Raport Białoruś

Ambasadorowie Unii zajmą się konfliktem Białorusi i Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 19:30
Unijny komitet zbierze się w piątek na specjalnym posiedzeniu. Czy zdecyduje się na podobne kroki, jak w przypadku problemów polskiego ambasadora i unijnej przedstawiciel - to stoi pod znakiem zapytania.
Ambasadorowie Unii zajmą się konfliktem Białorusi i Szwecji
Foto: Rada Unii Europejskiej

W piątek popołudniu w Brukseli spotkają się ambasadorowie z unijnych państw, by omówić konflikt dyplomatyczny Białorusi ze Szwecją. Poinformowali o tym urzędnicy Komisji Europejskiej. Chodzi o decyzje władz w Mińsku o wydaleniu najpierw szwedzkiego ambasadora z Białorusi, a następnie wszystkich pracowników ambasady. Mińsk odwołał też swoich dyplomatów z ambasady w Sztokholmie.
Piątkowa narada ambasadorów państw członkowskich w Brukseli będzie nadzwyczajna, bo planowo mieli się oni spotkań dopiero 31 sierpnia. - Czekamy teraz na wyjaśnienie tego, co się stało, by ambasadorowie mieli pełen obraz sytuacji na Białorusi i mogli uzgodnić ewentualne decyzje w sprawie dalszego postępowania - powiedział Sebastien Brabant z Komisji Europejskiej.
Spotkanie ambasadorów - jak powiedziały źródła bliskie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton - odbędzie się w piątek po południu w ramach unijnego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa, by "podjąć odpowiednie kroki".
Trudno jednak powiedzieć, jak to może być decyzja: czy aż tak daleko idąca, jak ta podjęta w lutym - dodały źródła. Wówczas, po wydaleniu przez reżim białoruski ambasadorów Polski i UE w Mińsku, kraje UE w geście solidarności zdecydowały o wyjeździe wszystkich 27 ambasadorów państw UE z Mińska.
- Unia Europejska przypomina o swym przywiązaniu do Konwencji Wiedeńskiej i do prowadzenia konstruktywnych stosunków z partnerami w zgodzie z normami dyplomatycznymi. Tak jak oświadczyliśmy już w zeszłym tygodniu, Unii Europejskiej i jej państwom członkowskim zależy na modernizacji Białorusi i poszanowania wartości europejskich, w szczególności demokracji, praw człowieka i rządów prawa - powiedział rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
W wydanym w środę oświadczeniu białoruski MSZ podkreślił, że powrót dwustronnej współpracy między Białorusią a Szwecją będzie możliwy "tylko w wypadku, jeśli strona szwedzka w dialogu z Białorusią powróci do przestrzegania (...) zasad wzajemnego szacunku, suwerennej równości państw i sprzyjania rozwojowi stosunków dwustronnych".
4 lipca dwoje Szwedów zrzuciło z awionetki nad okolicami Mińska kilkaset pluszowych misiów z apelami o wolność słowa. Awionetka wleciała na terytorium Białorusi nielegalnie. W związku z tą akcją Aleksander Łukaszenka zdymisjonował szefa służb granicznych i dowódcę sił powietrznych za niedopełnienie obowiązków służbowych.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Milicja pobiła i aresztowała szwedzkiego dyplomatę

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2011 11:35
Szef MSZ Szwecji Carl Bildt potępił reżim białoruski za przemoc wobec demonstrantów i szewdzkiego dyplomaty. Do MSZ Białorusi złożono protest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka zły za misie: naruszenia granic zwalczać zbrojnie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 22:20
Aleksander Łukaszenka mianował nowego szefa pograniczników – Aleksandra Bojeczko. Przy okazji ponownie skomentował przelot szwedzkiej awionetki nad Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś wydaliła ambasadora Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 16:17
O wydaleniu ambasadora Stefana Erikssona poinformował na Twitterze Carl Bildt. Minister spraw zagranicznych Szwecji dodał, że powodem jest zaangażowanie dyplomaty w obronę praw człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ashton zapowiada reakcję na wydalenie ambasadora

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 19:54
Szefowa unijnej dyplomacji z zaniepokojeniem przyjęła decyzję Mińska o wydaleniu szwedzkiego ambasadora Stefana Erikssona z Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruskie MSZ: ambasador przez siedem lat niszczył relacje

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 20:30
Białoruskie MSZ uściśliło, że szwedzkiego ambasadora Stefana Erikssona nie wydalono, tylko "nie przedłużono mu akredytacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telewizja Łukaszenki oczernia ambasadora. ”Szkolił ekstremistów”

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 12:00
Białoruska telewizja państwowa nadała materiał, w którym podano, że według niektórych informacji ambasador Szwecji na Białorusi Stefan Eriksson miał przekazywać instrukcje i pieniądze "ekstremistom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co będzie z ambasadorem? ”Za szybko mnie pochowaliście”

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 12:00
Szwedzki ambasador Stefan Eriksson zapowiada, że jeszcze wróci. – Jeszcze za wcześnie, żeby mnie pochować – zwrócił się do Białorusinów. Wiele osób chciałoby w to wierzyć.
rozwiń zwiń