Raport Białoruś

Szef MSZ Białorusi przyleci w czwartek do Warszawy. "Opowie o spotkaniu w Mińsku"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 17:07
O planowanej wizycie szefa dyplomacji Białorusi Uładzimira Makieja w Polsce poinformował polskich dziennikarzy w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.
Audio
  • szef MSZ Radosław Sikorski o wizycie szefa MSZ Białorusi w Polsce (źr. IAR)
Szczyt w Mińsku 26 sierpnia
Szczyt w Mińsku 26 sierpniaFoto: PAP/EPA/MAKSIM GUCHEK / POOL

Makiej ma rozmawiać z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim między innymi o efektach wtorkowego spotkania w Mińsku, poświęconego Ukrainie.

Szef polskiego MSZ oznajmił, że minister Makiej poinformuje go o szczegółach mińskiego szczytu. - Mamy nadzieję omówić sprawy dotyczące Ukrainy oraz stosunki dwustronne, premier Donald Tusk rozmawiał w trakcie kryzysu ukraińskiego z Aleksandrem Łukaszenką, kontynuujemy ten dialog polsko-białoruski w sprawach naszego regionu - mówił Radosław Sikorski

Wcześniej informowano, że do szef MSZ Białorusi przyleci do Polski w środę, potem okazało się, że jednak w czwartek.

”Prawdziwym testem będą wydarzenia na wschodzie Ukrainy”

Podczas szczytu w Mińsku doszło do spotkania w cztery oczy prezydentów Rosji i Ukrainy.

Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził satysfakcję z tego, że prezydentom Ukrainy i Rosji udało się porozmawiać. Testem będzie, czy Ukraina odzyska kontrolę nad granicą i czy przestaną przez nią przechodzić transporty broni, ludzi i ciężkiego uzbrojenia - podkreślił.

- Oczywiście śledzimy na bieżąco wydarzenia wokół Ukrainy. To, że prezydenci Ukrainy i Rosji w obecności przedstawicieli Unii Europejskiej rozmawiają ze sobą to dobrze, a nie źle. Ale oczywiście prawdziwym testem będzie to, co będzie się działo na wschodniej Ukrainie, czy odzyska strona ukraińska kontrolę nad własną granicą i czy przez tę granicę przestaną przechodzić transporty broni, ludzi i ciężkiego uzbrojenia - powiedział Sikorski w środę dziennikarzom w Sejmie.  - Ważne jest to, że w obecności komisarza Unii Europejskiej zaczęto wreszcie rozmawiać o sprawach gazowych. To jest kryzys w kryzysie ukraińskim, który staje się tym pilniejszy, im szybszymi krokami zbliża się zima - dodał.

Petro Poroszenko i Władmimir Putin rozmawiali we wtorek w Mińsku przez 2 godziny po zakończeniu trójstronnego szczytu Ukraina-UE-Euroazjatycka Unia Celna. Mówiono m.in. o konieczności wstrzymania rozlewu krwi na wschodniej Ukrainie i o umowie stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

Petro Poroszenko powiedział potem, że wkrótce rozpoczną się prace nad jak najszybszym zawarciem rozejmu na wschodniej Ukrainie, który muszą zaakceptować obie strony. Dodał, że osiągnięto też porozumienie o rozpoczęciu konsultacji między rosyjskimi i ukraińskimi strażnikami granicznymi.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin powiedział, że rozmowy dotyczyły też wdrożenia umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską.

Mówiąc o sprawach gospodarczych Putin powiedział, że uzgodnił z Poroszenką wznowienie konsultacji na temat eksportu i przesyłania rosyjskiego gazu.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Dowództwo ukraińskiej armii: zlikwidowaliśmy 225 terrorystów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 12:06
W okolicach wsi Pobieda na wschód od Doniecka rozlokował się "sztab batalionu grupy taktycznej sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, a do miejscowości Amwrosijiwka wkroczyło pięć transporterów opancerzonych i jeden kamaz z żywą siłą" - podaje ukraińska armia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina ostrzega: Rosja wstrzyma tranzyt gazu na Zachód. Moskwa dementuje

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 20:24
Moskwa stanowczo zaprzecza, że zamierza wstrzymać w zimie dostawy gazu do Unii Europejskiej przez terytorium Ukrainy. O tych zamiarach poinformował dzisiaj premier Ukrainy, Arsenij Jaceniuk , który mówił, że wie o rosyjskich planach wstrzymania w zimie tranzytu gazu nawet do państw Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina prosi NATO o pomoc. "Sojusz jest naszym partnerem"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 13:30
- NATO jest naszym partnerem i oczekujemy od Sojuszu praktycznej pomocy oraz ważnych decyzji. Potrzebna jest nam pomoc - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litwa: UE powinna udzielić pomocy wojskowej Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 16:53
Chcemy, by państwa UE zajęły jasne stanowisko wobec Ukrainy na szczycie w sobotę - powiedział szef litewskiego MSZ Linas Linkeviczius.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poroszenko: umowę z UE ratyfikujemy we wrześniu, bez zwłoki

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 16:03
Prezydent Ukrainy komentując spotkanie z Władimirem Putinem w Mińsku stwierdził, że targi w sprawie proeuropejskiego kierunku Kijowa są wykluczone. Zapewnił, że 12 września to najpóźniejszy termin zakończenia konsultacji w kwestii strefy wolnego handlu.
rozwiń zwiń