Raport Białoruś

Białoruś: upamiętnił powstanie styczniowe, teraz zapłaci karę

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 12:00
Lokalny białoruski działacz społeczny Jury Hlebik musi zapłacić karę w wysokości 4 i pół miliona rubli, czyli równowartość tysiąca złotych.
Audio
  • Kara za upamiętnienie bohaterów powstania styczniowego. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Wymarsz powstańców styczniowych z Grodna
Wymarsz powstańców styczniowych z GrodnaFoto: Biblioteka Narodowa/Domena publiczna

Sąd w miejscowości Świsłocz niedaleko Grodna orzekł w czwartek, że działacz dopuścił się naruszenia prawa podczas obchodów rocznicy powstania styczniowego. Jurego Hlebika uznano za winnego udziału w ”nielegalnym zgromadzeniu”.

31 października Jury Hlebik uczestniczył w Świsłoczy w akcji upamiętniającej uczestników powstania styczniowego. Złożono wówczas kwiaty pod pomnikami przywódców powstania 1863 roku - Konstantego Kalinowskiego i Romualda Traugutta. Hlebik trzymał w rękach historyczną białoruską biało-czerwono-białą flagę i przemawiał obok pomników powstańców.

Jak informuje Radio Swaboda, sędzia powiedział podczas procesu, że ukarał działacza społecznego na podstawie spisanego wcześniej przez funkcjonariuszy milicji protokołu o naruszeniu prawa.

W sądzie przesłuchano dwóch świadków, którzy koncentrowali się na tym, że Hlebik trzymał w rękach historyczną biało-czerwono-białą flagę Białorusi, która nie jest uznawana przez obecne władze.

31 października w Świsłoczy oraz w pobliskiej wiosce Jakuszówka odbyła się akcja upamiętnienia powstańców styczniowych. W Świsłoczy złożono kwiaty pod pomnikami przywódcy powstania styczniowego na Litwie i Białorusi (Konstantego Kalinowskiego) oraz dyktatora powstania Romualda Traugutta (obaj chodzili do szkoły w Świsłoczy). Potem uczestnicy akcji udali się do Jakuszówki, gdzie znajdował się dom Kalinowskich.

Oprócz Hlebika jeszcze przeciwko dwóm działaczom wszczęto sprawy administracyjne.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

SERWIS SPECJALNY: POWSTANIE STYCZNIOWE >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Próbowano zabić duszę białoruskiego narodu". Białorusini palili znicze przed siedzibą KGB

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 23:00
29 października, nocą, 78 lat temu, NKWD zamordowało ponad stu wybitnych przedstawicieli białoruskiej inteligencji i kultury. Niezależne środowiska białoruskie i opozycja zorganizowały w rocznicę tych wydarzeń wiec pamięci ofiar stalinizmu przed budynkiem KGB w Mińsku. Wcześniej odbył się objazd miejsc, wiązanych ze stalinowskimi represjami. Oficjalne władze traktują temat stalinowskich zbrodni jako tabu - są pomniki Józefa Stalina, ale nie jego ofiar. Wiedza o nich jest przemilczana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: nie można pozwolić Łukaszence wodzić się za nos

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 00:54
Nieprzypadkowo właśnie teraz białoruskie KGB przekazało Polsce dokument dotyczący jeńców wojennych z II wojny światowej. Aleksander Łukaszenka chce zaangażować w dialog z Mińskiem nowy rząd PiS, a politycy tego ugrupowania byli do tej pory bardzo krytyczni wobec niego – ocenił Andrzej Poczobut, polski działacz i dziennikarz, mieszkający w Grodnie, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: znów olbrzymie grzywny za akcje pod murami KGB i o wolne wybory

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 11:46
Kary wysokich grzywien wymierzył w piątek sąd w Mińsku dwóm opozycjonistom, którzy uczestniczyli w manifestacjach w białoruskiej stolicy, zorganizowanych bez zezwolenia władz – poinformował niezależny tygodnik ”Nasza Niwa”.
rozwiń zwiń