Raport Białoruś

Łukaszenka o zbliżeniu Ukrainy z Unią Europejską: nie widzę problemu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 14:23
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że nie widzi żadnych problemów w decyzji Ukrainy o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unia Europejską.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Aleksander Łukaszenka nie widzi problemów w decyzji Ukrainy o stowarzyszeniu z Unią Europejską
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Łukaszenka powiedział tak w poniedziałek w Mińsku na spotkaniu z premierem Ukrainy Mykołą Azarowem.
- Szczerze mówiąc, nie widzę w tym kroku w kierunku współpracy z Unią Europejską żadnych problemów. Ważne jest co innego: by ta umowa i wszelkie następne nie zamykały współpracy Ukrainy ze Wspólną Przestrzenią Gospodarczą (Białorusi, Rosji i Kazachstanu), z naszą Unią Celną - powiedział Łukaszenka, cytowany przez agencję Interfax-Zapad.
Białoruski przywódca wyraził przekonanie, że plany podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE zostały zanadto upolitycznione.
- Należy wychodzić z realiów. To, że Ukraina podpisuje umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, jest praktycznie faktem dokonanym, jeśli wierzyć oświadczeniom z Brukseli i Kijowa - oznajmił Łukaszenka. I dodał: "Ukraina ma prawo wybierać, w jakim kierunku zmierza, a my mamy prawo liczyć się z prawem Ukrainy i rozumieć, że jest ona suwerennym i niepodległym państwem".

"Nawet jeśli wstąpi do NATO"

Zaznaczył, że Białoruś, Rosja i Kazachstan bardzo by chciały, aby Ukraina znalazła się na równoprawnych zasadach we Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej, a w przyszłości w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, ale niezależnie od tego, jakie decyzje Ukraina podejmuje, "nawet jeśli wstąpi do NATO", trzeba będzie układać sobie z nią stosunki.
- Dlatego w najbliższym czasie będziemy musieli przejść bardzo długą drogę w poszukiwaniu normalnej współpracy z Ukrainą. Rozumiemy to. My - czyli członkowie Unii Celnej - dodał Łukaszenka.
Zapowiedział, że jeśli w przyszłości ukraińskie propozycje będą odpowiadać Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu, to Unia Celna wyjdzie im naprzeciw, ale jeśli będą niekorzystne lub "skrzywione" na korzyść UE, to "ani Rosja, ani Kazachstan, ani Białoruś nie zgodzą się na to, a jeśli zgodzą, to na bazie jakichś kompromisów".

Azarow o strefie wolnego handlu z Unią Celną
Azarow zapewnił natomiast na spotkaniu z Łukaszenką: "Jest dla nas bardzo ważne, by mieć strefę wolnego handlu z UE, ale też nie mniej ważne są dla nas normalne stosunki i strefa wolnego handlu z Unią Celną, udział w procesach integracyjnych, we Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej".
Zaznaczył, że Ukraina nie przeciwstawia UE Unii Celnej, a wręcz przeciwnie. - Chcemy zaleźć i znajdujemy harmonijne połączenie możliwości rozwoju gospodarki zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie - oznajmił. Nawiązując do współpracy z Białorusią dodał, że Ukraina będzie robić wszystko, by jej stosunki z sąsiadami były dobre.
W wywiadzie, opublikowanym przed spotkaniem z Łukaszenką na stronie internetowej państwowego dziennika "SB. Biełaruś Siegodnia", Azarow wyraził wdzięczność władzom Białorusi za zrównoważone stanowisko w sprawie planów podpisania przez Ukrainę w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z UE.
Rosja stara się odciągnąć Ukrainę od integracji z UE, grożąc dużym ograniczeniem współpracy gospodarczej.

Jak informuje agencja BiełTA Białoruś uważa Ukrainę za priorytetowego partnera. Wymiana handlowa z Ukrainą osiągnęła w ciągu ośmiu miesięcy tego roku wartość 4,5 mld dolarów, przy dodatnim saldzie dla Białorusi w wysokości 1,7 mld dolarów.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Co będzie z Ukrainą? Decyzja Unii 21 października

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 12:49
Decyzja o zawarciu umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą zapadnie 21 października, gdy Rada UE oceni, jak Kijów spełnił konieczne do tego warunki - poinformował komisarz Stefan Fuele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saryusz-Wolski: misja Kwaśniewskiego bez efektów, szanse na sukces połowiczne

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 12:50
Szanse na podpisanie umowy z Ukrainą wynoszą 50 procent – ocenia Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany. Zaznacza, że niemal do ostatniego momentu nie ma rozstrzygnięć w sprawie Julii Tymoszenko, co jest potencjalnie bardzo niebezpieczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tymoszenko zgodziła się na leczenie w Niemczech. Misja PE prosi o jej ułaskawienie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 19:30
Przedstawiciele misji Parlamentu Europejskiego Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski zwrócili się do prezydenta Wiktora Janukowycza o ułaskawienie byłej premier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W poniedziałek spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 17:47
Bronisław Komorowski spotka się z Wiktorem Janukowyczem w Krakowie. Można przypuszczać, że będą rozmawiać na temat Julii Tymoszenko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister z rządu Julii Tymoszenko: Ukraina podpisze historyczną umowę z Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 12:47
Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską będzie podpisana w Wilnie – ocenił w rozmowie z portalem Polskiego Radia były minister gospodarki w rządzie Julii Tymoszenko, Bohdan Danyłyszyn. Jest przekonany, że wszystkie przeszkody na drodze do tej umowy będą pokonane.
rozwiń zwiń