Redakcja Polska

Bucza - ślady po rosyjskiej okupacji. Los ponad 100 osób pozostaje nieznany

08.04.2024 11:33
Mieszkańcy Buczy wciąż zmagają się ze skutkami rosyjskiej okupacji. Chociaż odbudowano już wiele zrujnowanych budynków, to ślady rosyjskich zbrodni pozostały w pamięci miejscowych. Od wyzwolenia miasta minęło już ponad 2 lata. Rosjanie pozostawili po sobie kilkaset ofiar cywilnych, a los ponad 100 osób pozostaje nieznany.
Ukraińskie służby stworzyły stronę internetową, która dokumentuje rosyjskie zbrodnie wojenne.
Ukraińskie służby stworzyły stronę internetową, która dokumentuje rosyjskie zbrodnie wojenne.Shutterstock/David Peinado Romero

W pierwszych dniach po wygnaniu Rosjan z Buczy na ulicach miasta obok lejów od bomb stały zniszczone wojskowe pojazdy, a wiele domów i bloków mieszkalnych było zrujnowanych. - Obecnie śladów wojny w centrum miasta już praktycznie nie widać - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem mieszkanka Buczy, Ołena. Jak dodaje, w jej sąsiedztwie, naprzeciw miejscowego sklepu stał zrujnowany dom, obok niego przystanek autobusowy podziurawiony jak sito. Teraz, jak zaznacza, stoi tam już nowy budynek i nowy przystanek, ale w bocznych uliczkach na płotach wciąż są widoczne ślady wybuchów i kul.


Posłuchaj
00:51 12912689_1.mp3 Mieszkańcy Buczy wciąż zmagają się ze skutkami rosyjskiej okupacji. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Ołena dodaje, że najtrwalszych zniszczeń jednak nie da się odbudować. Jak zaznacza, mierzy się z tym wielu mieszkańców miasta. Wspomina, że w osiedlowym sklepie pracowała znajoma kobieta. W pierwszych dniach wojny Rosjanie zabili jej męża.

Władze Buczy szacują, że Rosjanie zabili ponad pół tysiąca mieszkańców miasta. Część rozstrzelano. Rosjanie wywieźli też 73 osoby, które dotychczas nie powróciły. 62 cywilów uważa się za zaginionych.


IAR/dad

Odgłosy wojny odtwarzane przez uchodźców z Ukrainy – wstrząsające filmy w Pawilonie Polskim w Wenecji

18.04.2024 14:00
Instalacja wideo zrealizowana przez ukraiński kolektyw Open Group pt. „Powtarzajcie za mną II” będzie pokazana w Pawilonie Polskim na tegorocznym Biennale. Prezentowane prace powstały w 2022 i w 2024 roku.

Bruksela: po południu negocjacje ws umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą

08.04.2024 09:52
W poniedziałek po południu w Brukseli negocjacje w sprawie większych ograniczeń w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą. Spotykają się przedstawiciele Europarlamentu, Komisji Europejskiej i unijnych krajów. 

Rosyjska ofensywa przyspiesza. Największym problemem obrońców - zwłoka Zachodu w dostarczaniu amunicji

08.04.2024 13:23
Eksperci z Instytutu Badań nad Wojną informują, że rosyjskie wojska przyspieszają operacje ofensywne w całej strefie działań wojennych na Ukrainie. Cytowany w dokumencie szef wywiadu wojskowego Ukrainy, generał Kyryło Budanow przewiduje, że rosyjskie ataki nasilą się jeszcze bardziej późną wiosną i wczesnym latem.

Niemieccy żołnierze na Litwie. "Rozmieszczenie brygady jest procesem nieodwracalnym"

08.04.2024 14:05
Rozmieszczenie niemieckiej brygady na Litwie jest procesem nieodwracalnym - mówił na konferencji prasowej minister obrony Litwy Laurinas Kascziunas. Pierwsi żołnierze z Niemiec przyjechali dziś do Wilna, ale cała brygada będzie dyslokowana docelowo do końca 2027 roku.

Łukaszenka wprowadził nowe prawo. Zwerbuje do wojska także kryminalistów

08.04.2024 17:51
Białoruski dyktator podpisał ustawę, zmieniającą zasady rekrutacji Białorusinów do zasadniczej i kontraktowej służby wojskowej. Zgodnie z nowym prawem do służby kontraktowej mogą być werbowane między innymi osoby, przeciwko którym toczy się postępowanie karne, a nawet kryminaliści, odbywający wyroki w koloniach karnych. Nowe zasady rekrutacji do białoruskiej armii przypominają proceder, zastosowany w Rosji wobec tamtejszych skazańców po rozpoczęciu przez ten kraj pełnoskalowej agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie.