Światowy Dzień Ubogich. Napełnij tytkę charytatywną!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 10:00
Na 19 listopada przypada pierwszy Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez papieża Franciszka. - Ojciec Święty w połowie czerwca tego roku postanowił ogłosić taki dzień, ponieważ brakowało całościowego pochylenia się nad najbardziej pokrzywdzonymi przez życie - mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Audio
  • Ks. Marcin Iżycki z Caritas Polska o Światowym Dniu Ubogich (Sygnały dnia/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nikolay100

Jak wyjaśnia gość Jedynki, papież Franciszek w swoim orędziu prosił, by wydarzenia związane ze Światowym Dniem Ubogich odbywały się już na tydzień wcześniej. W Polsce organizują je diecezjalne oddziały Caritas. - Są prowadzone rekolekcje dla wiernych, spotkania w jadłodajniach. My kilka dni temu spotkaliśmy się w jadłodajni na Żytniej w Warszawie, żeby porozmawiać, zjeść posiłek. Mieliśmy specjalnego gościa, biskupa Alfredo Mendozę z diecezji Punto Fijo w Wenezueli. To jedna z biedniejszych diecezji w tym kraju, podjęliśmy inicjatywę budowy w tamtym miejscu jadłodajni dla ubogich - mówi ks. Marcin Iżycki.

W Polsce także można zaangażować się w pomoc, np. napełniając produktami spożywczymi tytki charytatywne, czyli papierowe torby rozprowadzane przez Caritas. Szczegóły akcji - w nagraniu.

Z rozmowy dowiecie się również o innych akcjach pomocy bezdomnym i najuboższym prowadzonych przez Caritas Polska.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: ks. Marcin Iżycki (dyrektor Caritas Polska)

Data emisji: 18.11.2017

Godzina emisji: 7.14

mg/ac

Czytaj także

Specyfika Polski: niskie zaufanie społeczne połączone z wrażliwością

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 14:00
- W Polsce mamy bardzo niskie zaufanie społeczne, natomiast jesteśmy bardzo wrażliwi. To jest dysonans, widzimy siebie nawzajem, czujemy swoje potrzeby, ale boimy się przekroczyć granicę - mówi Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wolni aż do bólu" – Paweł Kęska

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 09:46
Bez zobowiązań, bez przymusu, bez nadziei i bez przyszłości. W ramach cyklu "Caritas – ludzkie historie" zapraszamy na opowieść o tajemnicy bezdomności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siostra Edyta od ludzi ulicy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 11:50
- Pomagam wszystkim osobom, które żyją na ulicy. Chodzę na dworce, pod mosty, odwiedzam pustostany, rampy i bocznice kolejowe, stare magazyny, klatki schodowe - mówi s. Edyta Kasjan ze zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej i Stowarzyszenia "Misja Dworcowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Siedem tygodni nadziei" - reportaż Janiny Jankowskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 11:00
Samotny inżynier bierze z ulicy 20-letniego bezdomnego, który okazał się chłopcem wybitnie zdolnym, wrażliwym, ale już o skomplikowanym życiorysie.
rozwiń zwiń