Raport Białoruś

”Biełsat ma pieniądze tylko do końca lutego”

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 21:05
Jak podaje portal press.pl, telewizja Biełsat ma fundusze jeszcze tylko na miesiąc. Dyrektor stacji Agnieszka Romaszewska-Guzy liczy, że wkrótce znajdzie się wyjście z tej sytuacji. W okresie przejściowym środki na przetrwanie ma wyłożyć TVP.
Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor TV Biełsat
Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor TV BiełsatFoto: PolskieRadio.pl

Portal press.pl przytacza wypowiedź dyrektor TV Bielsat, Agnieszki Romaszewskiej-Guzy. - Mamy fundusze do końca lutego. Z TVP ustalenie jest takie, że założy pieniądze potrzebne na funkcjonowanie przynajmniej na kilka miesięcy. To jest antena telewizyjna, ona nie może pracować z wiedzą miesięczną o tym, co ma robić. To są produkcje, umowy - wyjaśnia Romaszewska-Guzy.

Dyrektor Biełsatu mówi, że prowadzi rozmowy, ma nadzieję, że pod koniec tygodnia będzie mieć więcej informacji, a cała sprawa rozwiąże się najpóźniej do połowy lutego.

Stacja Biełsat istnieje już 9 lat od 2007 roku. Jest to jedyna niezależna stacja telewizyjna, nadaje ona z Polski przez satelitę na Białoruś. Jest ważnym źródłem obiektywnej informacji dla Białorusinów, bo w kraju Aleksandra Łukaszenki nie ma wolności słowa, zgromadzeń, działalności politycznej, łamane są prawa człowieka. Media niezależne z nielicznymi wyjątkami muszą nadawać z zagranicy.

Językiem Biełsatu jest białoruski. Stacja jest m.in. miejscem, gdzie swe umiejętności szlifują dziennikarze białoruscy. Wokół niej gromadzą się elity opiniotwórcze, kulturalne, naukowe z kręgów niezależnej Białorusi. Nie ma innej anteny, na której mogłyby prezentować one efekty swojej pracy i komentować sytuację na Białorusi.

Biełsat postrzegany jest przez polskie elity jako spłata długu wdzięczności, za pomoc, którą Polacy otrzymywali od Zachodu w czasie zniewolenia Polski. Biełsat, podobnie jak inne niezależne media, jest niezwykle cennym ośrodkiem formowania się nowego, demokratycznego, proeuropejskiego kręgu elit białoruskich, jest źródłem wiedzy o historii, kulturze i tożsamości białoruskiej, miejscem publicznej debaty na ważne dla Białorusinów problemy. Bardzo wielu kwestii poruszanych w Biełsacie nie można omawiać swobodnie w mediach państwowych.

W ostatnim czasie Biełsat stał się również antidotum na rosyjską propagandę: na Białorusi nie napotyka ona przeszkód, wielu Białorusinów ulega jej wpływom. Władze Białorusi nie przeciwstawiają się kremlowskiej machinie propaganodwej. Media, które obnażają groźne dla tego regionu kłamstwa Kremla są finansowane i wspierane w niewystarczającym stopniu, jest ich zbyt mało.

press.pl/PolskieRadio.pl/agkm

Andrzej Poczobut: Biełsat jest alternatywą wobec rosyjskiej propagandy

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Finansowanie Biełsatu obcięte o 2/3? Dyrektor TV Biełsat: to oznacza likwidację

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 02:00
MSZ planuje ścięcie o 2/3 budżetu telewizji Biełsat – podał portal wpolityce.pl. Szefowa telewzji Biełsat Agnieszka Romaszewska, pytana przez ten portal, co to oznacza dla stacji, odpowiada, że w praktyce to likwidacja Biełsatu, bo nawet obcięcie funduszów o 10 procent byłoby dla niej olbrzymim problemem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Posmak zdrady demokracji, cios w interesy i Polski, i Białorusi”. Białorusini są załamani. Co będzie z Biełsatem i innymi białoruskim mediami, wspieranymi przez Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 23:59
”Taka decyzja nie jest zgodna z interesami Polski”, „mamy nadzieję, że to nieprawda”, „ta decyzja niszczy zaufanie Białorusinów do Polski”, „media niezależne bronią przed ekspansją rosyjskiego świata”– to komentarze białoruskich środowisk w związku z niepokojącymi informacjami ws. finansowania białoruskich mediów niezależnych. Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska boi się, że stację trzeba będzie zlikwidować - jeśli potwierdzą się informacje o obcięciu budżetu o 2/3. Planów finansowania nie ma ani Biełsat, ani portal Karta 97, ani Radio Racja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ chce likwidować Biełsat. "To na rękę Rosji", "to szaleństwo" - fala krytycznych komentarzy. Szefowa stacji apeluje o kompetentne rozmowy na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
"Zdrada interesów Polski, Białorusi", "zdrada wartości uniwersalnych", tragedia, katastrofa, "brak kompetencji, krótkowzroczność, zła wola" - takie komentarze padają we strony niezależnych środowisk na Białorusi, zmagających się z dyktaturą od 20 lat i ze strony części polskich środowisk. To reakcja na zapowiedzi szefa resortu MSZ Witolda Waszczykowskiego o likwidacji Biełsatu. O dyskusję na temat planów TVP ws. nadawania na zagranicę i przyszłości TV Biełsat zaapelowała szefowa stacji Agnieszka Romaszewska-Guzy. Dwa tygodnie przed końcem roku planów finansowania nie mają też inne niezależne media portal Karta'97 i Białoruskie Radio Racja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Biełsat symbolem poparcia Polski dla białoruskiej demokracji". W Mińsku akcja poparcia dla Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
Przedstawiciele ugrupowań demokratycznych Białorusi zamierzają zorganizować 20 grudnia w Mińsku akcję poparcia dla kanału telewizyjnego Biełsat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocalmy Biełsat! Dramatyczny apel do premier i prezydenta RP. List od noblistki, sygnatariusza umowy o rozpadzie ZSRR, intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 15:51
Uratujmy Biełsat – proszą Białorusini, walczący o wolność i demokrację. - Dziś jest potrzeba Waszego wsparcia dla narodu białoruskiego – napisali białoruscy intelektualiści, m.in. noblistka i jeden z autorów umowy o rozpadzie ZSRR, Stanisław Szuszkiewicz. Chodzi o plany likwidacji Biełsatu przez MSZ. To jedyna telewizja nadająca po białorusku, przekazująca obiektywne informacje. Intelektualiści proszą prezydenta i premier o zabranie głosu w sprawie Biełsatu. Dziś Biełsat opublikował pełną treść tego listu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrok śmierci na Biełsat? "Rząd dostaje błędne analizy o sytuacji na Wschodzie"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 20:54
Stopień błędności analiz, dostarczanych obecnie decydentom o sytuacji na Wschodzie, jest dla mnie szokujący – mówiła Agnieszka-Romaszewska Guzy. W jej ocenie – to możliwa przyczyna kłopotów Biełsatu. W połowie grudnia wyszło na jaw, że MSZ chce obciąć dotacje dla Biełsatu, a to oznacza "wyrok śmierci” dla tej telewizji. Dyrektor stacji ma nadzieję, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, uważa że przyczyną takich planów są niekompetentne analizy, słabe jakościowo oceny sytuacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Romaszewska: premier zapewniła, że istnieniu Biełsatu nic nie zagraża

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 05:30
Premier zapewniła mnie i upoważniła do przekazania, że istnieniu Biełsatu nic nie zagraża. Najbliższy miesiąc poświęcimy na ustalenie z MSZ dalszych zasad współpracy - napisała dyrektor stacji Biełsat Agnieszka Romaszewska na profilu na Facebooku po spotkaniu z szefową rządu Beatą Szydło 5 stycznia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzecznik rządu: w sprawie Biełsatu zostanie wypracowana nowa formuła

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 03:30
W najbliższym miesiącu nie będzie żadnych zmian ws. telewizji Biełsat, w tym czasie zostanie wypracowana nowa, kompromisowa formuła działania telewizji - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek 5 stycznia. Jak poinformował, premier Beata Szydło rozmawiała w tej sprawie z dyrektor stacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ o Biełsacie: premier nie zmieniła żadnych decyzji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 03:00
Dotychczasowa formuła telewizji Biełsat się wyczerpała - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski w Polskim Radiu 24. Wcześniej rzecznik rządu Rafał Bochenek, po spotkaniu dyrektor stacji Biełsat z premier Beatą Szydło, zapowiedział, że będzie wypracowana nowa kompromisowa formuła działania telewizji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premier: będzie próba kompromisu w sprawie Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 12:42
Będzie próba znalezienia kompromisu w sprawie nowej koncepcji Telewizji Biełsat, planowane jest spotkanie i "rozmowy trwają" - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Była pytana o tę sprawę na konferencji, na której zapowiedziała przegląd ministerstw.
rozwiń zwiń