Raport Białoruś

Zakazany białoruski artysta dostał nagrodę za album "Wojaczek"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 13:35
Płytę białoruskiego barda Źmiciera Wajciuszkiewicza uznano za najlepszy album 2012 roku. Zawiera piosenki do tekstów Rafała Wojaczka. Wajciuszkiewicz jest na liście artystów zakazanych na Białorusi.
Źmicier Wajciuszkiewcz
Źmicier WajciuszkiewczFoto: Wikipedia/CC/Serge Serebro Vitebsk Popular News

Płyta "Wojaczek" białoruskiego barda Źmiciera Wajciuszkiewicza z piosenkami do tekstów polskiego poety została w środę uznana za najlepszy album ubiegłego roku na Białorusi - powiedział jeden z jurorów niezależnych nagród Experty Źmicier Padbiarezski.

Wajciuszkiewicz jest jednym z artystów z "czarnej listy" zabronionych wykonawców, której istnieniu białoruskie władze zaprzeczają. Jego płyta zwyciężyła także w kategorii najlepszego albumu białoruskojęzycznego.

Ja też głosowałem na ten album. To jedyna płyta, której przyznałem najwyższą notę 10 punktów. Jest bardzo różnorodna muzycznie, a jednocześnie muzyka znakomicie się komponuje z poszczególnymi wierszami - powiedział Padbiarezski, który jest krytykiem muzycznym.

Niezależne nagrody Experty przyznaje w kilku kategoriach portal muzyczny experty.by, z którym współpracują najlepsi krytycy muzyczni kraju.

Wajciuszkiewicz powiedział, że album, na którym śpiewa piosenki z tekstami Wojaczka po białorusku, powstawał sześć lat.

- Początkowo wydawało mi się, że w poezji Wojaczka jest za dużo depresji, poczucia bezsensu. Trzeba było tych sześciu lat, żebym zrozumiał, że tam nie wszystko jest takie straszne. Ta poezja mówi o rzeczach, o których ludzie nie chcą rozmawiać. Tematy Wojaczka są nieproste, a poeta czuje różne rzeczy sto razy mocniej i inaczej niż inni ludzie - powiedział.

Ostatnim utworem na płycie jest piosenka "Na brzegu wielkiej wody" zaczynająca się od słów: "Na brzegu wielkiej wody naszego znużenia czekamy na znak". Wajciuszkiewicz uważa, że to piosenka pokoleniowa. "Minęło 40 lat od śmierci Wojaczka, a nic się nie zmieniło, przynajmniej na Białorusi" - podkreśla.

Inne utwory na płycie to m.in. "Mówię do ciebie cicho", "Żydówka", "Wspomnienie" czy "List do nieznanego poety". Wajciuszkiewicz mówi, że planuje trasę prezentującą płytę w Polsce. "Byłoby to trochę głębsze spotkanie niż zaśpiewanie na bis +Hej sokoły+" - podkreśla.

Wajciuszkiewicz mówi, że już od wielu lat nie może na Białorusi występować z koncertami komercyjnymi. Ostatnio wystąpił natomiast z kilkoma koncertami darmowymi w siedzibie opozycyjnej Partii BNF w Mińsku. "Jestem zakazany na Białorusi. Z tego powodu trudno mi zajmować się nowymi projektami. Ale też ratują mnie one przed opuszczeniem rąk i poddaniem się" - powiedział.

Jak podkreśla, jego związki z Polską zawsze były silne. - Urodziłem się w zachodniej Białorusi, w Grodnie. Na mojej ulicy zawsze rozmawiało się na trasiance (mieszance) białorusko-polskiej. Mówiliśmy po swojemu, polsko-białoruską haworką" - opowiada.
Do Polski - jak mówi - po raz pierwszy pojechał 20 lat temu. Początkowo zajmował się handlem przy Pałacu Kultury i Nauki, a potem także śpiewał. "Wy już daleko poszliście swoją drogą, a my jeszcze wiele musimy się nauczyć od Polski i od Zachodu" - podkreśla.
I dodaje: "Chciałbym, żeby ktoś kiedyś zobaczył w Polsce Wschód nie jako Rosję, tylko jako Białoruś. Żeby ktoś w Gdańsku czy Warszawie wziął wiersze Andreja Chadanowicza, Hienadzia Buraukina czy Uładzimira Niaklajeua i zaśpiewał po polsku".

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa słynnego polskiego fotografa w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 06:00
Ludzie żyjący na Podlasiu - to temat wystawy fotografii Tomasza Tomaszewskiego, którą otwarto w mińskim Muzeum Sztuki Współczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeźby uratowane z kościołów na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 06:00
Na wystawie w Mińsku pokazano 30 odrestaurowanych figurek świętych i aniołów. Pochodzą one z kościołów zamykanych i niszczonych w czasach radzieckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruscy tajniacy zainteresowali się Nagrodą Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 14:21
Przemowa pisarza i poety Uładzimira Niaklajeua w Mińsku, w ramach prezentacji kandydatur do Nagrody Giedroycia, została przerwana przez funkcjonariuszy służb białoruskich w cywilu - pisze agencja BelaPAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uładzimir Niaklajeu wśród finalistów Nagrody im. Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 16:00
Listę nominowanych ogłoszono w poniedziałek w Mińsku. Pomysłodawcą nagrody jest polska ambasada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Sokrat Janowicz, znany pisarz polsko-białoruski

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 10:30
Nie żyje Sokrat Janowicz, jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy tworzących po polsku i białorusku. Tłumaczył na białoruski wiersze Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń