Raport Białoruś

Kastuś Kalinowski na czele białoruskiego panteonu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 08:55
Konstanty Kalinowski, królowie i książęta Wielkiego Księstwa Litewskiego, poeci i pisarze tacy jak Eliza Orzeszkowa, to panteon narodowy Białorusi, w wielu punktach wspólnym z polskim - mówi Franak Wiaczorka, opozycjonista białoruski.
Audio
  • Franak Wiaczorka o dyktandzie Na podstawie tekstu "Listów spod szubienicy" Konstantego Kalinowskiego
Franak Wiaczorka
Franak Wiaczorka

Zobacz: Blog Franaka Wiaczorki na portalu PolskieRadio.pl (w serwisie specjalnym Raport Białoruś)>>>

Kolejny raz przekonałem się, że tam, gdzie polityka nie oddziałuje, widać oddziaływanie kultury. Kilka dni temu razem z moimi przyjaciółmi z Białorusi napisałem białoruskie dyktando. Odbywa się ono co roku, w lutym, czasem w marcu lub w kwietniu. Dyktando było poświęcone białoruskiemu bohaterowi Konstantemu Kalinowskiemu.

W 2008 roku udało się zapoczątkować zwyczaj pisania dyktand na podstawie ważnych białoruskich tekstów, związanych z istotnymi wydarzeniami, rocznicami. W tym roku przypada 175 rocznica urodzin Konstanego Kalinowskiego, który jest bohaterem Białoruski, ale równeiż Litwy i Polski.

Dla mnie Kastuś Kalinowski, jeszcze w czasach podziemnego białoruskiego liceum humanistycznego im Jakuba Kołasa, był białoruskim "Che Guevarrą".  Zawsze stawiany był na czele białoruskiego panteonu narodowego, do którego zaliczamy również królów Rzeczpospolitej i książęta Wielkiego Księstwa Litewskiego. Z kolei na Facebooku umieściłem kolaż zdjęć osób z białoruskiego panteonu narodowego i niektórzy zareagowali na to ze zdzwienieniem, gdy zobaczyli Elizę Orzeszkową. Mam wiele wspólnego w kulturze, w historii, polskiej i białoruskiej. Kalinowski to jest postać, która jednoczy.

Czego nie zdołali wymazać bolszewicy w XX wieku, to próbuje teraz zakazać Aleksander Łukaszenka.  Kalinowski jest postacią zakazaną, władze zignorowały rocznicę jego urodzin. Nie zapomnieli jednak o niej Białorusini. Ma nadzieję, że dziesiątki, setki Białorusinów usiadło przy odbiornikach, żeby pisać dyktando. Takie akcje sprawdzają się dobrze, kiedy brakuje wolności słowa, kiedy brakuje informacji, a władze próbują ukrywać nie tylko fakty ze współczesności ale i z historii.

W czasie dyktanda odczytywano jeden z ”Listów spod szubienicy” Konstantego Kalinowskiego.  To tekst bardzo patriotyczny, napisany po białorusku, o Białorusi. – Narodzie białoruski, kiedy poczujesz, że twoi bracia spod Warszawy walczą, to i ty bierz broń i walcz – to słowa, które idealnie pasują nie tylko do 19 wieku, również do 20 i 21 wieku i obecnej sytuacji.

Franak Wiaczorka

Wadzim
Wadzim Prakolczyk: projekt panteonu narodowego Białorusi nadesłany na konkurs radia Swaboda/profil Franaka Wiaczorki na Facebooku

Blog Franaka Wiaczorki

150 rocznica Powstania Styczniowego >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Areszty za "Dziady" dla powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 10:23
Akcję upamiętniającą powstańców styczniowych co roku w ostatni weekend października organizują przedstawiciele białoruskiej opozycji. Tym razem zatrzymano cztery osoby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstanty Kalinowski: bohater Polaków i Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 11:14
Konstanty "Kastuś" Kalinowski jest na Białorusi postacią wywołującą emocje. Środowiska niezależne uważają go za bohatera. Władze łukaszenkowskie go ignorują. albo też wmawiają Białorusinom, że próbował ich polonizować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mogiły powstańców styczniowych na Wschodzie na mapie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 02:00
Wykaz mogił powstańczych na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Rosji udostępniła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gazeta Konstantego Kalinowskiego znów się ukaże

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 17:12
Gazeta przygotowująca grunt pod powstanie styczniowe wśród chłopstwa na Białorusi "Mużyckaja Prawda" zostanie wznowiona w tym roku w Brześciu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyktando na podstawie ”Listów spod szubienicy”

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 08:00
Dyktando tekstu przywódcy powstania styczniowego na Litwie i Białorusi, Konstantego Kalinowskiego, zorganizowały w sobotę, w 175. rocznicę jego urodzin, niezależne portale białoruskie.
rozwiń zwiń