X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: Andrzej Poczobut zwolniony z obowiązku odbywania kary

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 16:21
Dziennikarz Andrzej Poczobut powiedział po rozprawie, że chciałby w najbliższym czasie przyjechać do Polski. Sąd w Grodnie podjął decyzję o zwolnieniu z kary po dwuletnim okresie zawieszenia wyroku. W tym czasie dziennikarz nie mógł wyjeżdżać z Białorusi i musiał regularnie stawiać się na milicji.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Grodna (IAR): sąd zwolnił Andrzeja Poczobuta z odbywania kary; dziennikarz chce w najbliższym czasie odwiedzić Polskę!
Andrzej Poczobut
Andrzej PoczobutFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Krótka rozprawa odbyła się w gabinecie sędziego. Andrzej Poczobut poinformował, że przedstawiciel Inspekcji Wykonywania Wyroków Sądowych stwierdził, że w trakcie dwuletniego okresu zawieszenia wykonywania kary nie dopuścił się on naruszeń prawa. Dlatego wnioskował o zwolnienie z odbywania kary. Ten wniosek wsparł prokurator. - Ja ze swojej strony zaznaczyłem, że nie jestem winny i że z czasem zostanę zrehabilitowany - stwierdził Andrzej Poczobut.
Dziennikarz po wyjściu z gmachu sądu podziękował za wsparcie. - Chciałbym podziękować tym ludziom którzy w ciągu tak trudnego czasu dla mnie i mojej rodziny wspierali tu na Białorusi i w Polsce - mówi Poczobut.
Po wyjściu z sali sądu Poczobut powiedział, że w najbliższym czasie zamierza odwiedzić Polskę.
W 2011 roku Poczobut został skazany na trzy lata kolonii karnej w zawieszeniu na dwa lata za zniesławienie Łukaszenki w swoich artykułach. Zgodnie z białoruskim prawodawstwem sąd mógł w poniedziałek zwolnić go z kary, przedłużyć zawieszenie lub odwiesić wyrok.

Procesy przeciw Andrzejowi Poczobutowi

Sprawę przeciwko Andrzejowi Poczobutowi wszczęła prokuratura obwodu grodzieńskiego z powodu jego ośmiu artykułów w "Gazecie Wyborczej", jednego na opozycyjnym portalu internetowym Biełorusskij Partizan i jednego na jego prywatnym blogu. Poczobutowi wytoczono proces o znieważenie i zniesławienie głowy państwa. Z zarzutów o znieważenie dziennikarz został później oczyszczony. Andrzej Poczobut uznał, że wyrok sądu był decyzją polityczną.

W czerwcu 2012 roku Poczobut znów został zatrzymany i ponownie zarzucono mu zniesławienie Łukaszenki. Choć zwolniono go z aresztu po 9 dniach w zamian za zobowiązanie, że nie będzie opuszczał miejsca zamieszkania, tę nową sprawę umorzono dopiero w marcu bieżącego roku.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie kolejna ekspertyza tekstów Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 12:45
Nową ekspertyzę ma wykonać uniwersytet w Grodnie, trzy wcześniejsze badania stwierdzają zniesławienie i znieważenie prezydenta - takie informacje otrzymał Andrzej Poczobut od śledczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Poczobut i Waler Bułhakau liderami roku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 22:00
Nagrody przyznały białoruskie ogranizacje pozarządowe. Laureaci niestety nie mogli ich odebrać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody "Kocham Białoruś”! Dla Poczobuta, Erikssona, Gierasimenii..

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 15:45
Wręczono nagrody za miłość do białoruskiej ojczyzny, przyznawane co roku w okolicach Walentynek przez białoruską opozycyjną organizację Młody Front.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Poczobut najlepszym dziennikarzem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 19:51
Andrzej Poczobut został laureatem nagrody im. Światłany Nawumawej dla najlepszego dziennikarza politycznego. To już czwarte wyróżnienie dla niego w ostatnim czasie, przyznane przez białoruskie środowiska niezależne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umorzono śledztwo przeciw Andrzejowi Poczobutowi

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 20:00
Andrzejowi Poczobutowi cofnięto zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Wina dziennikarza i działacza mniejszości polskiej na Białorusi nie została udowodniona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Poczobut: we wrześniu czeka mnie proces

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 19:00
Śledczy uznali, że jestem niewinny. Nie można jednak mieć złudzeń, w każdej chwili śledztwo może być wszczęte na nowo – mówi Andrzej Poczobut portalowi PolskieRadio.pl. Przypomina, że we wrześniu czeka go rozprawa w związku z wyrokiem z 2011 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: 82-letnia prezes stowarzyszenia AK będzie sądzona za krzyż dla żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 08:12
82-letnia prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi będzie sądzona za krzyż dla polskiego dowódcy – pisze z Grodna Andrzej Poczobut.
rozwiń zwiń