywnie dyskutowali. Czekamy, aż zostaniemy członkami NATO, a te sprawy mogą zostać omówione później."

W podobnym tonie wypowiedział się premier Szwecji Ulf Kristersson: "Mamy takie samo podejście jak Finlandia. Oczywiście wiemy, jakie NATO ma dziś potencjał, ale myślę, że Szwecja i Finlandia powinny w tej sprawie myśleć dokładnie tak samo."

Z 30 krajów członkowskich NATO jeszcze tylko Węgry i Turcja nie ratyfikowały dokumentów o przystąpieniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu, przy czym Budapeszt zapewnia, że zrobi to najpóźniej w przyszłym miesiącu.

Polsko-litewskie konsultacje poświęcone kwestiom bezpieczeństwa

Polska i Litwa są aktywne zarówno w zakresie wspierania Ukrainy, jak i odstraszania Rosji - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz.

W Wilnie wiceminister wziął udział w polsko-litewskich konsultacjach poświęconych kwestiom bezpieczeństwa. Marcin Przydacz zwrócił uwagę na to, że na Litwie w przyszłym roku odbędzie się szczyt NATO.

Wiceminister Marcin Przydacz dodał, że jego rozmowy w Wilnie były poświęcone również sytuacji na Białorusi. Zaznaczył, że reżim w Mińsku nie cofa się przed wykorzystaniem wszelkich instrumentów, aby destabilizować rzeczywistość:

W kwestii budowy zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim wiceszef resortu spraw zagranicznych powiedział, że Litwa ma większy komfort niż Polska, gdyż duża część jej granicy przebiega przede wszystkim na rzece Niemen. "My takiego komfortu nie mamy, więc musimy zabezpieczać granicę ogrodzeniem" - zaznaczył Marcin Przydacz.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

Polska i inne kraje UE gotowe pomóc Ukrainie i potrzebującym w transporcie niezbędnych towarów

30.10.2022 18:46
Rosja wczoraj zawiesiła udział w porozumieniu zawartym pod auspicjami ONZ dotyczącym gwarancji bezpieczeństwa dla statków odbierających zboże z ukraińskich portów.

"Sześć reaktorów w trzech miejscach". Premier przedstawił plan rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

31.10.2022 11:30
- Planujemy wybudowanie sześciu reaktorów w trzech miejscach w Polsce. Myślimy także o kolejnych, ponieważ atom jest najlepszym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier Norwegii: zwiększamy gotowość sił zbrojnych z powodu rosyjskiej wojny

31.10.2022 15:56
Premier Norwegii Jonas Gahr Store ogłosił, że od 1 listopada zostanie zwiększona gotowość sił zbrojnych. Nadzwyczajny krok uzasadnił "agresywną wojną Rosji". Według dowodzącego norweskim wojskiem Eirika Kristoffersena w praktyce podniesienie gotowości oznaczać będzie "zmianę priorytetów".