Raport Białoruś

Marszałek Senatu na Białorusi. Odwiedzi Grodno, w piątek Mińsk

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 07:20
Po południu marszałek Senatu przybywa z dwudniową wizytą na Białoruś. Stanisław Karczewski swój pobyt u naszego wschodniego sąsiada rozpoczyna od Grodna, gdzie spotka się między innymi z miejscowymi politykami oraz Polonią i Polakami mieszkającymi na Białorusi. Weźmie także udział w okrągłym stole o polsko-białoruskiej współpracy regionalnej i transgranicznej. W programie ma też spotkania z przedstawicielami oficjalnych władz, m.in. z Michaiłem Miasnikowiczem.
Audio
  • Marszałek Senatu na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Katedra w Grodnie
Katedra w GrodnieFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Marszałek Karczewski w Grodnie weźmie udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Czesławowi Niemenowi. Uroczystość odbędzie się w szkole, do której polski artysta uczęszczał w młodości. 

Marszałek Senatu spotka się również z Michaiłem Miasnikowiczem, przewodniczącym Rady Republiki, izby wyższej białoruskiego parlamentu oraz przedstawicielami komitetów wykonawczych obwodów grodzieńskiego i brzeskiego. 

Delegacja Senatu w polskim Konsulacie Generalnym w Grodnie spotka się z liderami polskiej mniejszości. 

W piątek marszałek Stanisław Karczewski w Mińsku weźmie udział w otwarciu XXII Polsko-Białoruskiego Forum Gospodarczego Dobrosąsiedztwo-2019, które odbędzie się w Bibliotece Narodowej Białorusi. 

Mińska państwowa agencja prasowa Biełta poinformowała, że "podczas rozmów mają być rozpatrzone perspektywy umocnienia białorusko-polskie współpracy”. 

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Jacek Czaputowicz: likwidowanie krzyży w Kuropatach na Białorusi to zły sygnał

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 20:36
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zaapelował do Białorusi o godne upamiętnianie ofiar stalinowskich represji. W uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi, likwidowane są krzyże upamiętniające tysiące ludzi rozstrzelanych przez NKWD. Lokalne władze leśne tłumaczą to porządkowaniem terenu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działacz: apelujemy do Zachodu, do Polski w sprawie Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 13:32
Gdy władze ogłosiły, że trzeba zrobić porządek w Kuropatach i zdemontowano 70-100 krzyży, ludzie zbierają się tam na modlitwę. Białoruski działacz Wiaczesław Siwczyk mówi portalowi PolskieRadio.pl, że Białorusinom potrzebne jest wsparcie Zachodu, zachodnich społeczeństw w obronie tego miejsca pochówku setek tysięcy stalinowskich ofiar. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk: wejście z piłą tarczową i konfiskata sprzętu Biełsatu. Zabrano komputery i dyski

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 19:00
Białoruscy śledczy przeprowadzili we wtorek niespodziewaną rewizję w biurze telewizji Biełsat w Mińsku i skonfiskowali trzy laptopy, dwa komputery i przenośne dyski twarde. Pracownicy Biełsatu uznali przeprowadzoną akcję za represje ze stron władz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes ZPB Andżelika Borys będzie sądzona za Kaziuki

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 21:30
Andżelika Borys - prezes nieuznawanego przez miejscowe władze Związku Polaków na Białorusi - została wezwana na posterunek milicji w Grodnie. Wcześniej została przesłuchana w związku z organizacją na początku marca jarmarku rzemieślników "Grodzieńskie Kaziuki 2019". 
rozwiń zwiń