Raport Białoruś

Premiera "Verbum nobile" w Mińsku. "Muzyka Moniuszki nigdy się nie zestarzeje"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 22:55
Producent premierowej opery Aleksander Czachouski mówi, że chce odrodzić operę na Białorusi. W jego ocenie doskonale wpisuje się w ten cel twórczość Stanisława Moniuszki, którego niezwykle ceni. - Był kompozytorem polskim, ale i częściowo białoruskim - uważa producent.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): białoruska premiera opery "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki
Premiera Verbum nobile w Mińsku. Muzyka Moniuszki nigdy się nie zestarzeje
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Białoruska premiera opery Stanisława Moniuszki "Verbum nobile" odbyła się w Mińsku, na scenie Pałacu Kultury Związków Zawodowych. Producent białoruskiej premiery "Verbum nobile" Aleksander Czachouski powiedział Polskiemu Radiu, że chce odradzać miejscową operę. Jego zdaniem twórczość, Stanisława Moniuszki, który urodził się w majątku Ubiel pod Mińskiem, doskonale do tego się nadaje. - Uważam, że Moniuszko jest najlepszym polskim, ale częściowo też i białoruskim kompozytorem 19. wieku - mówi Czachouski. Podkreśla, że Białorusini i Polacy mają wspólną historię i wspólną muzykę.

Iwan Kaściachin, dyrygent orkiestry kameralnej, która towarzyszyła śpiewakom, powiedział natomiast, że muzyka Moniuszki jest wspaniała i zapewne nigdy się nie zestarzeje. - 152 lata które minęły od napisania tej opery, to wystarczający okres aby wino dojrzało i stało się bardzo dobre"- - mówi Kaściachin. Dyrygent mówi, że pracując z muzyką Moniuszki odpoczywa, gdyż łatwo trafia ona do odbiorcy.
IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

/
Iwan Kaściachin, fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio
/

Aleksander Czachouski, fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

/

fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

/

fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

/

fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Wiza za bilety". Opera zaprasza Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2013 15:22
Opera i Filharmonia Podlaska chcą zachęcić do przyjazdu zorganizowane grupy Białorusinów. Koszt dwudniowej wycieczki z noclegiem i wizytą w operze to 200 zł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazany białoruski artysta dostał nagrodę za album "Wojaczek"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 13:35
Płytę białoruskiego barda Źmiciera Wajciuszkiewicza uznano za najlepszy album 2012 roku. Zawiera piosenki do tekstów Rafała Wojaczka. Wajciuszkiewicz jest na liście artystów zakazanych na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór pamięci powstania styczniowego w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 14:00
W filharmonii prezentowano twórczość artystów z czasu powstania styczniowego, w tym utwory Konstantego Kalinowskiego i Stanisława Moniuszki. Wieczór zorganizował Instytut Polski w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solidarni z Białorusią" odpuszkowali Białoruś!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 11:10
Było żywiołowo, emocjonalnie i z ogniem. Białoruscy wykonawcy ”dali czadu”, polscy wykonawcy nie pozwolili nikomu odejść. Na scenie były żony więźniów politycznych i twórcy fimu „Żywie Biełaruś”, represjonowani na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afera na Eurowizji: Rosja szuka brakujących głosów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 11:34
Sprawą głosów dla rosyjskiej piosenkarki zajął się sam szef dyplomacji Siergiej Ławrow. Z kolei prezydent Azerbejdżanu zarządził dochodzenie w tej sprawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka podejrzewa, że na Eurowizji sfałszowano głosowanie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 15:08
Podczas konkursu Eurowizji Rosja przyznała Białorusi zero punktów. Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka tłumaczy to ”upolitycznieniem konkursu" i "fałszerstwami popełnianymi przez organizatorów".
rozwiń zwiń