X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Łukaszenka: Unia Celna może wprowadzić wyższe cła dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 16:36
Unia Celna Białorusi, Rosji i Kazachstanu w razie otwarcia ukraińskiej granicy dla europejskich towarów może wprowadzić wyższe opłaty celne dla obrony swojego rynku - oświadczył Aleksander Łukaszenka.
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Pytany na konferencji prasowej dla dziennikarzy Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), jak Białoruś będzie się bronić, jeśli Ukraina - tak jak deklaruje - otworzy swą granicę dla europejskich towarów, podpisując na listopadowym szczycie w Wilnie umowę stowarzyszeniową z UE, Łukaszenka odparł:  ”Analizowaliśmy, jaki uszczerbek może to przynieść naszym interesom. Nie sądzę, by był on dla nas większy niż dla Federacji Rosyjskiej. Ale jeśli to (uszczerbek) zauważymy, oczywiście będziemy się bronić, klasycznym sposobem, razem: Unią Celną" - oznajmił Łukaszenka, dodając, że w razie konieczności zostaną zwiększone opłaty celny na niektóre towary.

Łukaszenka wypowiedział się jednak przeciwko upolitycznianiu tej sprawy. Jak zaznaczył, każdy wie, jakie jest stanowisko Ukrainy w kwestii UE i "teraz jest to kwestia cichej, gabinetowej pracy". - Trzeba spokojnie siąść, ochłonąć i zdecydować, jak będziemy dalej działać - dodał, podkreślając, że nie ma problemów nie do rozwiązania.

Łukaszenka powtórzył, że Białoruś nie ma żadnych obaw w związku z dialogiem Ukrainy z UE. - Podobne rozmowy, nawet głębsze, prowadzi Rosja z UE - o zniesieniu wiz, o strefie wolnego handlu. Któż wobec tego może zakazywać takiemu gigantycznemu krajowi, jak Ukraina, prowadzenia dialogu o podpisaniu jakiegoś porozumienia? - oznajmił.

Aleksander Łukaszenka wyraził też przekonanie, że już wkrótce Euroazjatycka Unia Gospodarcza, którą zamierzają utworzyć Białoruś, Rosja i Kazachstan, i Unia Europejska będą równoprawnymi partnerami i "trzeba będzie równoważyć ich interesy". Według niego więcej dadzą wówczas wspólne rozmowy niż oddzielne każdego z państw.  - Razem stanowimy siłę, z którą będą się liczyć - ocenił.

Nawiązując do zarzutów o nieskuteczności działania WNP, Łukaszenka zaapelował, by utrzymać Wspólnotę jako platformę podejmowania wspólnych decyzji. - Rozwiązać, rozpędzić, rozejść się jest łatwiej. Ale potem będzie trudno zebrać się wszystkim razem.(…) Co, jeśli wielu z nas, poszukawszy szczęścia za morzami i oceanami, zechce znów wrócić do rozmów na wspólne tematy? - przekonywał.

Apelował też, by w procesach integracyjnych nie oglądać się cały czas na UE, gdyż - jak ocenił - Unia w wielu kwestiach dopiero zmierza do zjednoczenia, a państwa WNP "mają ogromne doświadczenie wspólnego życia". Podkreślił m.in., że kraje Wspólnoty od czasów sowieckich łączy wspólny system gospodarczy, sieć energetyczna, drogi i koleje itp.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Saryusz-Wolski: misja Kwaśniewskiego bez efektów, szanse na sukces połowiczne

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 12:50
Szanse na podpisanie umowy z Ukrainą wynoszą 50 procent – ocenia Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany. Zaznacza, że niemal do ostatniego momentu nie ma rozstrzygnięć w sprawie Julii Tymoszenko, co jest potencjalnie bardzo niebezpieczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tymoszenko zgodziła się na leczenie w Niemczech. Misja PE prosi o jej ułaskawienie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 19:30
Przedstawiciele misji Parlamentu Europejskiego Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski zwrócili się do prezydenta Wiktora Janukowycza o ułaskawienie byłej premier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poniedziałek spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 17:47
Bronisław Komorowski spotka się z Wiktorem Janukowyczem w Krakowie. Można przypuszczać, że będą rozmawiać na temat Julii Tymoszenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister z rządu Julii Tymoszenko: Ukraina podpisze historyczną umowę z Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 12:47
Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską będzie podpisana w Wilnie – ocenił w rozmowie z portalem Polskiego Radia były minister gospodarki w rządzie Julii Tymoszenko, Bohdan Danyłyszyn. Jest przekonany, że wszystkie przeszkody na drodze do tej umowy będą pokonane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka o zbliżeniu Ukrainy z Unią Europejską: nie widzę problemu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 14:23
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że nie widzi żadnych problemów w decyzji Ukrainy o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unia Europejską.
rozwiń zwiń