Raport Białoruś

Zamiast Lenina pomnik premiera pierwszego białoruskiego państwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 22:00
W białoruskim miasteczku Hłybokaje (Głębokie), powstała aleja pomników upamiętniających osoby urodzone w tym rejonie, m.in. premiera pierwszego niepodległego białoruskiego państwa.
Audio
Pomnik Wacłaua Łastouskiego
Pomnik Wacłaua ŁastouskiegoFoto: svaboda.org

Rzeźby stanęły w centrum miasta, w miejscu, gdzie do niedawno stał pomnik Lenina. Uroczystość odsłonięcia odbyła się podczas obchodzonego w niedzielę na Białorusi Święta Piśmiennictwa i Druku. W alei zasłużonych odsłonięto między innymi popiersie Józefa Korsaka, wojewody mścisławskiego, który ufundował miastu dwa kościoły. Korsak brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1633 roku i w wyprawie Władysława IV na Moskwę.

Na uwagę zasługuje również ustawienie w mieście popiersia Wacłaua Łastouskiego i deski pamiątkowej Klaudiusza Duż-Duszeuskiego. Łastouski był premierem Białoruskiej Republiki Ludowej, pierwszego białoruskiego państwa, istniejącego krótko w 1918 roku. Rozstrzelali go bolszewicy. Duż-Duszeuski - wielokrotnie więziony w czasach radzieckich - jest twórcą historycznej białoruskiej biało-czerwono-białej flagi, nieuznawanej obecnie przez władze. Nowe pomniki w Głębokiem sfinansowało ministerstwo kultury Białorusi, na czele którego stoi Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce.

Z okolic miasteczka Hłybokaje - Głębokie pochodzi również Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Postać tego polskiego pisarza przypomina deska pamiątkowa odsłonieta jeszcze przed świętem piśmiennictwa.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie kino zarazi Mińsk "twórczym duchem"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 06:00
W Mińsku rozpoczął się w sobotę festiwal filmowy "Listapad" - będzie można na nim zobaczyć wiele polskich filmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: aktor na czarnej liście za nieprawomyślny film

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 06:00
Anatol Kot, aktor, który zagrał jedną z ról w filmie „Żywie Biełaruś” nie dostanie kontraktu w państwowej wytwórni filmowej. Jak mu powiedziano – jego udział w filmie o współczesnej Białorusi, kręconym w Polsce, to oczywisty "problem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Freski i greckie napisy w białoruskiej cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 14:51
W cerkwi św. Michała Archanioła w Synkowiczach na Białorusi odsłonięto fragmenty zabytkowych fresków z napisami w języku starogreckim.
rozwiń zwiń