Raport Białoruś

Proces oskarżonych o przemyt ludzi z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 13:30
Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku stanęło 12 osób oskarżonych o organizowanie przemytu cudzoziemców przez granicę z Białorusią. Według prokuratury imigranci przekraczali granicę po specjalnie przygotowanej kładce.
Proces oskarżonych o przemyt ludzi z Białorusi
Foto: Rafamiga/Wikimedia Commons/CC

Proces rozpoczął się we wtorek, mimo nieobecności jednego z oskarżonych. Zarzuty dotyczą okresu od czerwca 2009 do sierpnia 2010 roku.
Według Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, wskutek działań tej grupy łącznie co najmniej ośmiokrotnie doszło do nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią przez grupy cudzoziemców - granicę przekroczyło co najmniej 49 Wietnamczyków (tylu w sumie zatrzymano). Byli przeprowadzani nad pasem granicznym po kładce, która była ustawiana na dwóch podstawach - jednej na terytorium RP i drugiej na terytorium Białorusi, w poprzek pasa granicy.
Za nielegalne przekroczenie granicy Azjaci płacili pośrednikom po kilka tysięcy dolarów. Największą zatrzymaną była grupa 30 Azjatów, których Straż Graniczna zatrzymała w sierpniu 2010 roku w Dąbrowie Białostockiej. Cudzoziemcy przewożeni byli w busie, zatrzymano też wówczas kierowcę tego auta oraz trzy inne osoby związane z przemytem, które jechały samochodem osobowym.
O kierowanie grupą oskarżony został 52-letni mieszkaniec Białegostoku. Zarzuty mu postawione dotyczą kierowania zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu popełnianie przestępstw, polegających na organizowaniu obcokrajowcom przekraczania - wbrew przepisom - granicy polsko-białoruskiej.
Oskarżeni nie przyznają się do zarzutów. Według prokuratury w grupie był podział zadań. Byli w niej np. łącznicy strony białoruskiej i polskiej, kierowcy zarówno przewożący cudzoziemców, jak i pilotujący grupy sprawdzając po trasie przejazdów, czy nie ma tam patroli SG czy policji.

Więcej nielegalnych imigrantów w 2012 roku
W minionych latach przemyt cudzoziemców przez granicę z Białorusią, która jest zewnętrzną granicą UE, należał w województwie podlaskim do rzadkości. Rocznie było to po kilka grup nielegalnych imigrantów.
W 2012 roku Podlaski Oddział SG odnotował jednak na tej granicy szesnaście grup nielegalnych imigrantów, w sumie zatrzymano 101 osób. W tym roku, jak dotąd, zatrzymano trzy osoby.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś blokuje mały ruch graniczny z Polską

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 12:00
Białoruś na razie nie jest gotowa do realizacji umowy z Polską o wprowadzeniu małego ruchu granicznego. Ma się za to pochylić nad analogiczną umową z Łotwą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apel do Polski i Litwy o jednostronny mały ruch graniczny

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 17:00
O wprowadzenie małego ruchu granicznego z Białorusią przez Polskę i Litwę , nawet jednostronnie, apeluje Anatolij Labiedźka, jeden z liderów białoruskiej opozycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białoruś nie wpuszczono polskich urzędników

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 12:33
Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej nie dotarli na Drugie Forum Oświaty Polskojęzycznej w Baranowiczach na Białorusi. Białoruskie władze odmówiły przyznania im wiz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ: jednostronny mały ruch graniczny nie jest możliwy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 21:00
- Małego ruchu granicznego z Białorusią niestety nie można wprowadzić bez zgody Mińska. To prawnie niewykonalne – oświadczył rzecznik polskiego MSZ, Marcin Bosacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz więcej nielegalnych imigrantów z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 11:54
Polska straż graniczna zatrzymała siedmiu Azjatów, którzy przeszli przez zieloną granicę z Białorusi. Na Podlasiu notuje się coraz więcej takich przypadków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybuchy przy granicy z Polską. KGB sprawdza sprawę

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 20:42
Na miejscu wybuchu są dwa leje, nadpalone banknoty i jak twierdzą przedstawiciele KGB, "ślady rany".
rozwiń zwiń