Raport Białoruś

Aleksander Łukaszenka otrzymał order od Putina. Posiedzenie rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 23:00
Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, które odbyło się w Moskwie z udziałem Aleksandra Łukaszenki.
Władimir Putin i  Aleksander Łukaszenka
Władimir Putin i Aleksander ŁukaszenkaFoto: PAP/EPA/SERGEI KARPUKHIN

- Ustaliliśmy, że będzie kontynuowana praca nad stworzeniem wspólnej przestrzeni wizowej. Chodzi o przygotowanie porozumienia o wzajemnym uznaniu wiz wydanych obywatelom państw obcych - oświadczył Władimir Putin.

Rosja i Białoruś podpisały też we wtorek w Moskwie cztery porozumienia, w tym o wymianie informacji o obywatelach obu państw objętych zakazem wyjazdu oraz o wzajemnych uznaniu decyzji o odmowie wjazdu na teren Państwa Związkowego.

Łukaszenka, otwierając posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej, podkreślił, że już drugi rok z rzędu spada wymiana handlowa między Rosja i Białorusią, co wynika według niego z niesprzyjającej koniunktury zewnętrznej.

- Ale niekiedy i my sami się nie staramy i tworzymy napięcie w stosunkach handlowych. Wszystkie te bariery należy usuwać i zrobimy to - zapewnił. Od października 2014 r. Rosja wprowadziła np. zakaz importu wyrobów ponad 20 białoruskich przetwórni mięsnych z powodu - jak twierdziła strona rosyjska - znalezienia w niej wirusa afrykańskiego pomoru świń lub szkodliwych substancji. Potem zakazy te stopniowo znoszono.

Łukaszenka zaznaczył również, że należy wypracować wspólną politykę przemysłową oraz tworzyć wspólne rynki.

W trakcie posiedzenia Putin zapewnił, że Rosja i Białoruś uproszczą sobie nawzajem dostęp na rynku towarów i usług. - Szefowie rządów zatwierdzili kompleksowy plan posunięć na rzecz stworzenia lepszych warunków dla rozwoju współpracy handlowo-gospodarczej. Przygotowano plan wspólnych działań na rzecz uproszczenia wzajemnego dostępu na rynki towarów i usług - oznajmił prezydent Rosji.

Łukaszenka nie wykluczył, że funkcje i kompetencje Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, do której oprócz Rosji i Białorusi należą także Kazachstan, Armenia i Kirgistan, mogłyby zostać rozszerzone. - Jestem przekonany, że nasze kraje bezwarunkowo rozumieją konieczność dalszego rozwoju naszego projektu - oznajmił.

Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Łukaszenka został odznaczony rosyjskim orderem Aleksandra Newskiego "za ogromny wkład osobisty w rozwój tradycyjnie przyjaznych więzi między Rosją i Białorusią, a także pogłębienie dwustronnej współpracy w sferze polityki, obronności, gospodarki i spraw społecznych

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka chce świętować 9 maja z Rosją i Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 17:15
Aleksander Łukaszenka wyraził przekonanie, że Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy powinni świętować rocznicę zwycięstwa w II wojnie światowej razem. Mówił o tym podczas uroczystości z okazji Dnia Obrońców Ojczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka pojawi się na unijnym szczycie w Rydze? ”Sprawa otwarta”

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 23:59
Białoruś chce "bardziej zrównoważonych" relacji z UE, ale to jeszcze nie zwrot w polityce Mińska - ocenił w Brukseli szef dyplomacji Łotwy Edgars Rinkeviczs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Borys Niemcow uważał Łukaszenkę i Putina za braci syjamskich”

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 23:59
Białoruś straciła wraz z zabójstwem Borysa Niemcowa szczerego przyjaciela - oświadczył w sobotę białoruski opozycjonista Anatol Labiedźka, przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, która w 2013 r. podpisała z Niemcowem porozumienie o współpracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ Białorusi: możliwe parafowanie umowy z UE w sprawie wiz przed szczytem w Rydze

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 13:44
Białoruś liczy na parafowanie umowy o ułatwieniach wizowych z Unią Europejską oraz o readmisji do majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze - oświadczyła białoruska wiceminister spraw zagranicznych Jelena Kupczyna.
rozwiń zwiń