Raport Białoruś

Grodno: zaczęto rozbudowę siedziby Polskiej Macierzy Szkolnej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 16:00
W Grodnie rozpoczęła się rozbudowa centralnej siedziby Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi. Dzięki temu więcej dzieci będzie mogło uczyć się języka polskiego. 
Polska Macierz Szkolna, zdjęcie ilustracyjne
Polska Macierz Szkolna, zdjęcie ilustracyjneFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Stowarzyszenie Polska Macierz Szkolna w Grodnie prowadzi w swojej siedzibie największą na Białorusi polską szkołę społeczną w której uczy się ponad 2 tysiące dzieci.

Stanisław Sienkiewicz, prezes organizacji powiedział Polskiemu Radiu, że dzięki rozbudowie powierzchnia budynku wzrośnie o jedną trzecią.

- Dodatkowo będą 3 sale lekcyjne i większa biblioteka. Mamy nadzieję, że do początku roku szkolnego zarysy budowy już będziemy widzieć. A może uda nam się rozpocząć nowy rok w nowych pomieszczeniach. Trzymamy kciuki - powiedział Stanisław Sienkiewicz.

Prezes dodał, że były techniczne trudności z rozpoczęciem budowy. Siedziba Polskiej Macierzy znajduje się w samym centrum miasta i przez jej plac przebiegał gazociąg który trzeba było usunąć przed rozpoczęciem prac. "Czekaliśmy prawie pół roku. Przebieg rurociągu zmieniono i teraz można już budować". 

W piątek siedzibę Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie odwiedził minister środowiska Henryk Kowalczyk, który jest jednocześnie szefem Rady Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które wspiera Polaków mieszkających za granicą. 

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Jacek Czaputowicz: likwidowanie krzyży w Kuropatach na Białorusi to zły sygnał

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 20:36
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zaapelował do Białorusi o godne upamiętnianie ofiar stalinowskich represji. W uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi, likwidowane są krzyże upamiętniające tysiące ludzi rozstrzelanych przez NKWD. Lokalne władze leśne tłumaczą to porządkowaniem terenu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działacz: apelujemy do Zachodu, do Polski w sprawie Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 13:32
Gdy władze ogłosiły, że trzeba zrobić porządek w Kuropatach i zdemontowano 70-100 krzyży, ludzie zbierają się tam na modlitwę. Białoruski działacz Wiaczesław Siwczyk mówi portalowi PolskieRadio.pl, że Białorusinom potrzebne jest wsparcie Zachodu, zachodnich społeczeństw w obronie tego miejsca pochówku setek tysięcy stalinowskich ofiar. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk: wejście z piłą tarczową i konfiskata sprzętu Biełsatu. Zabrano komputery i dyski

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 19:00
Białoruscy śledczy przeprowadzili we wtorek niespodziewaną rewizję w biurze telewizji Biełsat w Mińsku i skonfiskowali trzy laptopy, dwa komputery i przenośne dyski twarde. Pracownicy Biełsatu uznali przeprowadzoną akcję za represje ze stron władz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes ZPB Andżelika Borys będzie sądzona za Kaziuki

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 21:30
Andżelika Borys - prezes nieuznawanego przez miejscowe władze Związku Polaków na Białorusi - została wezwana na posterunek milicji w Grodnie. Wcześniej została przesłuchana w związku z organizacją na początku marca jarmarku rzemieślników "Grodzieńskie Kaziuki 2019". 
rozwiń zwiń