REKLAMA

Wzlot i upadek królowej pryszczatych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 17:00
W kolejnym odcinku "Biografii odtajnionych" rozmawialiśmy o skomplikowanej i ciekawej historii Alicji Lisieckiej.
Audio
  • Wzlot i upadek królowej pryszczatych (Notatnik Dwójki)
Alicja Lisiecka, absolwentka polonistyki na UW, pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN, gdzie zajmowała się twórczością Cypriana Kamila Norwida (zdj. ilustracyjne)
Alicja Lisiecka, absolwentka polonistyki na UW, pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN, gdzie zajmowała się twórczością Cypriana Kamila Norwida (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

"Zgodnie z decyzją ministra generała broni Czesława Kiszczaka, powrót Alicji Lisieckiej do kraju należy wykorzystać propagandowo i przedstawić na jej przykładzie działalność wrogich wobec PRL ośrodków na Zachodzie oraz inspiracyjną rolę obcych służb specjalnych" – pisał w raporcie z 3 czerwca 1985 roku płk Henryk Bosak, naczelnik wydziału XI Departamentu I MSW.

Alicja Lisiecka była już wtedy dojrzałą, schorowaną kobietą, która od kilkunastu lat prosiła o możliwość powrotu do Polski. Emigracja okazała się jej życiową porażką - nie ułożyła sobie życia osobistego, załamała się jej kariera. Próbowała popełnić samobójstwo. Dopiero w połowie lat 80. ekipa Jaruzelskiego pozwoliła jej wrócić do ojczyzny.

A przecież jeszcze dwie dekady wcześniej była niebywale wpływową i groźną postacią literackiego światka PRL, od której zależał los pisarzy. Trzęsła "Nową Kulturą", była ambitna i żądna władzy. Środowisko nazywało ją "pryszczatolożką" ze względu na twórców, których propagowała. Nie cierpiano jej może równie mocno, co się jej bano.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki (cykl "Biografie odtajnione")

Przygotował: Paweł Siwek

Gość: Joanna Siedlecka (dziennikarka)

Data emisji: 25.05.2016

Godzina emisji: 13.00

mc/bch/mm

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 12:17
XVI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbędzie się w Sopocie w dniach 23-25 maja. Dwójka zaprasza na specjalne audycje poświęcone temu wydarzeniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa teatry". Opowieści Stanisławy Celińskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 15:12
Gościem "Zapisków ze współczesności" jest wybitna aktorka, tegoroczna laureatka Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa Teatry. "Jesteśmy krok przed Europą"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 10:00
- Wyprzedzamy inne radiofonie, jeśli chodzi o poszukiwania formalne. Współczesne spektakle bardzo różnią się od tych z pierwszego festiwalu, który odbył się w 2001 roku - podkreślał Janusz Kukuła, zapraszając na "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sopot. Miasto "Dwóch Teatrów"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 09:00
W "Poranku Dwójki" wysłuchaliśmy relacji z XVI Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia "Dwa teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisława Celińska debiutowała jako... chłopiec

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:00
– Przez jakiś czas byłam etatowym chłopakiem, dopóki się nie zbuntowałam, mówiąc, że jestem już dorosłą dziewczynką i chcę grać role żeńskie – wspominała aktorka swoje radiowe początki.
rozwiń zwiń