Raport Białoruś

"Biełsat nie zabiera pieniędzy telewizji Polonia”

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 15:24
Finanse na Biełsat i TVP Polonia pochodzą z innych źródeł. Nie ma tu rywalizacji o środki – tłumaczy dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska, odpowiadając na list Rady Polonii Świata.
Dziennikarze Biełsatu
Dziennikarze BiełsatuFoto: bielsat.eu

- Telewizja Biełsat była i jest finansowana ze specjalnych funduszy przeznaczonych na pomoc zagraniczną, z których nigdy nie była i nie mogła być finansowana Telewizja Polonia. Na Biełsat przeznaczane są środki pochodzące z rezerwy celowej budżetu państwa, pozostającej w dyspozycji MSZ. Z zupełnie innej części budżetu, z funduszy, o specjalnym przeznaczeniu dla Polonii i Polaków za granicą, korzysta TVP Polonia. Nawet gdyby TV Biełsat nie dostawała od państwa polskiego ani grosza, a nawet gdyby wcale nie istniała, nie wpływałoby to na sytuację TVP Polonii – decyzje podejmowane w tej sprawie nie mają bowiem bezpośredniego związku z decyzjami podejmowanymi w sprawie Biełsatu – napisała Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Agnieszka Romaszewska-Guzy odniosła się w ten sposób do listu Rady Polonii Świata, która zwróciła się z apelem do premiera o większe dofinansowanie TVP Polonia. - Nie rozumiemy decyzji ministerstwa odpowiedzialnego za współpracę z Polonią i Polakami za granicą, która pozbawia możliwości normalnej pracy TVP Polonia. Pragniemy podkreślić, że MSZ jednocześnie hojnie wspiera telewizję Biełsat (działającą w strukturach TVP telewizję dla Białorusinów) kwotą 17 mln zł – tak brzmi fragment listu Rady do premiera.

Agnieszka Romaszewska zauważył, że list przeciwstawia sobie Biełsat i telewizję Polonia, „tworząc wrażenie jakiegoś rodzaju rywalizacji o środki publiczne”.  Zaznaczyła, że ponieważ środki na obie anteny pochodzą z innych źródeł, nie można wiązać wzrostu nakładów na jedną z nich ze zmniejszeniem finansowania drugiej. - Nie jest tak, że ktoś tu komuś coś „zabiera” - co mogłoby sugerować sformułowanie Państwa listu obszernie i szeroko cytowane przez prasę. Takie przedstawienie sytuacji budzi niepotrzebne animozje i co gorsza jest nieprawdziwe - napisała Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Belsat.eu/pl/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Pięć lat temu zaczęła nadawać telewizja Biełsat

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 21:23
Pięć lat temu, 10 grudnia rozpoczęła transmisję telewizja Biełsat - niezależna stacja, która nadaje z Polski programy dla widzów na Białorusi. W poniedziałek w Warszawie uroczyście podsumowano działalność kanału.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini proszą Donalda Tuska o ratunek dla Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 13:31
Przedstawiciele białoruskiej inteligencji apelują w liście do polskiego premiera o pomoc dla Biełsatu. Jak zaznaczają, Biełsat powinien dostawać wsparcie finansowe od innych krajów Unii Europejskiej, a także od jej instytucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektor Biełsatu Europejczykiem Roku Reader’s Digest

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 16:23
Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy jako pierwsza osoba z Polski otrzymała tytuł Europejczyka Roku 2013, przyznawany przez europejskie wydanie Reader’s Digest..
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Unia powinna otworzyć sakiewkę dla Biełsatu”

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 06:00
Jeśli trzeba otworzyć sakiewkę, sprawdza się porzekadło "wśród najlepszych przyjaciół, psy zająca zjadły”. Nie można pozwolić, by tym razem tak się stało – mówi eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski, pytany o Biełsat. Opozycja białoruska chce, by tę telewizję wspierały inne kraje Unii, nie tylko Polska.
rozwiń zwiń