Raport Białoruś

Jarmoszyna skarży się na "prowokacje ze strony opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 02:00
Zdaniem szefowej białoruskiej komisji wyborczej Lidii Jarmoszyny prowokacją są nielegalne publikacje przedstawiające w negatywnym świetle władze i wybory, wrzucane do skrzynek pocztowych wyborców.
Лідзія Ярмошына Foto: rec.gov.by

 

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi Lidia Jarmoszyna oświadczyła, że przygotowaniom do wyborów parlamentarnych 23 września towarzyszą liczne "prowokacje ze strony opozycji" - poinformowała państwowa agencja BiełTA.

Za prowokację szefowa CKW uznała również próby zarejestrowania grup inicjatywnych na rzecz zbierania podpisów pod kandydaturami wyborczymi dwóch osób, z których jedna odbywa wyrok w zakładzie karnym, a druga przebywa za granicą. Jarmoszyna nawiązała w ten sposób do dwóch byłych kandydatów opozycji na prezydenta z 2010 r.: Mykoły Statkiewicza, odbywającego wyrok 6 lat kolonii karnej, oraz Alesia Michalewicza, który dostał azyl polityczny w Czechach.

- To próba przeniesienia zwykłej sprawy karnej na arenę republikańską, przyciągnięcia uwagi międzynarodowych obserwatorów - cytuje Jarmoszynę państwowa agencja BiełTA.

Szefowa CKW nawiązała też do agitacji za bojkotem wyborów, prowadzonej przez niektóre siły opozycyjne. Wyraziła nadzieję, że obserwatorzy odpowiednio ocenią te działania. - W białoruskim prawie bojkot jest dozwolony, ale z punktu widzenia międzynarodowych tradycji politycznych nie uważam, żeby był racjonalny - dodała.

23 września będzie wybierana niższa izba białoruskiego parlamentu, Izba Reprezentantów. Wśród opozycyjnych ugrupowań na Białorusi nie ma zgody co do przedwyborczej strategii. Choć wszystkie białoruskie siły prodemokratyczne uważają, że zbliżające się wybory nie będą uczciwe, nie wypracowały wspólnego stanowiska co do tego, czy należy je bojkotować.

Kampanię bojkotu ogłosiły dotąd Białoruska Chrześcijańska Demokracja oraz rada koordynacyjna opozycyjnego ruchu Zjazdów Narodowych. Wysunięcie kandydatów zapowiedziały natomiast ruch "O Wolność", lewicowa partia Sprawiedliwy Świat i Zjednoczona Partia Obywatelska. Partia Białoruski Front Narodowy podjęła zaś decyzję, że weźmie udział w wyborach, ale zastrzegła sobie prawo wycofania swoich kandydatów.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: wybory do parlamentu planowane na wrzesień

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 18:45
Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna.poinformowała, że wybory deputowanych do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Białorusi mają się odbyć we wrześniu 2012 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sondaż: Białorusini przed wyborami parlamentarnymi

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 22:00
Więcej Białorusinów chce głosować na kandydatów sprzyjających Aleksandrowi Łukaszence niż na jego przeciwników - wynika z sondażu niezależnego ośrodka NISEPI.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Electby.org monitoruje wybory w sieci

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 00:20
Platformę obywatelskiego monitoringu Electby.org założyli białoruscy entuzjaści jeszcze przed wyborami 2010 roku. Teraz wznawia ona działalność. Podczas wyborów na Białorusi dochodzi z reguły do wielu nadużyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycja: ostatnie wybory do dziś "świętujemy" w więzieniach

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 00:01
Białoruska opozycja zauważa, że komisje wyborcze w ogóle nie liczą głosów, a po prostu piszą w protokołach potrzebne cyfry
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wybory odbędą się 23 września

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 00:20
Aleksander Łukaszenka ogłosił termin wyborów parlamentarnych. - To będzie kolejna farsa - zgadza się większość opozycji. Część jednak nie wyklucza udziału w wyborach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosi obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 10:30
Szefowa komisji wyborczej Lidia Jarmoszyna deklaruje, że na wyborach będą obserwatorzy międzynarodowi, w tym OBWE. Wyraziła też przekonanie, że w wyborach wezmą udział partie opozycji, bo nie dostałyby "zachodnich środków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sondaż NISEPI: poparcie dla Łukaszenki spadło

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 11:00
Zmniejsza się poparcie i zaufanie dla Aleksandra Łukaszenki – wynika z sondażu niezależnego ośrodka NISEPI. Sympatie dla opozycji wciąż są znikome. Jednocześnie punkty wśród Białorusinów zdobyła Rosja, kosztem Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: debaty wyborcze nie będą na żywo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:20
- Ma się rozumieć, jeśli znajdzie się tam wezwanie „Wszyscy idziemy na plac świętować” jak podczas wyborów prezydenckich, to oczywiście zostanie wycięte – oświadczyła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosiła obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 18:00
MSZ Białorusi skierował zaproszenie do obserwacji wyborów parlamentarnych do biura ODIHR w Warszawie.
rozwiń zwiń