Czy znasz Bertolta Brechta?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 12:13
W 115. rocznicę urodzin znakomitego niemieckiego dramaturga, teoretyka teatru i poety, jednego z najważniejszych twórców teatralnych dwudziestego wieku, zapraszamy na audycję z zagadkami i… nagrodami.
Bertolt Brecht
Bertolt BrechtFoto: Jörg Kolbe/ Bundesarchiv/Wikipedia, lic. CC

Brecht skierowane przeciwko społeczeństwu burżuazyjnemu, z ducha pacyfistyczne dramaty pisał zgodnie ze swoimi zasadami teatru epickiego, teatru o charakterze antyiluzyjnym, gdzie wprowadzał "efekty obcości” w celu wytworzenia dystansu widza do akcji dramatycznej. Pozostawił po sobie wiele sztuk, wystawianych po dziś dzień na deskach teatrów całego świata m. in.: "Opera za trzy grosze", "Karabiny pani Carrar", "Strach i nędza trzeciej Rzeszy", "Życie Galileusza", "Matka Courage i jej dzieci", "Kariera Artura Ui", "Kaukaskie kredowe koło". Był też wybitnym poetą lirycznym i satyrycznym. Po wojnie do końca życia wraz z żoną Helene Weigel prowadził w Berlinie Wschodnim słynny teatr "Berliner Ensemble”.
Gośćmi audycji z cyklu "Ćwiczenia z myślenia" będą prof. Grażyna Kwiecińska i Jacek Burasa.
W audycji będzie można wygrać następujące książki Wydawnictwa Iskry: Radosława Romaniuka "Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza, Władysława Mickiewicza "Pamiętniki”, Zdzisława Skroka "Wymowność rzeczy” oraz Zygmunta Mycielskiego "Niby-dziennik ostatni”.
Na odpowiedzi czekamy pod numerem: 22 645 22 22.
Zapraszają Bogumiła Prządka i Witold Malesa.
10 lutego (niedziela), godz. 14.00

Czytaj także

"Leżymy tu zastrzeleni". Rocznica zagadkowego samobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 19:00
Pewnego listopadowego czwartku 1811 roku młody niemiecki poeta i dramaturg, były oficer - Heinrich von Kleist - zastrzelił, nad jeziorem niedaleko Berlina, swoją przyjaciółkę, Henriettę. Chwilę później zabił sam siebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiedeń snobów i megalomanów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 00:13
"Wycinka", skandalizująca powieść Thomasa Bernharda, była przez pewien czas objęta w Austrii zakazem rozpowszechniania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwa historia paktu z diabłem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 09:00
W wieczornym słuchowisku: "Opowieść gminna o doktorze Johannie Faustusie, wielce znakomitym czarnoksiężniku i magu" Johanna Spiesa – radiowa adaptacja pierwszej, z XVI wieku!, książki o tajemniczym uczonym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najtrudniej było z Nocą Walpurgii"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 10:46
Zamknięto tu cały wszechświat: Boga, Szatana, miłość i cierpienie. Sabat czarownic i tęsknotę za prawdziwym uczuciem. Setki lat historii prawdziwej i fantastycznej. Jak poznać ten kosmos znaczeń, jedyne takie arcydzieło. Jak przełożyć "Fausta"?
rozwiń zwiń