Raport Białoruś

Dworczyk: sędzia, który skazał Andżelikę Borys, będzie objęty bezterminowym zakazem wjazdu do Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 12:33
Na wniosek szefa rządu wprowadzono zakaz wjazdu do Polski dla białoruskiego sędziego, który wczoraj skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu.
Szef KPRM Michał Dworczyk
Szef KPRM Michał DworczykFoto: Twitter/Kancelaria Premiera

Kreml free 1200 zima
Ekspert OSW: masowe sankcje dla winnych represji i oszustw wyborczych w Rosji i Białorusi doprowadziłyby do erozji reżimu

Posłuchaj
01:00 Relacja Karola Surówki (IAR).mp3 Premier poruszy sprawę represji na Białorusi na szczycie UE. Relacja Karola Surówki (IAR).

Jest zakaz wjazdu do Polski dla białoruskiego sędziego, który wczoraj skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu. Represje na Białorusi objęły także innych polskich działaczy, w tym Andrzeja Poczobuta.

Decyzję w sprawie sędziego ogłosił szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Jak mówił, zakaz jest bezterminowy i został wprowadzony na wniosek szefa rządu.

- Każda osoba, która będzie angażowała się w represje wymierzone w polską mniejszość na Białorusi, poniesie tego konsekwencje - zapowiedział minister Dworczyk. 

Szef Kancelarii Premiera poinformował też, że sprawę represji wobec polskiej mniejszości na Białorusi premier podejmie na wideoszczycie Rady Europejskiej.

Premier Mateusz Morawiecki na czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział, że "podczas szczytu UE bardzo jednoznacznie podniesie temat walki reżimu w Mińsku z Polakami". Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że zaproponuje Litwie i Łotwie ograniczenia w przepływie białoruskich towarów. 

Represje wobec Polaków

W czwartek nad ranem w Grodnie zatrzymany został członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. We wtorek zatrzymana została prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, a w środę skazana na 15 dni aresztu za organizację "nielegalnej imprezy masowej", za jaką władze uznały zorganizowany 7 marca tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruski politolog: antypolska kampania zaczęła się już po wyborach prezydenckich, konflikt eskaluje

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 11:30
- Trwa antypolska kampania. Postrzegam ją w ramach koncepcji poszukiwania wroga zewnętrznego, którego władze potrzebują, by objaśnić różnego rodzaju problemy wewnątrz kraju. Zwróciłbym uwagę, że niedawno białoruskie władze zaproponowały nowe święto - Dzień Jedności Narodowej 17 września. Także ono ma antypolski charakter i w pełni wpisuje się w tego rodzaju koncepcję poszukiwania wroga – mówi portalowi PolskieRadio24.pl białoruski politolog dr Waler Karbalewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski historyk: Kalinowski pod szubienicą dał znać, że powstanie trwa. I faktycznie, walczył i po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 19:10
- Przez wiele lat Polaków, Białorusinów, Litwinów, Ukraińców łączyła wspólna historia. Powstanie styczniowe pokazuje tę wspólnotę naszych losów – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Aleś Smalańczuk. Konstanty Kalinowski, bohater narodowy Polski, Litwy i Białorusi, jako przywódca powstania styczniowego na Litwie został skazany na śmierć przez władze carskie i powieszony w Wilnie 22 marca 1864 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski politolog: Łukaszenka próbuje połączyć zwolenników protestów z nazizmem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 16:00
- Trwa kampania, która ma na celu połączenie zwolenników protestu z hitlerowskimi kolaboracjonistami - mówi politolog dr Waler Karbalewicz. Władze przekonują, że używana przez protestujących biało-czerwono-biała flaga była wykorzystywana podczas "ludobójstwa" Białorusinów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szuszkiewicz: Łukaszenka jest nie tylko antypolski, ale i antybiałoruski. Jako rosyjski satelita niszczy Dzień Wolności

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 14:00
- Aleksander Łukaszenka ma nastawienie nie tylko antypolskie, ale i antybiałoruskie, działa na szkodę narodu białoruskiego, białoruskości – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca białoruskiego państwa, komentując aresztowania, do których doszło przed świętem niezależnych Białorusinów, Dniem Wolności. Jak mówi, Łukaszenka rządzi krajem wedle sowieckiej formuły i cofa kraj w realia ZSRR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozbłysną "Światła dla Białorusi", wieczorem specjalny koncert. Każdy może dołączyć do akcji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:43
25 marca, w Dzień Wolności Białorusi, przeprowadzona zostanie akcja #LightForBelarus czyli Światło dla Białorusi. Wybrane instytucje kultury w Polsce podświetlą swoje fasady w barwach historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Kolory te od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Organizatorzy zachęcają, by dołączyć do akcji, na przykład wywieszając biało-czerwono-białą flagę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premier: na szczycie UE podniosę temat walki reżimu w Mińsku z Polakami na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 12:33
Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "podczas szczytu UE bardzo jednoznacznie podniesie temat walki reżimu w Mińsku z Polakami". Dodał, że zaproponuje Litwie i Łotwie ograniczenia w przepływie białoruskich towarów. Na wniosek szefa rządu wprowadzono też zakaz wjazdu do Polski dla białoruskiego sędziego, który wczoraj skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Światło dla Białorusi" i koncert. Dyrektor NCK: wszyscy możemy zamanifestować dziś naszą solidarność

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 13:22
- Po raz kolejny fasady budynków w Polsce rozbłysną na biało-czerwono-biało - mówił prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, zapraszając na specjalny wieczorny koncert "Gramy dla Białorusi" i do przyłączenia się do akcji "Światło dla Białorusi". To wyraz wsparcia dla represjonowanych i walczących o wolność za naszą granicą.
rozwiń zwiń