Raport Białoruś

Ambasador Ukrainy na Białorusi powrócił do Mińska

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 12:14
25 marca Michaił Jeżel został wezwany na konsultacje do Kijowa. Miało to miejsce po tym, gdzy Aleksander Łukaszenka nazwał Krym "de facto" częścią Rosji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stockexport

Ambasador Ukrainy na Białorusi Mychajło Jeżel powrócił do Mińska po ponad dwóch tygodniach konsultacji w Kijowie - poinformował w piątek przedstawiciel mińskiej placówki.
- Ambasador nie został odwołany. Wyjechał do Kijowa na konsultacje i teraz wrócił. Dziś skierujemy do białoruskiego MSZ notę, że ambasador przystąpił do pracy - powiedział przedstawiciel ukraińskiej ambasady.

Sprawa Krymu

Jeżel został wezwany na konsultacje w związku z wypowiedziami Aleksandra Łukaszenki, który oświadczył, że Krym jest obecnie częścią Rosji i uznawanie bądź nieuznawanie tego faktu niczego nie zmieni. - Sądzę, że sytuacja będzie się rozwijać de facto, a czy także de iure, czy Krym będzie uznawany za część Federacji Rosyjskiej - to już nieważne, Rosję uznają przecież wszyscy - powiedział.
Rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis oznajmił, że wypowiedzi  Aleksandra Łukaszenki "przeczą przyjętym normom prawa międzynarodowego i stanowisku większości państw świata potępiających działania Rosji, która zaanektowała Krym".
Łukaszenka zadeklarował później, że jest gotów pośredniczyć w rozwiązywaniu kryzysu w stosunkach między Ukrainą a Rosją. Odrzucił też możliwość wtargnięcia militarnego na Ukrainę ze strony Białorusi.
Pod koniec marca Łukaszenka spotkał się w Laskowiczach w obwodzie homelskim na Białorusi z pełniącym obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem. Po spotkaniu Turczynow uznał za bardzo istotne zapewnienie, jakie otrzymał od Łukaszenki, że nie dojdzie do ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi.

Z drugiej strony Aleksander Łukaszenka powiedział, że jego kraj nie zrobi ani kroku w sprawach dotyczących Rosji bez uzgodnienia z nią. Wyraził zgodę na przesłanie na Białoruś kilkudziesięciu wojskowych samolotów z Rosji. Natomiast Białoruś jako jeden z 11 krajów głosowała przeciw potępieniu aneksji Krymu pod koniec marca na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Rady Bezpieczeństwa ONZ (27 marca).

Ukraina promuje swoją turystykę

Powrót ambasadora Jeżela na Białoruś zbiegł się w czasie z prezentacją atrakcji turystycznych Ukrainy. Wcześniej należący do Ukrainy Krym był jednym z najbardziej ulubionych miejsc letniego odpoczynku Białorusinów.

Teraz gdy półwysep anektowała Rosja, Białorusini mogą mieć problemy z dotarciem na miejscowe plaże. Do końca nie wiadomo nawet czy w okresie letnim będą tam kursować tradycyjne pociągi wakacyjne. Ukraina stara się obecnie promować na Białorusi różne regiony turystyczne, między innymi wybrzeże morza azowskiego czy Karpaty.

Czytaj także: "Łukaszenka wije się jak piskorz w sprawie Ukrainy, bo może stracić władzę"

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: kto nie chce karmić swoich żołnierzy, będzie karmił cudzych

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 20:58
Aleksander Łukaszenka oczekuje od dowództwa armii propozycji doskonalenia uzbrojenia. Chce, aby sprzęt wojskowy był modernizowany przede wszystkim w białoruskich fabrykach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś zawsze stanie po stronie Rosji, Krym "de facto" jest częścią Rosji...

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 22:02
W razie konieczności wyboru Białoruś zawsze będzie po stronie Rosji - oświadczył w przywódca białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka. Zaznaczył przy tym, że Białoruś nie miesza się w "przepychanki" ukraińsko-rosyjskie. O Krymie powiedział: "Sądzę, że sytuacja będzie się rozwijać de facto, a czy także de iure, czy Krym będzie uznawany za część Federacji Rosyjskiej - to już nieważne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina oburzona słowami Łukaszenki o Krymie. Odwołano ambasadora

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 23:00
Ukraina wezwała na konsultacje swojego ambasadora na Białorusi Mychajłę Jeżela. Decyzja ta związana jest z wypowiedziami białoruskiego prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który uznał, że należący do Ukraińców Krym jest częścią Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka potępił Janukowycza za ucieczkę. "Jaki to dla mnie prezydent?"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 07:38
Gdy w Radzie Najwyższej odzywają się głosy, że prezydent Janukowycz uchylił się od pełnienia swoich obowiązków i uciekł, co można temu przeciwstawić? - pytał Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjski ambasador pochwalił Łukaszenkę za postawę w sprawie Krymu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 14:35
Białoruskie MSZ twierdzi, że dialog Białorusi z Ukrainą trwa, mimo odwołania ambasadora ukraińskiego z Mińska na konsultacje. Powodem były słowa Aleksandra Łukaszenki o Krymie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Embargo na ropę i gaz może otrzeźwić Putina”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 15:25
Unia Europejska powinna ograniczyć import gazu i ropy naftowej z Rosji, docelowo o połowę. Taki krok może zatrzymać agresję Kremla na Ukrainie. Eksport tych surowców zapewnia połowę wpływów w budżecie Rosji. Kreml obecnie testuje Zachód, ocenia, czy może sobie pozwolić na realizację swoich planów, trzeba więc działać szybko – mówi portalowi Polskiego Radia poseł Marcin Święcicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka spotkał się z Turczynowem. ”Nie wyobrażam sobie wjechać czołgami do Kijowa”

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 15:53
Zakończyło się spotkanie Aleksandra Łukaszenki z p.o. prezydenta Ukrainy Aleksandrem Turczynowem. Odbyło się ono w Laskowiczach w obwodzie homelskim na Białorusi. W tej miejscowości znajduje się rezydencja Łukaszenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turczynow: Łukaszenka obiecał, że z Białorusi nie zaatakują Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 20:45
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow uznał w sobotę za bardzo istotne zapewnienie, jakie otrzymał tego dnia od Aleksandra Łukaszenki, że nie dojdzie do ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie zrobi ani kroku bez uzgodnień z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 14:45
Aleksander Łukaszenka skrytykował sankcje Zachodu, nazywając je ”brednią i bzdurą”. - Zachód dziś do niczego nie jest zdolny. Powinniśmy traktować to stwierdzenie jako punkt wyjścia – mówił białoruski dyktator na spotkaniu z gubernatorem obwodu kałuskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zastąpi Ukrainę na czele Wspólnoty Niepodległych Państw

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 15:23
- Białoruś podjęła się przewodniczenia w tym roku Wspólnocie Niepodległych Państw po rezygnacji z tej funkcji Ukrainy. Powiedział o tym szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej na posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych WNP w Moskwie.
rozwiń zwiń