X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Święto Chrztu Pańskiego: kąpiele w przeręblach

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 11:00
Wyznawcy prawosławia obchodzą święto Chrztu Pańskiego. Na Białorusi jest ono nazywane Jordanem. Ma wieloletnią tradycję.
Audio
Kąpiel w Mińsku
Kąpiel w MińskuFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Zgodnie z ludowymi wierzeniami na święto Chrztu Pańskiego powinny przyjść siarczyste mrozy. I w tym roku przyroda nie zawodzi. Synoptycy zapowiedzieli, że na Białorusi temperatura ma spaść do minus 20 stopni Celsjusza.

Na święto Jordanu w zbiornikach wodnych wycinane są przeręble często w kształcie krzyża . Wszyscy chętni mogą zanurzyć się w wodzie, aby w ten sposób dokonać symbolicznego oczyszczenia z grzechów. W tym roku na Białorusi przygotowane zostały specjalne miejsca do kąpieli, gdzie będą dyżurować ratownicy oraz służby medyczne.

Tego dnia tradycyjnie odbywają się chrzty dzieci. Święto Chrztu Pańskiego należy w prawosławiu do 12 najważniejszych w ciągu roku - zamyka okres Bożego Narodzenia.

Zwyczaj nocnych kąpieli w przeręblach i polewania się zimną wodą jest żywy również w Rosji. W tym roku, w Moskwie padł rekord nocnych kąpieli. Według agencji Interfax aż 165 tysięcy moskwian zdecydowało się wykąpać, mimo temperatury około minus piętnastu stopni Celsjusza.

Woda święcona

Dzień przed Chrztem Pańskim wierni idą do cerkwi po święconą wodę, którą skrapiają następnie wszystkie pokoje oraz wypijają, modląc się. Niektórzy przychodzą z całymi kanistrami, chociaż duchowni uspokajają, że do święcenia mieszkania wystarczy nawet kropla.

W czasach komunizmu, gdy wiele cerkwi było zamkniętych, często nie było dostępu do wody święconej. - Jeśli nie było w pobliżu cerkwi, to wychodzono z założenia, że Bóg poświęca każdą wodę i czerpano ją np. ze studni albo z przerębli w kształcie krzyży - Tacciana Wałodzina z Instytutu Sztuki, Etnografii i Folkloru Narodowej Akademii Nauk Białorusi.

PAP/EPA/TATYANA
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Zbiorowe kąpiele

W sobotę jak co roku planowane są zbiorowe kąpiele w przeręblach. Wierni uważają, że zmywają w ten sposób z siebie grzechy, choć według Cerkwi tradycja kąpieli w przeręblach nie jest związana ze świętem Chrztu Pańskiego.

Cerkiew przestrzega, że kąpiel w przeręblach po pijanemu w dzień Chrztu Pańskiego jest bluźnierstwem. - Ludzie często przed kąpielą na Chrzest Pański rozgrzewają się przy pomocy napojów alkoholowych. To nie tylko niebezpieczne, ale też z punktu widzenia Cerkwi (...) jest bluźnierstwem, dlatego jeśli człowiek nie jest odpowiednio przygotowany do kąpieli, nie powinien tego robić - oświadczył rzecznik Cerkwi Siarhiej Arłou.

Ministerstwo Zdrowia ostrzega natomiast, że kąpiel w przeręblach jest niebezpieczna dla osób cierpiących na poważne chroniczne schorzenia jak choroby serca czy epilepsja.

W jeziorze Jubilejnym pod Grodnem miejscowy klub miłośników zdrowego pływania "Siła przyrody" zorganizuje masową kąpiel już po raz piąty. Oczekuje się, że weźmie w niej udział co najmniej tyle samo osób co w roku ubiegłym, kiedy to kąpało się około 300 osób. Na modlitwę na miejscu przyjdzie zarówno duchowny prawosławny, jak i katolicki.

Oficjele w kąpieli

W nocy z piątku na sobotę kąpali się mieszkańcy Mińska. Miejsce zostało poświęcone i oświetlone, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwała ekipa ratunkowa.

Wśród kapiących się byli m.in. naczelnik mińskiego oddziału Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Dźmitry Biahun i jego współpracownik Wital Dambowski. - Tradycyjnie co roku w przeddzień zawodowego święta - Dnia Ratownika - a jednocześnie w Chrzest Pański organizujemy kąpiel morsów. To ważne nie tylko po to, by hartować ciało, ale też - siłę woli - oświadczył Dambowski.

Jednym z najpopularniejszych miejsc kąpieli jest w stolicy jezioro Komsomolskie, gdzie w zeszłym roku zanurzyło się w dzień Chrztu Pańskiego aż 2 tys. osób. Szef miejscowego klubu morsów Uładzimir Szulhan ostrzegł w związku z tym, by starać się przychodzić w różne pory dnia, w tym rano, by nie tworzyć na lodzie niebezpiecznego tłoku. Radzi także, by zaopatrzyć się w termos gorącej herbaty.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władze Mińska nie eksmitują wspólnoty protestantów

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 12:00
Nie dojdzie do eksmisji wiernych z mińskiej wspólnoty protestanckiej ”Nowe życie” z zajmowanego przez nich budynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

400 lat białoruskiej Częstochowy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 12:00
Kościół katolicki na Białorusi rozpoczął przygotowania do przyszłorocznych obchodów 400-lecia przybycia obrazu Matki Boskiej Budsławskiej do tamtejszej świątyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawosławni chrześcijanie świętują Wigilię

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 09:00
Święta Narodzenia Pańskiego dwa tygodnie później niż katolicy, świętują prawosławni między innymi na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białorusini na święta przepędzali z izby Kaliady

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 14:58
Starym wiankiem Białorusini przeganiali kiedyś biedę z izby. W niektórych wsiach odbywały się zaślubiny, tzw. Żeniaczka Ciereszki. To niektóre ze zwyczajów świątecznych, o których mówią etnografowie.
rozwiń zwiń