Redakcja Polska

"Jest bardzo ciężko; brakuje wszystkiego". Polska medyczka bojowa o sytuacji na ukraińskim froncie

26.02.2024 18:12
Z dnia na dzień sytuacja w Donbasie staje dla Ukraińców coraz gorsza. Polska medyczka bojowa, pracująca na froncie w rozmowie z IAR mówi wprost o tym, że braki w zaopatrzeni są olbrzymie, a żołnierze wyczerpani.
Na ukraińskim froncie są obecni medycy bojowi m.in. z grupy W międzyczasie
Na ukraińskim froncie są obecni medycy bojowi m.in. z grupy "W międzyczasie"Źródło fot.: Facebook/W międzyczasie

Dorota Kwietniewska zaangażowała się w pomoc Ukrainie tuż po rozpoczęciu rosyjskiej pełnoskalowej inwazji. Najpierw pomagała jako wolontariuszka na granicy, później ze względu na swoje wykształcenie zaangażowała się w pracę jako medyk bojowy. Dziś polska ochotniczka współpracuje z jednym z ukraińskich oddziałów w pobliżu pierwszej linii frontu w Donbasie. Jak podkreśla, że względu na braki amunicji oraz przytłaczającą przewagę liczebną wroga, sytuacja Ukraińców staje się dramatyczna. - Wszyscy pragniemy zwycięstwa, ale jest bardzo ciężko. Nie chciałabym, żeby tak się stało ale obawiam się, że niedługo zostaniemy z samymi karabinami. Brakuje wszystkiego. Dronów, samochodów i niestety amunicji - powiedziała polska medyczka.


Posłuchaj
00:26 12835902_2.mp3 Dorota Kwietniewska: względu na braki amunicji oraz przytłaczającą przewagę liczebną wroga, sytuacja Ukraińców staje się dramatyczna (IAR)

 

Dorota Kwietniewska zwraca też uwagę na wyczerpanie ukraińskich żołnierzy. Ukraińskiej armii brakuje ludzi, więc żołnierze nie mogą normalnie odpocząć czy wyjechać na urlop. Często walczą przez wiele miesięcy bez przerwy. - Mieliśmy jechać na rotację ale nie wiem kiedy to nastąpi. Po pół roku zimy w okopach należałoby się trochę odpoczynku. Chłopaki nie mają takiej możliwości - powiedziała Dorota Kwietniewska.


Posłuchaj
00:30 12835902_1.mp3 Dorota Kwietniewska zwraca też uwagę na wyczerpanie ukraińskich żołnierzy (IAR)

 

Rosjanie w ostatnich dniach nasili ataki na ukraińskie pozycje w Donbasie. Eksplozję słychać w miastach Donbasu przez cały czas, bombardowane są także obiekty cywilne. Trudna sytuacja jest zwłaszcza w rejonie Czasiw Jaru, Krasnhoriwki oraz Pobiedy. Ukraińcy obawiają się, że Rosjanie szykują dużą ofensywę, której celem może być zaatakowanie Kramatorska a później także Pokrowska, przez który biegnie droga łącząca Donbas z Zaporożem.

IAR/dad

Szef biura prezydenta Ukrainy: na szczyt poświęcony planowi pokojowemu zaprosimy ponad 160 państw

26.02.2024 11:16
Ukraina zaprosi ponad 160 państw na pierwszy szczyt poświęcony planowi pokojowemu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który odbędzie się wkrótce w Szwajcarii – oświadczył w niedzielę szef biura prezydenta Andrij Jermak podczas forum "Ukraina. 2024 rok" w Kijowie.

Unia Metropolii Polskich planuje odbudowę Mariupola

26.02.2024 13:39
Unia Metropolii Polskich zaplanuje odbudowę ukraińskiego Mariupola. Przedstawiciele Wrocławia, Gdańska i Warszawy spotkali się w stolicy, by rozpocząć współpracę z ekspertami nad strategią gospodarczą odbudowy ukraińskiego miasta nad Morzem Azowskim. Ma ona dotyczyć między innymi odbudowy infrastruktury krytycznej, budynków użyteczności publicznej oraz domów i mieszkań.

Żołnierze WOT szkolili się z amerykańskimi komandosami

26.02.2024 14:57
Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich ćwiczyli wspólnie z amerykańskimi kolegami ze 101. Ariborne Division. Szkolili się m.in. z poruszania w terenie leśnym i zurbanizowanym.

Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń elektronicznych na granicznych rzekach

26.02.2024 16:24
Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń elektronicznych na granicznych rzekach z Białorusią. Jedna dotyczy rzeki Bug, a druga - rzek Świsłocz i Istoczanka. Jak czytamy w komunikacie, teraz wykonawcy mają odpowiednio 12 i 10 miesięcy na realizację zadania, a łączny koszt obu inwestycji wyniesie ponad 364 miliony złotych.