Raport Białoruś

Grodno: procesy polskich dzialaczy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 09:54
W Grodnie na Białorusi w poniedziałek odbędą się rozprawy uczestników pikiety w obronie szkoły polskiej. Dziewięć osób stanie przed sądem w poniedziałek, a jedna we wtorek.
Audio
Pikieta w Grodnie 2 czerwca
Pikieta w Grodnie 2 czerwcaFoto: Grażyna Szałkiewicz

Przeczytaj rozmowę z Andrzejem Poczobutem na temat pikiety i polskiej szkoły w Grodnie >>>

Anżelika Orechwo, prezes nieuznawanego przez władze w Mińsku, Związku Polaków na Białorusi, mówi że w poniedziałek odbędą sie procesy dziewięciu osób, a we wtorek jednej. Zatrzymanym zapewne grozi kara grzywny lub do 15 dni aresztu.

Protest Polaków wywołały plany oświatowych władz Grodna, dotyczące wprowadzenia do jedynej działającej w tym mieście szkoły polskiej dwóch klas z sąsiedniej szkoły rosyjskojęzycznej. Szkoła została zbudowana za pieniądze polskiego podatnika. Notę protestacyjną w tej sprawie wysłała do władz Białorusi ambasada RP w Mińsku.

Do protestu doszło w piątek przed Urzędem Obwodowym w tym mieście. Milicjanci zatrzymali w piątek około dwudziestu osób. Wszystkich zwolniono, w tym część bez spisywania protokołów. Jednak około 10 osób będzie sądzonych, zapewne za udział w akcji protestacyjnej, na którą nie wydano wcześniej zgody. W piątek na 13 dni aresztu skazano już Igora Bancera, prywatnie męża prezes Związku Polaków na Białorusi Anżeliki Orechwo. Bancer został wcześniej brutalnie pobity przez bialoruski specnaz w cywilu. Otrzymał m.in. silne uderzenie w głowę i obawiał się, że ma wstrząs mózgu.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Przyjaciel Poczobuta znów głoduje w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 13:00
Igor Bancer został zatrzymany przed swoim domem. - Na milicji powiedziano, że złożył podanie o głodówkę - mówi Raportowi Białoruś szefowa związku, a prywatnie jego żona, Anżelika Orechwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaciel Poczobuta znów skazany na areszt

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 11:30
Na 10 dni aresztu został skazany Igor Bancer - polski działacz na Białorusi. Sąd w Grodnie uznał, że uczestniczył on 28 czerwca w niedozwolonej akcji protestu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Bancer wyszedł z aresztu. Głodował 10 dni

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 12:45
Działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Igor Bancer był skazany za udział w pikiecie podczas procesu Andrzeja Poczobuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Bancer: nawet milicja już nie broni "baćki" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 18:00
Po dziesięciu dniach głodówki w areszcie białoruskim na wolność wyszedł Igor Bancer, działacz Związku Polaków na Białorusi. Został zatrzymany, bo był obecny przed budynkiem sądu w czasie rozpraw Andrzeja Poczobuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polonia na Białorusi walczy o język polski w szkole

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 15:30
W Grodnie do szkoły z polskim językiem nauczania ma być wprowadzony język rosyjski. Związek Polaków na Białorusi i rodzice uczniów protestują przeciw tym zmianom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nota protestacyjna do Białorusi w sprawie polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 15:00
Ambasada polska w Mińsku wystosowała do władz Białorusi notę protestacyjną w związku z zamiarami wprowadzenia rosyjskojęzycznych klas do polskiej szkoły w Grodnie. Informację tę przekazało portalowi polskieradio.pl Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzice nie chcą rosyjskich klas w polskiej szkole

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 15:00
Kuratorium oświaty w Grodnie „czeka na decyzję” w sprawie wprowadzenia rosyjskich klas do polskiej szkoły. O opinię poprosiło reżimowy Związek Polaków na Białorusi - stworzony przez władze Białorusi klon niezależnego Związku Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aresztowania podczas pikiety w obronie polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 14:43
Zatrzymano około 20 osób, które protestowały przeciwko wprowadzeniu rosyjskojęzycznych klas do polskiej szkoły w Grodnie. Co najmniej jednego z działaczy dotkliwie pobito. Z aresztu zwolniono już część osób, w tym Andrzeja Poczobuta. Działaczy prawdopodobnie czekają procesy.
rozwiń zwiń