Ich dwoje - w poszukiwaniu formy doskonałej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 15:00
Ich dwoje V Wzlot, 1927, według wersji gipsowej z 1919 - to tytuł rzeźby Augusta Zamoyskiego, o której opowiadaliśmy w audycji "Kunstkamera".
Rzeźba Augusta Zamoyskiego pt. Ich dwoje V Wzlot
Rzeźba Augusta Zamoyskiego pt. "Ich dwoje V Wzlot"Foto: Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie

Pełny opis rzeźby, która dołączy do obiektów w naszej dwójkowej kunstkamerze, nie brzmi romantycznie. Potrzeba jednak numeru i dat, aby odnieść się do konkretnej pracy z serii stworzonej przez wybitnego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego. Cyklowi splecionych w uścisku ciał kochanków poświecił on kilka lat pracy. Powstało kilkanaście rzeźb, w których zapisana jest droga poszukiwania formy doskonałej.

O pracy "Ich dwoje V Wzlot, 1927, według wersji gipsowej z 1919" w audycji opowiadali: dr Anna Lipa – kustosz Muzeum Literatury – i dr Ewa Ziembińska – kuratorka zbiorów rzeźby Muzeum Narodowego w Warszawie.

W nagraniach archiwalnych usłyszeliśmy także Zofię Kossakowską-Szanajcę.


Posłuchaj
14:54 Dwójka kunstkamera 21.04.2024.mp3 Rzeźba Augusta Zamoyskiego "Ich dwoje V Wzlot" (Kunstkamera/Dwójka) 

Dzieła sztuki wizualnej w radiu stają się opowieścią. Zamknięte w nich historie pozwalają podróżować w przestrzeni i przenoszą nas w inny czas. Zapraszamy na nowy cykl audycji poświęconych sztuce. Odwiedzimy najciekawsze polskie kolekcje w poszukiwaniu przedmiotów, które kryją naszą przeszłość i próbują zapisać współczesność. Opowiemy o obiektach sprzed wielu wieków i tych tworzonych współcześnie.

W audycji "Kunstkamera" znajdą się zarówno najcenniejsze rzeźby, obrazy, druki czy dzieła sztuki rzemieślniczej, jak i pieczołowicie przechowywane kurioza. Zmieszczą się tam współczesne instalacje, iluminowane rękopisy, zastawy stołowe i meble. Broń, obiekty kultu i pożądania. Tak gromadzona Dwójkowa kolekcja sztuki pozwoli nam na swobodę i będzie otwarta również na propozycje słuchaczy. Wspólnie zapełniać będziemy naszą kunstkamerę i szukać przedmiotów, których historie warto opowiedzieć.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 21.04.2024

Godz. emisji: 14.45

pg/wmkor

reklama

Czytaj także

Jaremianka. Artystka, która "sama była awangardą"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 05:45
- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 115. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podróż na Wyspy Szczęśliwe

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 18:00
- Arkadia to metafora, poprzez którą chcemy wrócić nie tylko do starożytności, do wyobrażeń o błogim, rozkosznym miejscu, w którym człowiek doznaje wytchnienia, ale odnajduje też przestrzeń prawdziwej przyjaźni, miłości i wreszcie wolności i tworzenia. To również temat, który pozwala nam podjąć refleksję nad współczesnością, nad odpowiedzialnością człowieka za Ziemię, nad sposobami wyrażania miłości i budowania wspólnoty - mówiła w Dwójce dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka wystawy "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń