Raport Białoruś

Dotkliwe grzywny za pikietę w obronie polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 16:42
Prezes Związku Polaków na Białorusi Anżelika Orechwo mówi, że władze Białorusi próbują zastraszyć Polonię, nakładając na działaczy bardzo wysokie kary finansowe.
Audio
Pikieta w obronie polskiej szkoły w Grodnie. 2 czerwca
Pikieta w obronie polskiej szkoły w Grodnie. 2 czerwcaFoto: Grażyna Szałkiewicz

Przeczytaj rozmowę z Andrzejem Poczobutem na temat pikiety i polskiej szkoły w Grodnie >>>

Czworo kolejnych polskich działaczy z Grodna na zachodniej Białorusi zostało skazanych na kary grzywny. Były to prawdopodobnie już ostatnie procesy w związku z pikietą zorganizowaną w ubiegły piątek w obronie szkoły polskiej.
W czwartek na karę 5 milionów rubli, czyli równowartość ponad 2 tysięcy złotych, została skazana Renata Dziamańczuk, wicepreze Związku Polaków na Białorusi nie uznawanego przez miejscowe władze. W czwartekaki sam wyrok otrzymała Grażyna Szałkiewicz, redaktor naczelna periodyku "Głos znad Niemna na uchodźstwie". W sumie grzywnami ukarano 11 osób. Natomiast Igor Bancer został skazany 13 dni aresztu, przed zatrzymaniem został dotkliwie pobity.

Polscy działacze byli skazywani za udział w nielegalnej akcji protestu. Andżelika Orechwo, prezes Związku Polaków na Białorusi nie uznawanego przez miejscowe władze powiedziała Polskiemu Radiu, że - jej zdaniem - wyroki są tak surowe, aby zniechęcić ludzi do udziału w dalszych protestach. - Ale im się to i tak nie uda. Takie zachowanie tylko pokazuje prawdziwą twarz władzy - podkreśla Orechwo. I zapowada dalszą walkę przeciwko planom władz oświatowych przeniesienia do Szkoły Polskiej w Grodnie dwóch klas pierwszych z sąsiedniej szkoły rosyjskojęzycznej.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Przyjaciel Poczobuta znów głoduje w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 13:00
Igor Bancer został zatrzymany przed swoim domem. - Na milicji powiedziano, że złożył podanie o głodówkę - mówi Raportowi Białoruś szefowa związku, a prywatnie jego żona, Anżelika Orechwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaciel Poczobuta znów skazany na areszt

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 11:30
Na 10 dni aresztu został skazany Igor Bancer - polski działacz na Białorusi. Sąd w Grodnie uznał, że uczestniczył on 28 czerwca w niedozwolonej akcji protestu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Bancer wyszedł z aresztu. Głodował 10 dni

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 12:45
Działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Igor Bancer był skazany za udział w pikiecie podczas procesu Andrzeja Poczobuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Bancer: nawet milicja już nie broni "baćki" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 18:00
Po dziesięciu dniach głodówki w areszcie białoruskim na wolność wyszedł Igor Bancer, działacz Związku Polaków na Białorusi. Został zatrzymany, bo był obecny przed budynkiem sądu w czasie rozpraw Andrzeja Poczobuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polonia na Białorusi walczy o język polski w szkole

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 15:30
W Grodnie do szkoły z polskim językiem nauczania ma być wprowadzony język rosyjski. Związek Polaków na Białorusi i rodzice uczniów protestują przeciw tym zmianom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nota protestacyjna do Białorusi w sprawie polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 15:00
Ambasada polska w Mińsku wystosowała do władz Białorusi notę protestacyjną w związku z zamiarami wprowadzenia rosyjskojęzycznych klas do polskiej szkoły w Grodnie. Informację tę przekazało portalowi polskieradio.pl Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzice nie chcą rosyjskich klas w polskiej szkole

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 15:00
Kuratorium oświaty w Grodnie „czeka na decyzję” w sprawie wprowadzenia rosyjskich klas do polskiej szkoły. O opinię poprosiło reżimowy Związek Polaków na Białorusi - stworzony przez władze Białorusi klon niezależnego Związku Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aresztowania podczas pikiety w obronie polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 14:43
Zatrzymano około 20 osób, które protestowały przeciwko wprowadzeniu rosyjskojęzycznych klas do polskiej szkoły w Grodnie. Co najmniej jednego z działaczy dotkliwie pobito. Z aresztu zwolniono już część osób, w tym Andrzeja Poczobuta. Działaczy prawdopodobnie czekają procesy.
rozwiń zwiń