Raport Białoruś

Saakaszwili: rosyjskie imperium umrze na Majdanie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 13:46
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili uważa, że wydarzenia na Ukrainie są bardzo ważnym przykładem dla wszystkich krajów poradzieckich i mogą doprowadzić do upadku neoimperialnej polityki rosyjskiej.
Micheil Saakaszwili i metropolita ukraiński Filaret
Micheil Saakaszwili i metropolita ukraiński Filaret Foto: YouTube/http://cerkva.info/

Saakaszwili wyraził takie przekonanie podczas spotkania z patriarchą Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego, w Stanach Zjednoczonych. Informuje o tym służba prasowa cerkwi.

Były prezydent Gruzji podkreślił, że na Ukrainę zwrócone są teraz oczy całego świata i zwłaszcza byłych republik ZSRR. – To nasza wspólna walka o niepodległość i o przyszłość naszych społeczeństw – mówił. Jest zdania, że przykład Ukrainy, jako dużego kraju, wpłynie na losy Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii i Mołdawii – a także Rosji. Zdaniem Micheila Saakaszwilego, kiedyś historycy napiszą, że rosyjskie imperium zakończyło swoje istnienie na Majdanie. – Naród ukraiński na pewno zwycięży – powiedział.

Służby specjalne Ukrainy zakazały Saakaszwilemu wjazdu na teren Ukrainy, po tym gdy pojawił się na Euromajdanie w Kijowie.

Patriarcha Filaret spotkał się w Stanach Zjednoczonych m.in. z wiceprezydentem Joe Bidenem, senatorami Johnem McCainem i Christopherem Murphy'm. Odwiedził też m.in. think tank Freedom House i departament stanu.

UkraińskaPrawda/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skandal w ONZ. Rosjanie wyszli z sali, gdy przemawiał Saakaszwili

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 20:52
Delegacja Rosji demonstracyjnie wyszła z sali obrad zgromadzenia ONZ w trakcie wystąpienia prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Ambasador Rosji przy ONZ podał w wątpliwość, czy przywódca Gruzji jest w dobrym stanie psychicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gruzja: szef NATO wzywa Rosję do rezygnacji z Abchazji i Osetii Południowej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 11:42
Generalny sekretarz NATO Anders Fogh Rasmussen wezwał Rosję do odejścia od wcześniejszej decyzji o uznaniu niepodległości Abchazji i Osetii Południowej i ich oderwaniu się od Gruzji.
rozwiń zwiń