Raport Białoruś

Łukaszenka: Zachód uznał rolę Białorusi w systemie bezpieczeństwa, są nam wdzięczni

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 18:22
- Przedstawiciele państw Zachodu przyjeżdżają do nas w zupełnie pragmatycznym celu i ja ich w tym wspieram – powiedział Aleksander Łukaszenka.
Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka, podczas posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, 3 marca
Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka, podczas posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, 3 marca Foto: PAP/EPA/SERGEI KARPUKHIN

Zachód uznał rolę Białorusi w systemie ogólnoeuropejskiego bezpieczeństwa - oświadczył w czwartek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z kierownictwem organów spraw wewnętrznych.

- Oni (przedstawiciele państw Zachodu) przyjeżdżają do nas w zupełnie pragmatycznym celu i ja ich w tym wspieram. Zrozumieli, czym jest bezpieczeństwo w Europie i jaką rolę Białoruś może odegrać w systemie bezpieczeństwa w naszym ogólnoeuropejskim domu. Europejczycy to rozumieją i są gotowi z nami współpracować, także w imię bezpieczeństwa w Europie - oświadczył Łukaszenka.

Zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie na Białoruś przyjeżdżają wysocy rangą przedstawiciele państw Zachodu. - To korzystne dla naszego państwa. Są nam wdzięczni i Ukraina, i Rosja, i Zachód - powiedział.

- Zaznaczył, że Białoruś nie wysuwa wobec nikogo roszczeń terytorialnych, nie stwarza problemów w strefach przygranicznych i wypełnia przyjęte na siebie zobowiązania międzynarodowe. Respektujemy suwerenne prawa wszystkich narodów i tego samego oczekujemy ze strony innych państw wobec naszego kraju - podkreślił.

Łukaszenka zauważył, że współczesny świat jest coraz mniej bezpieczny i niektóre państwa pogrążyły się w wojnie domowej oraz konfliktach międzynarodowych. Dodał, że zjawiska te zbliżyły się już do granic Białorusi i nie wolno dopuścić, by ją przekroczyły.

Powtórzył przy tym, że na Białorusi nie ma miejsca na żadne "place" (tzw. płoszcze; "płoszcza" to po białorusku plac i skrótowe określenie protestu na placu). Odniósł się w ten sposób zarówno do kijowskiego Majdanu, jak i do protestów przeciwko jego rządom na Białorusi. - Powinniśmy zachować porządek oraz swój kraj - zaznaczył.

Dodał, że z inicjatywy MSW ujawniono szereg zewnętrznych i wewnętrznych wyzwań dla bezpieczeństwa narodowego państwa. Nie podał jednak szczegółów.

Łukaszenka powiedział też, że obecnie priorytetowym zadaniem rządu i wszystkich organów władzy jest poprawienie sytuacji gospodarczej, a zwłaszcza przemysłu. Jak wskazał, gospodarcza słabość przeistacza naród w zakładnika międzynarodowych organizacji finansowych.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka chce świętować 9 maja z Rosją i Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 17:15
Aleksander Łukaszenka wyraził przekonanie, że Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy powinni świętować rocznicę zwycięstwa w II wojnie światowej razem. Mówił o tym podczas uroczystości z okazji Dnia Obrońców Ojczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka pojawi się na unijnym szczycie w Rydze? ”Sprawa otwarta”

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 23:59
Białoruś chce "bardziej zrównoważonych" relacji z UE, ale to jeszcze nie zwrot w polityce Mińska - ocenił w Brukseli szef dyplomacji Łotwy Edgars Rinkeviczs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Borys Niemcow uważał Łukaszenkę i Putina za braci syjamskich”

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 23:59
Białoruś straciła wraz z zabójstwem Borysa Niemcowa szczerego przyjaciela - oświadczył w sobotę białoruski opozycjonista Anatol Labiedźka, przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, która w 2013 r. podpisała z Niemcowem porozumienie o współpracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ Białorusi: możliwe parafowanie umowy z UE w sprawie wiz przed szczytem w Rydze

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 13:44
Białoruś liczy na parafowanie umowy o ułatwieniach wizowych z Unią Europejską oraz o readmisji do majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze - oświadczyła białoruska wiceminister spraw zagranicznych Jelena Kupczyna.
rozwiń zwiń