Polskie Radio
Section05
wybory w Gruzji

ANALIZA Ekspert OSW o wyborach w Gruzji: groźba destabilizacji po wyborach lokalnych

- Na apel Micheila Saakaszwilego, by opozycyjni deputowani zrezygnowali z mandatów, pozytywnie odpowiedziało już kilkoro przedstawicieli największej opozycyjnej partii. Działania te mogą doprowadzić do stopniowej destabilizacji sytuacji w kraju - ocenił w komentarz udo wyborów w Gruzji Wojciech Górecki, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Kaukaz Gruzja Micheil Saakaszwili wybory wybory w Gruzji

Gruzja: opozycja mówi o sfałszowaniu wyborów i zapowiada protesty

Gruzińska opozycja oskarża obóz władzy o sfałszowanie wyników wyborów lokalnych i zapowiada na dziś akcję protestacyjną. Lider opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego Nika Melia oświadczył, że on i jego zwolennicy będą walczyć o wolne wybory i odsunięcie od władzy rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja wybory w Gruzji wybory opozycja gruzińskie marzenie Micheil Saakaszwili komisja wyborcza

Zatrzymanie Saakaszwilego w Gruzji. Ukraina zapewni mu opiekę, jako swemu obywatelowi

"Ukraina zapewni wsparcie Micheilowi Saakaszwilemu jako swojemu obywatelowi" - zapowiadają władze w Kijowie. Wczoraj w Gruzji zatrzymano byłego prezydenta tego kraju. Micheil Saakaszwili jest obywatelem Ukrainy i piastuje w niej jedno z państwowych stanowisk. Przyjechał do Gruzji, by wesprzeć tamtejszą opozycję w trakcie dzisiejszych wyborów lokalnych władz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja Micheil Saakaszwili zatrzymanie wybory w Gruzji polityka

NASZ WYWIAD Wybory w Gruzji z obietnicą wniosku o wejście do UE. Ekspert: Gruzja gospodarczo jest gotowa, nie odstaje od części Unii

- Gruzja uważa się za część Zachodu, Europy – mówi ekonomista dr Janusz Wdzięczak, komentując sytuację polityczno-ekonomiczną w Gruzji. 80 procent Gruzinów jest za kierunkiem prozachodnim, politycy obiecują jego kontynuację. – Można by rozważyć, by Polska była adwokatem Gruzji na arenie europejskiej – proponuje ekspert.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Gruzja wybory w Gruzji Micheil Saakaszwili Unia Europejska NATO

NASZ WYWIAD Wybory w Gruzji. Ekspert OSW: Gruzja z obawą patrzy na Górski Karabach, eskalacja to egzystencjalne zagrożenie

- Opozycji udało się zmienić ordynację wyborczą, kampania przebiega zaskakująco spokojnie, jak na Gruzję. Tonująco wpływa na politykę cień konfliktu w Górskim Karabachu  - groźba jego eskalacji. Sytuacja ta  jest bardzo groźna dla Tbilisi. - W Rosji otwarcie rozmawia się o przerzuceniu wojsk przez terytorium Gruzji, czy wyrazi ona na to zgodę, czy też nie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Gruzja może stanąć przed wyzwaniami, które w ostatnich latach jej mniej zagrażały – dodaje. - To poważne wyzwanie dla Zachodu – przyznaje.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Gruzja wybory w Gruzji Micheil Saakaszwili Unia Europejska NATO