X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Zamiast Lenina pomnik premiera pierwszego białoruskiego państwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 22:00
W białoruskim miasteczku Hłybokaje (Głębokie), powstała aleja pomników upamiętniających osoby urodzone w tym rejonie, m.in. premiera pierwszego niepodległego białoruskiego państwa.
Audio
Pomnik Wacłaua Łastouskiego
Pomnik Wacłaua ŁastouskiegoFoto: svaboda.org

Rzeźby stanęły w centrum miasta, w miejscu, gdzie do niedawno stał pomnik Lenina. Uroczystość odsłonięcia odbyła się podczas obchodzonego w niedzielę na Białorusi Święta Piśmiennictwa i Druku. W alei zasłużonych odsłonięto między innymi popiersie Józefa Korsaka, wojewody mścisławskiego, który ufundował miastu dwa kościoły. Korsak brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1633 roku i w wyprawie Władysława IV na Moskwę.

Na uwagę zasługuje również ustawienie w mieście popiersia Wacłaua Łastouskiego i deski pamiątkowej Klaudiusza Duż-Duszeuskiego. Łastouski był premierem Białoruskiej Republiki Ludowej, pierwszego białoruskiego państwa, istniejącego krótko w 1918 roku. Rozstrzelali go bolszewicy. Duż-Duszeuski - wielokrotnie więziony w czasach radzieckich - jest twórcą historycznej białoruskiej biało-czerwono-białej flagi, nieuznawanej obecnie przez władze. Nowe pomniki w Głębokiem sfinansowało ministerstwo kultury Białorusi, na czele którego stoi Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce.

Z okolic miasteczka Hłybokaje - Głębokie pochodzi również Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Postać tego polskiego pisarza przypomina deska pamiątkowa odsłonieta jeszcze przed świętem piśmiennictwa.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie kino zarazi Mińsk "twórczym duchem"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 06:00
W Mińsku rozpoczął się w sobotę festiwal filmowy "Listapad" - będzie można na nim zobaczyć wiele polskich filmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: aktor na czarnej liście za nieprawomyślny film

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 06:00
Anatol Kot, aktor, który zagrał jedną z ról w filmie „Żywie Biełaruś” nie dostanie kontraktu w państwowej wytwórni filmowej. Jak mu powiedziano – jego udział w filmie o współczesnej Białorusi, kręconym w Polsce, to oczywisty "problem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Freski i greckie napisy w białoruskiej cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 14:51
W cerkwi św. Michała Archanioła w Synkowiczach na Białorusi odsłonięto fragmenty zabytkowych fresków z napisami w języku starogreckim.
rozwiń zwiń