Raport Białoruś

”Obama stara się nie obiecać żadnej pomocy Ukrainie”

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 18:03
Ukraiński prezydent elekt Petro Poroszenko spotkał się w środę z Obamą w Warszawie. Ale amerykański prezydent postanowił nie odwiedzać Ukrainy i stara się nie obiecać jej żadnej pomocy militarnej na rzecz konfliktu z Rosją - czytamy w artykule poświęconym kryzysowi w stosunkach Rosji z Zachodem w białoruskiej gazecie pańśtwowej.
Prezydent USA Barack Obama i prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko podczas spotkania w Warszawie, 4 czerwca.
Prezydent USA Barack Obama i prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko podczas spotkania w Warszawie, 4 czerwca.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama stara się nie obiecać żadnej pomocy wojskowej Ukrainie – tak pisał w czwartek białoruski dziennik państwowy "SB. Biełaruś Siegodnia", nawiązując do jego wizyty w Warszawie.
Gazeta ocenia, że taka postawa nie wynika stąd, iż Obama nie chce irytować Rosji, tylko z tego, że boi się utraty poparcia najsilniejszych państw europejskich.

Dziennik cytuje opinię ekspertki German Marshall Fund Constanze Stelzenmueller: "Berlin obserwuje tę wizytę w pewnym niepokojem. Nie chce, by administracja Obamy wyprzedziła Europejczyków jakimś nieprzemyślanym posunięciem".

O wizycie Obamy w Warszawie informują też niezależne media białoruskie. Radio Swaboda wybija, że amerykański prezydent potępił rosyjską agresję wobec Ukrainy i spotkał się z Poroszenką.

O swojej rozmowie z Poroszenką i szefem szwedzkiej dyplomacji Carlem Bildtem w Warszawie informuje zaś w niezależnej gazecie internetowej "Biełorusskije Nowosti" były kandydat opozycji na prezydenta Białorusi Uładzimir Niaklajeu. Jak podkreśla, rozmawiał z nimi o problemach Białorusi, które według niego "powinny być rozwiązywane w jednym pakiecie z ukraińskimi".

- Jednak Białoruś znajduje się obecnie w cieniu Ukrainy. Panuje pogląd, że najpierw należy rozwiązać problem ukraiński, a potem zająć się białoruskim – powiedział.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie zrobi ani kroku bez uzgodnień z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 14:45
Aleksander Łukaszenka skrytykował sankcje Zachodu, nazywając je ”brednią i bzdurą”. - Zachód dziś do niczego nie jest zdolny. Powinniśmy traktować to stwierdzenie jako punkt wyjścia – mówił białoruski dyktator na spotkaniu z gubernatorem obwodu kałuskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Łukaszenka nie stanie po stronie Ukrainy. Jest częścią bandy Putina”

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 16:00
Obawy ukraińskich polityków, że rosyjskie czołgi i samoloty mogą zostać skierowane na Ukrainę z terytorium Białorusi są całkowicie usprawiedliwione - komentuje w swoim blogu białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka. Zaznacza, że Łukaszenka boi się powtórzenia scenariusza krymskiego na Białorusi, ale ma niewielkie pole manewru w konflikcie rosyjsko-ukraińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Nie doceniliśmy siły rosyjskiej propagandy. Jeśli nie będzie wolnych mediów, stracimy niepodległość"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 23:00
Zdziwiłem się, kiedy bliscy znajomi uwierzyli w opowieści o banderowcach mordujących ludzi na Majdanie. Okazuje się, że propaganda serwowana na modłę Goebbelsa jest skuteczna. To odkrycie mnie poraziło. Tym bardziej trzeba wesprzeć media niezależne. Jeśli ich nie będzie, nie uda im się przekrzyczeć rosyjskiej propagandy, to stracimy suwerenne państwo - pisze białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sondaż: "Białorusini wolą teraz Rosję od Unii Europejskiej" "Wierzą rosyjskiej propagandzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 15:24
Na Białorusi wzrosła w ostatnim kwartale popularność Aleksandra Łukaszenki oraz chęć zjednoczenia z Rosją - wykazał marcowy sondaż niezależnego ośrodka NISEPI. Eksperci wiążą to z wydarzeniami na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka pogratulował Poroszence zwycięstwa w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 14:30
Aleksander Łukaszenka pogratulował Poroszence wyboru na stanowisko prezydenta Ukrainy. Napisał, że ”Białoruś zawsze była i pozostaje dla Ukrainy niezawodnym sąsiadem”.
rozwiń zwiń